Харчування при діабеті 2 типу: 5 популярних міфів (і фактів) про дієти та солодощі

Існує величезна кількість закоренілих стереотипів про дієти та харчування при цукровому діабеті, зокрема 2-го типу, які час розвінчувати! Розглянемо найпоширеніші з них і спростуємо за допомогою науково обгрунтованих рекомендацій. 

Харчування при діабеті 2 типу: 5 популярних міфів (і фактів) про дієти та солодощі - изображение

Авторка цієї статті — Ольга Крохмалюк, медична редакторка, лікарка-інтерн терапевтка КНП «Вінницька міська клінічна лікарня №1».


Міф №1: Діабет виникає у людей, які їдять багато солодкого 

Переїдання солодощів не є безпосередньою причиною розвитку цукрового діабету. Однак, висококалорійна дієта з великим вмістом жирів і вуглеводів може призвести до набору зайвої ваги та ожиріння. При цьому адипоцити (клітини жирової тканини) збільшуються в розмірі і починають продукувати гормони та запальні молекули, які сприяють розвитку інсулінорезистентності — порушення здатності клітин організму реагувати на дію інсуліну, гормону, відповідального за регулювання рівня цукру в крові. Резистентність клітин до інсуліну лежить в основі розвитку ЦД 2-го типу

Міф №2: При діабеті слід повністю відмовитися від вживання вуглеводів  

Вміст вуглеводів у раціоні людини з діабетом, зокрема 2-го типу, має становити не менше 55%. Вони (вуглеводи) потрібні нашому організму, як джерело енергії. Необхідно надавати перевагу складним вуглеводам (цільнозернові продукти, бобові, овочі, фрукти), які повільно засвоюються і не викликають різкого викиду інсуліну, а не швидким вуглеводам у вигляді солодощів чи хлібобулочних виробів. 

Читайте також: 6 речей щодо харчування, які ви хотіли би знати, коли вам діагностували діабет 2 типу

Міф №3: Замість цукру потрібно використовувати цукрозамінники 

Останні дослідження показують, що штучні цукрозамінники, як-от сахарин, сукралоза, аспартам, ацесульфам, погіршують контроль рівня  цукру в крові через зміну мікробіоти шлунково-кишкового тракту (мікроорганізми, які живуть у травній системі і виконують захисні функції). Також доведений негативний вплив штучних цукрозамінників на стан печінки та судин

Єдиний цукрозамінник, який є природним і не несе шкоди організму, це стевія

Читайте також: Поліоли: безпечна альтернатива цукру при діабеті? Розбираємося детально

Міф №4: При діабеті треба їсти часто, але меншими порціями

Часті перекуси провокують посилення інсулінорезистентності. Обмеження прийомів їжі до 2-3 разів на добу сприяє втраті ваги та кращому контролю глікемії у людей із ЦД 2-го типу. За відсутності інших хронічних захворювань, зокрема патології шлунково-кишкового тракту, рекомендовано мати 2-3 прийоми їжі на добу.

Цікаво, що відсутність сніданку може негативно впливати на циркадні ритми людини.  

Міф №5: Якщо приймати цукрознижувальні препарати, то можна не дотримуватися правил здорового харчування

Прийом будь-яких лікарських засобів не замінить ефект від здорового харчування! Модифікація способу життя, зокрема через здорові харчові звички та фізичну актиність, займає перше місце серед методів контролю рівня цукру в крові. У протилежному випадку медикаментозна терапія не буде ефективною, а діабет буде прогресувати. 

Підхід до вживання їжі при діабеті не повинен обмежуватися дієтами та жорсткими заборонами, однак передбачає дотримання окремих правил. Харчування має бути якісним та різноманітним.

 

*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.


Читайте також:

Діабет 2 типу: вчені розповіли, коли краще снідати, щоб знизити стрибки рівня цукру в крові

8 фруктів, які варто додати до свого зимового раціону

11 ідей, як зробити здорове харчування звичкою