
Інтенсивне лікування діабету з віком може принести менше користі та підвищує ймовірність гіпоглікемії.
Авторка цієї статті — Ольга Крохмалюк, медична редакторка, лікарка-інтерн терапевтка КНП «Вінницька міська клінічна лікарня №1».
Суворий контроль глікемії (рівня цукру в крові) має сенс у молодому та середньому віці для попередження можливих ускладнень цукрового діабету — хронічної хвороби нирок, ретинопатії (ураження очей), полінейропатії (ураження нервів), інфаркту, інсульту, ампутації.
Люди похилого віку, які часто вже мають різноманітні проблеми зі здоров’ям, можуть отримати більше шкоди від інтенсивного лікування, яке підвищує ймовірність виникнення гіпоглікемії (зниження рівня цукру в крові).
Гіпоглікемія може виникнути у будь-кого, хто використовує цукрознижувальні препарати для контролю стану. Зниження рівня цукру крові може спричинити порушення серцевого ритму, когнітивні розлади, переломи кісток внаслідок падіння при втраті свідомості.
Ще більше десяти років тому Американське геріатричне товариство закликало до рівня глікозильованого гемоглобіну HbA1c (середній показник рівня цукру в крові за останні 3 місяці) від 7,5% до 8% для більшості людей похилого віку, а для тих, хто має численні супутні захворювання та скорочену очікувану тривалість життя — від 8% до 9%. Інші медичні товариства, включаючи Американську діабетичну асоціацію та Європейське ендокринне товариство, також переглянули свої рекомендації для літніх пацієнтів.
Підхід до лікування, який має назву деінтенсифікація, може включати припинення прийому препарату, зниження дози або перехід на інший препарат.
Поява нових ефективних ліків від діабету — агоністів рецепторів глюкагоноподібного поліпептиду 1 типу (GLP-1) та інгібіторів натрійзалежного котранспортера глюкози 2 типу (SGLT2) — ще більше змінила підходи до терапії. Тепер вони можуть ефективно замінити інсулін та препарати сульфонілсечовини, які мають вищий ризик гіпоглікемій.
Переважна більшість людей похилого віку мають цукровий діабет 2-го типу (ЦД2), що дає можливість доповнити призначений метформін новими препаратами аGLP-1 та іSGLT2, які також мають переваги для серця та нирок, і позитивно впливають на контроль ваги.
Для людей із цукровим діабетом 1-го типу (ЦД1), організм яких не може виробляти інсулін, ін’єкції цього гормону залишаються єдиним методом лікування. Однак дози інсуліну мають бути переглянуті та відкориговані відповідно до цільових показників для уникнення низького рівня цукру в крові.
Дослідження 2021 року, проведене в будинках престарілих Онтаріо, показало, що більше половини мешканців, які приймали ліки від ЦД2, мали рівень глікованого гемоглобіну HbA1c нижче 7%, і в більшості з них відмічали виражені когнітивні порушення.
Дані ще одного великого дослідження , проведеного у США, свідчать, що приблизно 40 тисяч візитів у відділення невідкладної допомоги щорічно були результатом надмірного лікування діабету у людей похилого віку.
Дуже часто люди похилого віку переоцінюють переваги зниження рівня цукру в крові та недооцінюють потенційні ризики від прийому своїх ліків.
Слід уникати надмірного лікування ЦД у осіб похилого віку. Якщо у вас був один епізод гіпоглікемії, це слід розглядати як попереджувальний сигнал. Ваш лікар повинен з'ясувати, чому це сталося, і що можна зробити, щоб уникнути повторних знижень рівня цукру в крові. ПОговоріть зі своїм лікарем про те, щоб розглянути прийом метформіну, аGLP-1 та іSGLT2, як препаратів із найменшим ризиком гіпоглікемічних станів.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Джерело: nytimes
Читайте також:
9 ефективних способів контролю діабету у літніх людей
Як допомогти літнім родичам з діабетом, які не хочуть лікуватися?
Діабет 65+ Як змінюється підхід до лікування у старшому віці?
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані