Вітамін D та діабет: що потрібно знати

Чи отримуєте ви достатньо вітаміну D? Результати нещодавніх досліджень показали, що низький рівень вітаміну D може бути пов'язаний з підвищеним ризиком розвитку цукрового діабету, зокрема 2-го типу, та інших ускладнень. Ось, що вам потрібно знати.

Вітамін D та діабет: що потрібно знати - изображение

Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.

Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.


Зв'язок між вітаміном D та діабетом

Вітамін D необхідний для здоров'я кісток та здорової імунної системи. Наш організм виробляє вітамін D під впливом сонячного світла, а також його можна отримати з їжею та харчовими добавками. Вітамін D міститься в таких продуктах, як жирна риба, яєчні жовтки та збагачені молочні продукти.

Дослідження показують, що більшість дорослих має недостатній рівень вітаміну D3.

Кілька досліджень показали потенційний зв'язок між дефіцитом вітаміну D і підвищеним ризиком розвитку цукрового діабету 2-го типу (ЦД2). Крім того, дослідження за участю 100 чоловік показало, що прийом добавок з вітаміном D може допомогти зменшити резистентність до інсуліну при ЦД2. Ще одне дослідження за участю 120 чоловік показало, що рівень вітаміну D був нижчим у людей з ЦД2, і що люди з ЦД2, які приймають добавки з вітаміном D, могли покращити контроль рівня глюкози (цукру) в крові. Інші дослідження навіть показали, що вищі рівні вітаміну D пов'язані з меншим ризиком розвитку цукрового діабету 1-го типу (ЦД1).

Читайте також: Які вітаміни потрібні при діабеті?

Точний механізм, за допомогою якого вітамін D впливає на контроль рівня глюкози в крові, ще не до кінця вивчений. Деякі дослідники вважають, що вітамін D відіграє певну роль у виробленні та секреції інсуліну, гормону, який регулює рівень цукру в крові. Інші припускають, що вітамін D може сприяти підвищенню чутливості до інсуліну, дозволяючи організму ефективніше використовувати інсулін.

Дефіцит вітаміну D пов'язаний з розвитком ускладнень, небезпечних при діабеті

Окрім підвищеного ризику розвитку діабету 2-го типу, дефіцит вітаміну D також пов'язаний з іншими ускладненнями, які можуть бути особливо небезпечними для людей з діабетом. До них відносяться:

Підвищений ризик серцево-судинних захворювань

Дефіцит вітаміну D пов'язаний з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, які вже є основною причиною смертності серед людей з цукровим діабетом.

Погіршення здоров'я кісток

Вітамін D необхідний для здоров'я кісток, а його дефіцит може призвести до ослаблення кісток та підвищеного ризику переломів. Це може бути особливо проблематично для літніх людей з діабетом, які вже мають підвищений ризик падінь і переломів.

Депресія

Дефіцит вітаміну D пов'язаний з підвищеним ризиком депресії, що може бути особливо небезпечним для людей з діабетом, які вже мають справу зі стресом, пов'язаним з управлінням своїм станом.

Читайте також: Депресію «тепер слід розглядати як фактор ризику» діабету 2-го типу. Результати нового дослідження

Як забезпечити собі достатню кількість вітаміну D?

Насамперед, проконсультуйтеся зі своїм лікарем (ендокринологом або сімейним лікарем). Він може порекомендувати здати аналіз крові для перевірки рівня вітаміну D.

Якщо виявиться, що у вас дефіцит вітаміну D, лікар може порекомендувати добавки. Рекомендована добова норма споживання вітаміну D залежить від віку та інших факторів, але більшість дорослих (18-75 років) потребують щонайменше 1000-2000 МО на день. Ваш лікар може допомогти визначити відповідну дозу вітаміну D саме для вас.

Окрім харчових добавок, існує кілька способів збільшити споживання вітаміну D за допомогою дієти та способу життя. Ось кілька порад:

Їжте продукти, багаті на вітамін D

Одними з найкращих джерел вітаміну D є жирна риба, така як лосось, сардини і тунець, а також молоко, апельсиновий сік, яєчні жовтки і каші.

Прогуляйтеся

Ловіть можливість погрітися в промінчиках сонця, коли погода дозволяє. Наш організм виробляє вітамін D, коли наша шкіра піддається впливу сонячних променів. Прогуляйтеся парком 15-20 хвилин, виставляйте на сонечко обличчя та зап'ястя. Не забудьте про сонцезахисний крем з SPF-захистом (мінімум 30) в особливо сонячний день.

Подумайте про добавки

Якщо у вас є труднощі з отриманням достатньої кількості вітаміну D, подумайте про прийом харчових добавок. Порадьтеся з лікарем або дієтологом, щоби підібрати правильне дозування саме для вас.

 

*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.


Читайте також:

Цей вітамін допомагає збалансувати рівень цукру та знизити ризик діабету, показало дослідження

Половина людей з діабетом 2 типу мають дефіцит цих важливих вітамінів та мінералів

Який зв'язок між вітаміном D та інсулінорезистентністю

 

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!