11 вітамінів і БАДів корисних при діабеті

Люди з цукровим діабетом (ЦД) часто стикаються з дефіцитом певних поживних речовин, що може бути пов’язано з особливостями обміну речовин, з прийомом цукрознижувальних препаратів тощо. Своєчасна діагностика і корекція таких дефіцитів можуть бути важливою частиною комплексного підходу до лікування захворювання.

У цій статті розглянемо, які саме вітаміни і БАДи можуть бути корисними при діабеті.

11 вітамінів і БАДів корисних при діабеті - изображение

Авторка цієї статті — Ольга Крохмалюк, медична редакторка, лікарка-інтерн терапевтка КНП «Вінницька міська клінічна лікарня №1».


Вітаміни групи В

Встановлено, що рівень тіаміну (вітаміну В1), піридоксину (вітаміну В6) та кобаламіну (вітаміну В12) знижений у людей з діабетом, а їхній прийом може допомогти покращити метаболічний контроль. Вітамін В12 також може знижуватися на тлі прийому цукрознижувальних ліків, зокрема, метформіну при діабеті 2-го типу, тому важливо контролювати його рівень у людей з тривалим стажем захворювання. Вітаміни групи В передусім необхідні для профілактики діабетичної полінейропатії (ураження нервових волокон) при діабеті. 

Читайте також: 5 прихованих ознак того, що у вас може бути дефіцит вітаміну В12

Вітаміни С та Е 

Антиоксиданти, які потрібні для зміцнення судинної стінки і захисту клітин від пошкодження. Вони знижують ризик розвитку синдрому діабетичної стопи та утворення виразок на нижніх кінцівках.  

Вітамін D

Бере участь у всіх видах обміну, підтримці імунної системи та контролі маси тіла. Дослідження пов'язують дефіцит вітаміну D з інсулінорезистентністю та ризиком розвитку діабету 2-го типу. Добавки вітаміну D можуть покращити глікемічний контроль та зменшити ризик прогресування захворювання.

Читайте також: Вітамін D та діабет: що потрібно знати

Альфа-ліпоєва кислота 

Має антиоксидантну дію, покращує чутливість до інсуліну та знижує рівень цукру в крові. Альфа-ліпоєва кислота бере участь у метаболізмі (перетворенні) глюкози, покращує її засвоєння та використання організмом. Крім того, покращує стан нервової системи при діабетичній полінеропатії, а також допомагає знизити вплив стресу на організм. 

Читайте також: Альфа-ліпоєва кислота при діабеті: що говорять дослідження?

Коензим Q10 

Прийом коензиму Q10 у поєднанні з комплексом вітамінів групи В та альфа-ліпоєвою кислотою призводить до зниження рівня цукру крові натще, покращує чутливість тканин до інсуліну. Коензим Q10 також бере участь у виробленні та регуляції клітинної енергії.

Карнітин

Амінокислота, яка бере участь у перенесенні жирних кислот у мітохондрії для виробництва енергії. L-карнітин стимулює спалювання жиру, підвищує енергію та витривалість, посилює чутливість до інсуліну, а також сприяє покращенню стану серцево-судинної системи. 

Таурин 

Амінокислота, яка відіграє роль у зменшенні інсулінорезистентності через корекцію гіперінсулінемії (високого рівня інсуліну в крові) та зниження глюкози (цукру) в крові. Також таурин сприяє зменшенню накопичення жиру в черевній порожнині. 

Хром

Підвищує чутливість клітин до інсуліну, що допомагає нормалізувати рівень глюкози в крові. Він також має здатність зменшувати апетит, зокрема, тягу до солодкого, а, отже, має позитивний ефект на контроль маси тіла. Хром сприяє розщепленню жирів і знижує рівень холестерину

Цинк

Регулює секрецію інсуліну, завдяки чому знижує рівень цукру в крові. Цинк також регулює баланс жирів, відіграє роль у забезпеченні імунної функції організму, загоєнні ран, клітинному поділі та роботі мозку. Організм не може виробляти цей мікроелемент самостійно, тому необхідне його щоденне надходження із харчовими продуктами або добавками.

Читайте також: Чи може цинк допомогти в лікуванні цукрового діабету 2-го типу?

Магній

Магній відіграє ключову роль у секреції та дії інсуліну, а його знижений рівень призводить до зниження чутливості до інсуліну. 

Читайте також: Добавки з магнієм — коли вони можуть бути корисні? Ось, що говорять дослідження

Хоча прийом вітамінів та біологічно активних добавок не є заміною призначеній цукрознижувальній терапії, вони можуть бути корисними для людей з діабетом, допомагати в контролі рівня цукру в крові та підтримці загального стану здоров'я. 

Потреба у вітамінах і мінералах може змінюватися залежно від індивідуальних факторів, таких як вік, стан здоров'я, дотримання дієти тощо. Перед застосуванням будь-яких вітамінів чи добавок важливо проконсультуватися з лікарем. 

 

*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.


Читайте також:

Половина людей з діабетом 2 типу мають дефіцит цих важливих вітамінів та мінералів

Як наше тіло сигналізує про дефіцити вітамінів і мікроелементів?

Діабет через недоїдання: ендокринолог про нову небезпечну форму захворювання

 

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!