Чому клітковина? Певні продукти, багаті клітковиною, можуть допомогти вам контролювати вагу, рівень цукру в крові, здоров'я серця та багато іншого.
Клітковина, що міститься в рослинній їжі, є вуглеводом, який організм не може перетравити, що допомагає сповільнити підвищення рівня цукру в крові після їжі. Існує два типи клітковини — розчинна і нерозчинна, і обидва мають великі переваги для здоров'я.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує, щоб кількість клітковини в харчуванні складала 30 грамів на день в рамках збалансованої дієти, яка містить багато фруктів, овочів, зернових продуктів, бобів, насіння і горіхів.
Mayo Clinic рекомендує споживати жінкам щонайменше 21-25 г клітковини щодня, а чоловікам — 30-38 г.
Яблука смачні, корисні та доступні! Вони містять як розчинну, так і нерозчинну клітковину. В сирому яблуці середнього розміру 4,4 г клітковини (або 2,4 г на 100 г).
Наріжте невелике соковите яблуко часточками і покладіть на них шматочки улюбленого твердого сиру. Такий перекус смачний, поживний та низьковуглеводний.
Авокадо містить корисні жири і також є хорошим джерелом клітковини — 6,7 грамів клітковини на 100 г продукту.
Розімніть один стиглий авокадо виделкою та намажте на цільнозерновий тост. Смачний та поживний перекус готовий!
Вівсянка містить клітковину бета-глюкан, яка покращує дію інсуліну, знижує рівень цукру в крові та допомагає виводити «поганий» холестерин з травного тракту.
Одна чашка вівсяної каші містить близько 8 грамів клітковини.
Ягоди низькокалорійні та містять багато антиоксидантів. Але вони також є гарним джерелом клітковини! Лише одна чашка свіжої (або замороженої) чорниці може дати вам майже 4 грами клітковини.
Додавайте ваші свіжі або заморожені ягодки до вівсянки, грецького йогурту, смузі або їжте просто так!
Чашка нарізаної сирої броколі містить близько 2,4 г клітковини (або 2,6 г на 100 г). Крім того, цей хрестоцвітний зелений овоч є чудовим джерелом вітамінів С і К.
Приготуйте суцвіття броколі на пару, заправте їх часниковою оливковою олією та додавайте до пасти чи запіканки. Або додайте злегка відварені (аль денте!) хрусткі суцвіття броколі до свіжого салату.
Брюссельська капуста — це хрестоцвіті овочі, споріднені з броколі. Вона містить клітковину, а також багато вітаміну К, калію, фолієвої кислоти та антиоксидантів.
Вміст клітковини у чашці сирої брюссельської капусти — 3,3 г (або 3,8 г на 100 г).
Сочевиця є хорошим джерелом клітковини, білка та багатьох інших поживних речовин. Одна чашка вареної сочевиці містить 13,1 г клітковини (або 10,7 г на 100 г).
Спробуйте приготувати суп-пюре з червоною сочевицею та томатами (до речі, помідори містять 1,2 г клітковини на 100 г). Рецепт легко знайдете в інтернеті!
Квасоля, як і сочевиця, містить розчинну та нерозчинну клітковину. Одна чашка вареної квасолі містить 12,2 г клітковини (або 7,4 г на 100 г).
Окрім клітковини, квасоля (як і сочевиця) містить крохмаль, стійкий до перетравлення. Це означає, що він не потрапляє в кров швидко і не впливає на рівень цукру в крові.
Колотий горох виготовляють із висушеного, розколотого та очищеного насіння гороху. Його часто можна побачити в гороховому супі, який подають разом з беконом, але можна використовувати й в інших рецептах.
Вміст клітковини на чашку вареного колотого гороху — 16,3 г (або 8,3 г на 100 г).
Мигдаль містить багато поживних речовин, включаючи корисні жири, вітамін Е, марганець і магній. З нього також можна зробити мигдальне борошно для випічки.
Вміст клітковини у 100 г мигдалю — 13,3 г.
Насіння чіа — справжній суперфуд! Це поживне, крихітне чорне насіння є чудовим джерелом клітковини (34,4 г на 100 г!) і містять велику кількість магнію, фосфору та кальцію.
Спробуйте приготувати чіа-пудинг з ягодами чи шматочками свіжих фруктів на сніданок.
Батат (солодка картопля) може бути більш корисним замінником звичайної картоплі при діабеті. Він містить меньше вуглеводів (14,6 г на 100 г, а у звичайній картоплі — 16,6 г) та має нижчий глікемічний індекс (батат — 55-70, картопля — 65-95).
Одна відварена солодка картоплина середнього розміру (без шкірки) містить 3,8 г клітковини (або 3 г на 100 г). Крім цього батат містить у великій кількості бета-каротин, вітаміни групи В та різні мінерали.
Темний шоколад — не табу при діабеті! У помірних кількостях і високої якості (з вмістом какао 70-85% або вище). Темний шоколад може бути хорошим джерелом поживних речовин та антиоксидантів. Вміст клітковини у 100 г темного шоколаду — 10,9 грамів.
ВАЖЛИВО: Продукти з високим вмістом клітковини потрібно поступово вводити у свій раціон (протягом кількох днів), а також пити багато води. Це допоможе запобігти небажаним ефектам, таким як здуття живота і метеоризм.
Джерела: healthline.com, everydayhealth.com, fdc.nal.usda.gov
Читайте також:
12 ПРАВИЛ ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ
П'ять найкращих дієт при діабеті
Чим корисна клітковина та як додати її до свого раціону?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані