Низьковуглеводна дієта може усунути потребу в ліках при діабеті 2 типу, показало дослідження

Нове дослідження припускає, що дотримання низьковуглеводної дієти може покращити функцію бета-клітин та, можливо, усунути потребу в медикаментозному лікуванні у дорослих з діабетом 2-го типу. 

Низьковуглеводна дієта може усунути потребу в ліках при діабеті 2 типу, показало дослідження - изображение

Бета-клітини — це спеціалізовані клітини підшлункової залози, які відповідають за вироблення та вивільнення інсуліну, гормону, що допомагає контролювати рівень глюкози (цукру) в крові.

У людей з цукровим діабетом 2-го типу (ЦД2) реакція бета-клітин на рівень цукру в крові ослаблена. Частково це може бути спричинено надмірним споживанням вуглеводів. Поєднання зниження функції бета-клітин та інсулінорезистентності (погіршення чутливості до інсуліну) призводить до розвитку та прогресування ЦД2. 

Близько 537 млн. людей у світі живуть з цукровим діабетом, причому 90-95% цих випадків — діабет 2-го типу, що робить його одним з найпоширеніших хронічних захворювань, якому можна запобігти.

Хоча доведено, що дотримання здорового способу життя може допомогти запобігти (або відтермінувати) розвитку діабету 2-го типу, дослідники продовжують вивчати бета-клітини, щоб поглибити розуміння та лікування цього захворювання.

Нове дослідження припускає, що дотримання низьковуглеводної дієти може покращити функцію бета-клітин та чутливість до інсуліну у дорослих з легкою формою діабету 2-го типу. Такий підхід може допомогти їм ефективніше контролювати свій стан і, можливо, усунути потребу в медикаментозному лікуванні.

Результати дослідження опубліковані в Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (Журнал клінічної ендокринології та метаболізму).

Як проходило дослідження

У дослідженні взяли участь 57 чоловіків і жінок віком від 35 до 65 років з «м'яким» діабетом 2-го типу. Вони мали рівень глікованого гемоглобіну A1С (середній рівень цукру в крові за останні 3 місяці) ≤ 8.0% та індекс маси тіла (ІМТ) від 25 до 50. Учасники отримали діагноз діабету 2 типу протягом останніх 10 років і лікувалися за допомогою дієти або медикаментів, але не використовували інсулін.

Дослідники попросили учасників припинити прийом ліків за 1-2 тижні до базового тестування. Потім вони призначили їм одну з двох дієт на 12 тижнів: зі зниженим вмістом вуглеводів (приблизно 9% вуглеводів і 65% жирів) та з підвищеним вмістом вуглеводів (приблизно 55% вуглеводів і 20% жирів).

Вчені хотіли побачити, чи покращить дієта з низьким вмістом вуглеводів реакцію бета-клітин на глюкозу в учасників порівняно з дієтою з високим вмістом вуглеводів. Обидві дієти були розроблені зареєстрованим дієтологом та забезпечували кількість калорій, необхідну кожному учаснику для підтримання ваги тіла.

У рамках дослідження учасники отримували щоденне харчування, детальні інструкції щодо плану харчування та щотижневі зустрічі з зареєстрованим дієтологом. Дослідники використовували метод гіперглікемічного затискача, що дозволяє кількісно оцінити чутливість бета-клітин до глюкози, та пероральний тест на толерантність до глюкози, щоб вивчити функцію бета-клітин і вивільнення інсуліну в учасників на початку і в кінці 12-тижневого періоду дієти.

Під час тестування двоє учасників з групи, що дотримувалася дієти з високим вмістом вуглеводів і один з групи, що дотримувалася дієти з низьким вмістом вуглеводів відновили прийом метформіну, і їхні дані були включені в результати.

Результати

Через 12 тижнів дослідники спостерігали значне покращення функції бета-клітин та вивільнення інсуліну в учасників, які дотримувалися низьковуглеводної дієти, порівняно з тими, хто слідував більш високовуглеводній дієті.

Зокрема, вони виявили, що в осіб, які дотримувалися низьковуглеводної дієти, початкова (швидка) та максимальна реакція бета-клітин була вдвічі та на 22% більшою, порівняно з тими, хто дотримувався високоуглеводної дієти.

Результати перорального тесту толерантності до глюкози показали, що через 12 тижнів низьковуглеводна дієта покращила вплив інсуліну на рівень глюкози в крові на 32%.

Вчені дійшли висновку, що «із застереженням, що обмеження вуглеводів може бути важким для деяких людей, така дієта може дозволити пацієнтам з більш легкою формою діабету 2-го типу припинити прийом ліків і насолоджуватися їжею і закусками, які задовольняють їхні енергетичні потреби, покращуючи при цьому функцію бета-клітин — результат, якого не можна досягти за допомогою ліків».

Як зробити низьковуглеводну дієту більш сталою?

Дієта з обмеженням вуглеводів може бути корисною для контролю діабету 2-го типу, але її дотримання може бути складним завданням для деяких людей.

Щоб зробити низьковуглеводну дієту більш стійкою, намагайтеся гнучко підходити до споживання вуглеводів, віддаючи перевагу цільним, необробленим або мінімально обробленим продуктам, багатим на клітковину та поживні речовини. Спробуйте урізноманітнити дієту і зробити її приємною.

Продукти з високим вмістом клітковини та низьким вмістом вуглеводів, такі як броколі, гриби, листова зелень, цвітна капуста, насіння чіа, волоські горіхи, мигдаль тощо, можуть полегшити дотримання низьковуглеводної дієти, оскільки клітковина допомагає сповільнити травлення і підвищити ситість.

Не забувайте регулярно контролювати рівень цукру в крові, особливо при коригуванні або зменшенні дози ліків під керівництвом лікаря. Проконсультуйтеся з лікарем, щоб переконатися, що дієта відповідає індивідуальним потребам здоров'я.

Інші зміни в дієті та способі життя для покращення функції бета-клітин

Альтернативні дієти, які можуть допомогти покращити функцію бета-клітин, включають середземноморську дієту та дієту MIND, багаті на корисні жири та з низьким вмістом рафінованих вуглеводів, таких як цукор, борошно та інші рафіновані злаки; а також інтервальне голодування, яке може допомогти знизити рівень глюкози та покращити чутливість до інсуліну.

Зміни способу життя, такі як регулярна фізична активність, контроль ваги, усвідомленість і зниження стресу, також свідчать про поліпшення функції бета-клітин і загального метаболічного здоров'я


Джерело: MedicalNewsToday

Читайте також:

Вчені з Китаю вперше вилікували людину від діабету 2 типу

П'ять найкращих дієт при діабеті

Інтервальне голодування допомагає знизити вагу та рівень глікогемоглобіну А1С у людей з діабетом 2-го типу. Нове дослідження