Діабет набув масштабів пандемії: нове дослідження показало шокуючу статистику

За результатами новаторського міжнародного дослідження кількість людей з цукровим діабетом подвоїлася за останні 30 років і перевищила 800 мільйонів у всьому світі. Дослідники закликають до впровадження активної політики щодо профілактики захворювання.

Діабет набув масштабів пандемії: нове дослідження показало шокуючу статистику - изображение

Глобальний аналіз, опублікований у журналі The Lancet, показав, що рівень захворюваності на діабет серед дорослих подвоївся приблизно з 7% до 14% у період з 1990 по 2022 рік, причому найбільше зростання відбулося в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Це дослідження є першим глобальним аналізом рівня захворюваності на діабет та лікування діабету в усіх країнах світу. Вчені NCD-RisC у співпраці з Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) використали дані понад 140 мільйонів людей віком від 18 років, отримані в ході більш ніж тисячі досліджень у різних країнах. Вони застосували статистичні інструменти, щоб зробити точне порівняння поширеності та лікування між країнами та регіонами.

Діабет — це хронічне захворювання, яке виникає, коли підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості (або взагалі не виробляє) інсулін — гормон, що регулює рівень цукру в крові, або організм не може ефективно використовувати інсулін, що виробляється. Неконтрольований діабет може спричинити гіперглікемію, або підвищення рівня цукру в крові, що з часом може завдати серйозної шкоди багатьом системам організму, особливо нервам і кровоносним судинам.

Дослідження підкреслює, що більше половини всіх випадків діабету у світі у 2022 році припадає на чотири країни: понад чверть (212 млн) людей з діабетом живуть в Індії, 148 млн — у Китаї, 42 млн — у США і 36 млн — у Пакистані. На Індонезію та Бразилію припадає ще 25 млн і 22 млн випадків відповідно.

Зростання кількості випадків ожиріння, а також старіння населення планети означають, що дедалі більша кількість людей піддається підвищеному ризику розвитку діабету, зокрема 2-го типу (на який припадає близько 95% усіх випадків діабету у світі).

Автори дослідження наголошують на важливості впровадження більш активної політики щодо профілактики захворювання, особливо в регіонах світу з низьким та середнім рівнем доходу, яка б робила здорову їжу та лікування біль доступними, і покращувала можливості для фізичних вправ. 

Реагуючи на результати дослідження, Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус (Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus) сказав:

«Ми спостерігаємо тривожне зростання захворюваності на діабет протягом останніх трьох десятиліть, що є наслідком збільшення кількості випадків ожиріння, яке ускладнюється впливом маркетингу нездорової їжі, недостатньою фізичною активністю та економічними труднощами. Щоб взяти глобальну епідемію діабету під контроль, країни повинні терміново вжити заходів. Почати слід із запровадження політики, яка підтримує здорове харчування та фізичну активність, і, що найважливіше, систем охорони здоров'я, які забезпечують профілактику, ранню діагностику та лікування».

 

*Дослідження було проведене Співробітництвом з вивчення факторів ризику неінфекційних захворювань (NCD-RisC) і опубліковане 13 листопада 2024 в журналі The Lancet.


Джерела: The Guardian, The Lancet, Medscape

Читайте також:

Всесвітній місяць боротьби з діабетом: історія та значення

Вчені з Китаю вперше вилікували людину від діабету 2 типу

Жінка з діабетом 1-го типу почала виробляти інсулін після трансплантації стовбурових клітин