
Діабет може непомітно «підкрадатися», поки ви зайняті своїм життям. Насправді, багато людей не усвідомлюють, що у них діабет, доки не виникають ускладнення. Але справа ось у чому: ваше тіло намагається вас попередити. Воно посилає сигнали — іноді гучні, іноді ледь вловимі, які можуть бути ранніми ознаками захворювання. Суть у тому, щоби знати, на що звернути увагу.
Діабет є зростаючою проблемою у всьому світі і він наносить значно більше шкоди, ніж багато хто уявляє. За результатами нещодавнього міжнародного дослідження кількість людей з діабетом подвоїлася за останні 30 років і перевищила 800 мільйонів. І приблизно 90-95% зних мають діабет 2-го типу.
Цукровий діабет 2-го типу (ЦД2) найчастіше розвивається у віці 45 років і старше, але все більше дітей, підлітків і молодих людей також хворіють на нього. З такою кількістю фаст-фуду, стресу і недостатньою рухливістю не дивно, що показники продовжують зростати. Що лякає? Ранні ознаки, такі як постійна втома або спрага, можна легко не помітити. Знання симптомів діабету, а також регулярні профілактичні чек-апи можуть суттєво змінити ситуацію до того, як вона стане ще серйознішою.
Більшість людей не помічають ранніх ознак діабету, тому що їх дуже легко проігнорувати. Відчуваєте втому? Мабуть, стрес на роботі. Постійно хочеться пити? Можливо, це просто погода. Багато пісяєте? Винна зайва кава. Ці симптоми «підкрадаються» повільно, вони не кричать «щось не так!» одразу. Крім того, багато людей просто не думають, що у них може бути діабет, особливо якщо вони не мають надмірної ваги або не старші 45. Це легко ігнорувати або пояснювати, поки не трапиться щось серйозніше.
Якщо діабет виявити на ранній стадії, це може суттєво змінити ситуацію на вашу користь. Ось 10 ранніх симптомів, які можуть бути ознакою ЦД2:
Якщо ви ходите до туалету щоби помочитися частіше, ніж зазвичай, особливо вночі, це може бути ознакою того, що ваші нирки працюють понаднормово, щоб відфільтрувати надлишок цукру з крові. Цей стан, відомий як поліурія, є поширеною ранньою ознакою діабету. Нирки намагаються позбутися зайвої глюкози, виробляючи більше сечі, що призводить до збільшення кількості відвідувань туалету.
Відчуваєте постійну спрагу, незалежно від того, скільки води ви п'єте? Це може бути пов'язано зі зневодненням, спричиненим частим сечовипусканням. Коли організм втрачає більше рідини, він сигналізує мозку пити більше, що призводить до надмірної спраги. Цей стан відомий як полідипсія і часто пов'язаний з високим рівнем цукру в крові.
Втрачаєте вагу, навіть не намагаючись? Це може звучати як здійснення мрії, але в контексті діабету це може бути тривожним сигналом. Коли ваш організм не може використовувати глюкозу належним чином, він починає розщеплювати жир і м'язи для отримання енергії, що призводить до небажаної втрати ваги. Це особливо характерно для діабету 1-го типу, але може траплятися і при діабеті 2-го типу.
Ви коли-небудь відчували, що завжди голодні, незалежно від того, скільки ви з'їли? Цей постійний голод, відомий як поліфагія, може виникати, коли ваш організм не отримує достатньо енергії з їжі, яку ви їсте. Високий рівень цукру в крові може перешкоджати здатності організму використовувати глюкозу для отримання енергії, що призводить до постійного відчуття голоду.
Відчуваєте постійну втому? Втома — поширений симптом діабету. Коли ваш організм не може ефективно використовувати глюкозу для отримання енергії, ви відчуваєте себе виснаженим і млявим. Крім того, часте сечовипускання може порушувати сон, що ще більше посилює втому.
Високий рівень цукру в крові може спричинити набряк кришталиків очей, що призводить до розмитості зору. Цей стан може з'являтися і зникати, залежно від рівня цукру в крові. Якщо його не лікувати, тривалий високий рівень цукру в крові може призвести до більш серйозних ускладнень з боку очей, включаючи діабетичну ретинопатію.
Помічаєте, що порізи та синці заживають довше, ніж зазвичай? Високий рівень цукру в крові може погіршувати кровообіг і пошкоджувати нерви, сповільнюючи здатність організму загоювати рани та боротися з інфекціями. Це може призвести до того, що навіть незначні травми стануть більш серйозними.
Відчуваєте поколювання або оніміння кінцівок? Це може бути ознакою діабетичної нейропатії, типу пошкодження нервів, спричиненого тривалим високим рівнем цукру в крові. Вона часто починається зі стоп і кистей рук і може прогресувати з часом, якщо рівень цукру в крові не контролювати.
Суха, свербляча шкіра може бути ознакою діабету. Високий рівень цукру в крові може призвести до зневоднення, через що шкіра стає сухою та подразненою. Крім того, поганий кровообіг може ускладнити отримання шкірою необхідних поживних речовин, що призводить до сухості та свербежу.
Якщо ви стикаєтеся з інфекціями частіше, ніж зазвичай, це може бути пов'язано з діабетом. Високий рівень цукру в крові може погіршити роботу імунної системи, що ускладнює боротьбу організму з інфекціями. Найпоширеніші інфекції у людей з діабетом включають інфекції сечовивідних шляхів, дріжджові інфекції та шкірні інфекції.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Читайте також:
Вчені з Китаю вперше вилікували людину від діабету 2 типу
Як знизити рівень цукру в крові? 5 простих способів
Ремісія діабету 2-го типу: що це означає та як її досягти?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані