Головною метою лікування пацієнтів із ЦД 2 типу на сьогодні є вплив на серцево-судинні ризики з урахуванням оцінки функції серця і нирок. Провідна роль у цьому належить метформіну.
Метформін — це пероральний гіпоглікемічний препарат, який, за відсутності протипоказань, повинен завжди призначатись у першій лінії терапії цукрового діабету (ЦД) 2 типу.
В основі розвитку ЦД 2-го типу лежить відносна інсулінова недостатність, яка, виникає за наявності у пацієнта зниження чутливості периферійних тканин до інсуліну (інсулінорезистентність — ІР) та погіршення функціонування інсулярного апарату (β-клітин підшлункової залози).
ЦД 2-го типу є прогресуючим метаболічним захворюванням, за якого вуглеводний обмін погіршується з часом. Хронічна гіперглікемія є не лише основним проявом хвороби, але й головним фактором розвитку практично всіх його ускладнень: мікро-, макроангіопатій і нейропатії.
Головною метою лікування пацієнтів із ЦД 2 типу на сьогодні є вплив на серцево-судинні ризики з урахуванням оцінки функції серця і нирок. Провідна роль у цьому належить метформіну (представнику групи бігуанідів).
Метформін — єдиний бігуанід, рекомендований Американською та Європейською групами з розробки тактики ведення ЦД 2-го типу для його лікування та профілактики.
Метформін не впливає на інсулярний апарат (β-клітин підшлункової залози).
У рекомендаціях Американської діабетичної асоціації (ADA) 2020 року зазначено, що модифікація способу життя та прийом метформіну, як і раніше, є основою лікування ЦД 2-го типу.
За рекомендаціями NICE, пацієнтам з ЦД 2 типу метформін слід призначати при рівні глікованого гемоглобіну (HbA1c) ≥ 6,5 % .
Застосування метформіну сприяє первинній і вторинній профілактиці серцево-судинних захворювань (ССЗ). Результати дослідження продемонстрували, що застосування метформіну знижує:
Серед усіх фармакологічних засобів метформін має найбільшу доказову базу ефективності та довготривалої безпеки у попередженні ЦД.
Дослідження DPP продемонструвало, що поєднання зміни способу життя і метформіну знижує ймовірність переходу предіабету в діабет на 89%(!).
ADA також рекомендує метформін для профілактики розвитку ЦД 2 типу пацієнтам з предіабетом та:
Крім всіх вищеперерахованих позитивних ефектів метформін модулює заселення кишківника специфічними бактеріями, які здатні підвищувати чутливість печінки та жирової тканини до інсуліну. У пацієнтів, які приймають метформін, збільшується число кишкових бактерій, які продукують слиз, який сприяє підвищенню бар’єрної функції кишківника, обмеженню проникнення ендотоксинів (наприклад, ліпополісахаридів) у кровотік, що зменшує запальні зміни в печінці та жировій тканині.
Метформін також іноді використовується в комплексі лікування синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ), інсулінорезистентності, безпліддя у жінок, гестаційного діабету. Проте ці показання не є офіційно затвердженими.
Лікування метформіном у 20-30% пацієнтів супроводжується шлунково-кишковими побічними ефектами: нудотою, блюванням, діареєю, здуттям живота та болем у животі.
Тривале вживання метформіну може призвести до дефіциту вітаміну В12 та розвитку анемії приблизно у 22% випадків.
Читайте також:
Чому СЕО компанії, що створила ChatGPT, приймає метформін?
Метформін може бути неефективним для деяких пацієнтів з ЦД2. Нові дані
Bexagliflozin: FDA схвалило новий препарат для дорослих з діабетом 2 типу
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані