Натуральні помічники: 11 добавок, які можуть допомогти контролювати рівень цукру при діабеті

Коли мова йде про діабет, основний акцент завжди на харчуванні, фізичній активності та медикаментах. Але деякі добавки також можуть стати додатковими союзниками в боротьбі з підвищеним цукром. У цьому матеріалі розповідаємо про 11 найбільш досліджених добавок, їхню потенційну користь та можливі ризики.

Натуральні помічники: 11 добавок, які можуть допомогти контролювати рівень цукру при діабеті - изображение

1. Альфа-ліпоєва кислота

Альфа-ліпоєва кислота — це жирна кислота, яка діє як антиоксидант і вивчалася при діабеті та його ускладненнях. Однак докази обмежені, а дослідження неоднозначні.

Одні дослідження свідчать про покращення стану при діабетичній нейропатії, інші — не бачать помітного ефекту. На рівень цукру, холестерину та тригліцеридів вона впливає слабкоНемає доказів того, що альфа-ліпоєва кислота допомагає при нефропатії (ураженні нирок) або набряку жовтої плями.

Застереження: у стандартнннних дозах альфа-ліпоєва кислота вважається безпечною. Побічні дії можуть включати головний біль, нудоту та блювання.

2. Кориця

Це не просто смачна спеція, а й потенційний помічник у регуляції рівня глюкози! 

В одному дослідженні добавки з корицею знижували рівень цукру в крові натщесерце та інсулінорезистентність у людей з діабетом 2-го типу та переддіабетом. Однак потрібні додаткові дані. Інші огляди показують, що кориця значно знижує кров'яний тиск, рівень холестерину і тригліцеридів у людей з діабетом 2-го типу.

Застереження: кориця безпечна для більшості людей у дозах менше 6 г на день. Важливо обирати цейлонську корицю (Cinnamomum verum), бо вид кориці касія (Cinnamomum cassia) містить багато кумарину — речовини, що у великих кількостях може зашкодити печінці.

3. Магній

Вищий рівень мінералу магнію в організмі пов'язаний з меншим ризиком розвитку діабету. Доведено, що магній знижує рівень цукру в крові у людей з діабетом 2-го типу та покращує чутливість до інсуліну у людей з ризиком розвитку діабету.

Добавки магнію доступні у багатьох різних формах, але оксид магнію був найбільш широко вивчений у клінічних дослідженнях діабету. 

Ви можете отримувати магній з їжею, включаючи збагачені продукти, такі як крупи.

Застереження: доза магнію до 350 міліграмів (мг) на день вважається безпечною. Вищі дози можуть спричинити побічні ефекти, зокрема, діарею, нудоту, шлункові спазми. 

4. Хром

Хром — це мікроелемент, який міститься в таких продуктах, як м'ясо, зернові та фрукти. Він може посилювати дію інсуліну і допомагати розщеплювати цукор, але потрібні додаткові дослідження.

Один огляд показав, що вживання добавок хрому незначно покращує рівень глікованого гемоглобіну A1c у людей з діабетом 2-го типу. Хром не покращував рівень цукру в крові натще або рівень холестерину.

Застереження: у поєднанні з ліками від діабету зростає ризик гіпоглікемії (низький рівень цукру в крові). Ознаками гіпоглікемії є тремтіння, головний біль і прискорене серцебиття. Інші побічні ефекти можуть включати втрату ваги, анемію, ниркову недостатність і висип на шкірі.

5. Цинк

Деякі дослідження припускають, що цинк може допомогти захистити від діабету 2-го типу. Огляд досліджень показав, що помірно високе споживання цинку асоціюється зі зниженням ризику ЦД2 на 13%. Цікавий факт: ефект був більш вираженим для людей, які живуть у сільській місцевості, де ризик знизився на 41%.

Увага: важливо не перевищувати дозування — це може вплинути на засвоєння інших мінералів.

6. Вітамін D

Дослідження показують, що отримання достатньої кількості вітаміну D може допомогти запобігти діабету. Також було виявлено, що він може допомогти знизити рівень цукру в крові у людей з переддіабетом.

Рекомендована дієтична норма (RDA) вітаміну D для дорослих становить 600 МО або 15 мкг. Ви можете отримати вітамін D зі збагачених продуктів, таких як апельсиновий сік, крупи та молоко. Ви також можете отримати достатню кількість вітаміну D від сонячного опромінення.

Застереження: високі дози вітаміну D з харчових добавок можуть спричинити утворення каменів у нирках, нудоту, блювоту, м'язову слабкість тощо.

7. Омега-3 жирні кислоти

Дослідження показали, що омега-3 жирні кислоти допомагають знизити рівень цукру в крові та інсулінорезистентність. Інші дослідження припускають, що вживання більшої кількості омега-3 жирних кислот допомагає захиститися від діабету 2-го типу і може знизити рівень цукру в крові у людей з переддіабетом. Однак потрібне подальше вивчення. 

Доведено, що омега-3 жирні кислоти покращують показники:

  • глікованого гемоглобіну A1c
  • загального холестерину
  • холестерину ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) (вважається «хорошим»)
  • тригліцеридів

Застереження: у великих дозах (понад 4 г/день) можуть викликати порушення серцевого ритму у людей з ССЗ. Інші побічні дії включають: неприємний запах з рота, печію, нудоту або діарею. Можуть посилювати дію ліків, що розріджують кров, і спричиняти надмірну кровотечу.

8. Берберин

Дослідження показують, що берберин може допомогти контролювати рівень цукру в крові у людей з переддіабетом. Один огляд показав, що берберин, разом зі стандартними ліками від діабету або без них, покращує наступні показники, пов'язані з контролем діабету:

  • глікогемоглобін A1c
  • постпрандіальний рівень цукру в крові (через дві години після прийому їжі)
  • інсулінорезистентність
  • індекс маси тіла (ІМТ)
  • загальний холестерин
  • тригліцериди
  • запалення

Берберин плюс стандартні ліки від діабету мали більший ефект, але навіть сам по собі берберин показав помірні переваги щодо рівня гемоглобіну A1c та цукру в крові натще.

Застереження: не рекомендований при вагітності та лактації. Побічні ефекти берберину можуть включати закреп та діарею.

9. Пробіотики

Кілька досліджень показали, що пробіотики можуть допомогти зменшити глікований гемоглобін A1C, глюкозу плазми крові натще та інсулінорезистентність у  людей з діабетом 2-го типу.

Порада: бирайте пробіотики з підтвердженими штамами, такими як Lactobacillus чи Bifidobacterium.

10. Алое вера

Кілька досліджень виявили, що добавки з алое вера можуть знижувати рівень цукру в крові натще у людей з переддіабетом і діабетом 2-го типу. Однак дані щодо ефективності цієї добавки обмежені, і для остаточного доведення потрібні масштабніші дослідження.

Увага: ефект може бути м’яким, але у поєднанні з іншими підходами — цілком доречний.

11. Гімнема (Джимнема)

Гімнема містить кілька фармакологічно активних сполук, деякі з яких можуть мати антидіабетичні властивості. Однак потрібні додаткові дослідження, перш ніж вчені зможуть зрозуміти, як ця рослина впливає на людей з діабетом і як її можна безпечно використовувати.

Застереження: приймати лише після консультації з лікарем.

А чого краще уникати?

Деякі добавки можуть впливати на рівень цукру в крові та/або взаємодіяти з вашими ліками. Якщо у вас діабет, проконсультуйтеся зі своїм лікарем, перш ніж приймати їх:

  • Вітамін Е — впливає на дію препаратів, що розріджують кров (варфарин).
  • Звіробій — може посилити накопичення метформіну та вплинути на рівень глюкози.
  • Женьшень — здатен різко знизити рівень цукру при поєднанні з ліками (інсуліном або метформіном).

Добавки — не чарівна пігулка, але можуть підтримати ваше здоров’я, якщо використовувати їх грамотно. Найголовніше — не займайтеся самолікуванням. Завжди радьтеся з лікарем, перш ніж щось приймати. Адже навіть «натуральні» засоби можуть бути сильнодіючими!

 

 

***Відмова від відповідальності: Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.


***Джерело: verywellhealth

Читайте також:

Половина людей з діабетом 2 типу мають дефіцит цих важливих вітамінів та мінералів

7 натуральних способів знизити рівень цукру в крові

Діабет через недоїдання: ендокринолог про нову небезпечну форму захворювання

 

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!