Клітковина є важливою складовою здорової дієти, оскільки вона допомагає підтримувати нормальну роботу травної системи і зменшує ризик розвитку ряду хвороб, зокрема й цукрового діабету 2 типу.
Клітковина — це складна форма вуглеводів, яка не розщеплюється у шлунково-кишковому тракті людини. Вона міститься у шкірці, насінні, твердих частинах фруктів та овочів, зернах, бобових і грубих злакових.
В кишківнику утворює гелеподібну масу, яка складається з пектину та муцину, та є джерелом харчування корисних бактерій кишкової мікробіоти. Розчинна клітковина сприяє підтримці здоров'я шлунково-кишкового тракту та зменшенню ризику розвитку цукрового діабету, ожиріння та інших хронічних захворювань. Вона також може знижувати рівень глюкози та холестерину в крові. Розчинна клітковина міститься у фруктах, овочах, ягодах, насінні, гарбузовому насінні, ячмені, гречці та в низці інших продуктів.
Відрізняється більш грубою структурою, яка не перетравлюється. Нерозчинна клітковина необхідна для підтримання нормальної роботи кишківника, а саме для механічного просування їжі по кишечнику, формування калових мас, а також виконує функцію природнього сорбенту. Дослідження показують, що нерозчинна клітковина може спряти зниженню рівня холестерину в крові та зменшувати ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Нерозчинна клітковина міститься у злакових та цільнозернових продуктах, а також у шкірці фруктів, овочів та ягід.
Нижче наведений перелік основних її функцій в організмі людини:
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує, щоб кількість клітковини в харчуванні складала 30 грамів на день в рамках збалансованої дієти, яка містить багато фруктів, овочів, зернових продуктів, бобів, насіння і горіхів.
А Mayo Clinic рекомендує споживати жінкам щонайменше 21-25 г клітковини щодня, а чоловікам — 30-38 г.
Щоб отримати максимальну користь від клітковини, рекомендується вживати різноманітні продукти, що містять клітковину. Наприклад, можна додавати зернові та хліб до салатів з овочів, вживати фрукти та горіхи як перекуси, а також додавати кореневі овочі до супів та рагу.
Для збільшення кількості клітковини в раціоні Міністерство охорони здоров'я України рекомендує дотримуватись наступних правил:
Читайте також:
12 продуктів, які допомагають підтримувати здоровий рівень цукру в крові
Продукти, що знижують рівень холестерину
Найкращі та найгірші продукти при діабеті
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані