***Longread
Вітаміни — це група органічних сполук з високою біологічною активністю, які необхідні для нормального росту, розвитку та функціонування організму. Вони не синтезуються (або синтезуються в недостатній кількості) в організмі, а надходять із їжею.
Вітаміни перебувають у складі ферментів, які прискорюють реакції обмінних процесів організму (ця функція властива так званим водорозчинним вітамінам — групи B, С і жиророзчинному вітаміну К) і беруть участь у процесі побудови й функціонуванні мембран клітин і клітинних структур.
Зокрема, вітаміни необхідні для процесів росту, підтримки нормального кровотворення й статевої функції, нормальної діяльності нервової, серцево-судинної й травної систем, залоз внутрішньої секреції, синтезу різних гормонів, підтримки зору й нормальних властивостей шкіри.
Вітамінам належить також винятково важлива роль у забезпеченні адекватної імунної відповіді, у підтримці стійкості організму до різних інфекцій, дій отрут, радіоактивного випромінювання й інших несприятливих зовнішніх факторів.
Короткотривала нестача вітамінів проявляється зниженням функціональних резервів організму, які можна розділити на три групи:
Зі збільшенням тривалості періоду нестачі вітамінів з’являються додаткові симптоми та ознаки гіповітамінозу:
Мікроелементи — це хімічні елементи, що наявні в організмі у дуже низьких концентраціях (від 0,001 до 0,000000000001%).
Основними функціями мікроелементів в організмі людини є регулювання багатьох біохімічних процесів (зокрема кислотно-лужного балансу, осмотичного тиску клітинної та міжклітинної рідини, водно-сольового обміну, системи згортання крові тощо), активування низки ферментативних систем, гормонів, антитіл; сприяння нормальному функціонуванню різних органів і тканин; участь у побудові тканин організму.
Мікроелементи забезпечують зв`язок із ферментативними реакціями, справляють значний вплив на хід та спрямованість процесів обміну, вступають у взаємодію з білками, забезпечують біохімічні функції гормонів (йод, хром), вітамінів (кобальт, селен), металоферментів (цинк, марганець, молібден, хром, нікель).
Мікроелементи не синтезуються в організмі, джерелом їхнього надходження є харчові продукти рослинного й тваринного походження та вода.
Вплив вітамінів та мінералів на здоров’я організму критичний, і дефіцит будь-якого з них може спричинити видимі та небезпечні проблеми зі здоров’ям, але також може призвести до менш клінічно помітного зниження рівня енергії, ясності розумової діяльності та загальної працездатності. Це може призвести до зниження результатів навчання, зниження продуктивності та підвищення ризику інших захворювань і станів здоров’я.
Читайте також:
Які вітаміни потрібні при діабеті?
Як перевірити себе на дефіцити?
Які вітаміни потрібні при діабеті: ХРОМ
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані