Іноді людина з діабетом може не усвідомлювати всіх наслідків захворювання. Є фраза «діабет не болить» і вона дуже вірно відображає зміни, що тихо відбуваються. Іноді дискомфорт, який тягнуть за собою зміни в харчуванні, фізичній активності тощо, здається більшим, ніж хвороба. І він чи вона не хоче нічого змінювати — так комфортно в даний момент.
Це часто викликає гнів і розпач близьких, які хочуть допомогти, докладають масу зусиль, але справа не рухається.
Автором цієї статті є Олена Філатова — сертифікована спеціалістка зі здорового способу життя, діабет-блогерка зі стажем ЦД 1 — 19 років.
Instagram: @lena.filatova
Звісно, є випадки, коли ви маєте взятися за справу. Наприклад, ви спостерігаєте ознаки депресії — скажіть про це близькій людині, допоможіть знайти фахівця і подужати перший прийом. У стані депресії людина може завдавати собі шкоди свідомо або її просто охопить апатія і вона не зможе нічого зробити для себе. Допоможіть їй зрушити з мертвої точки і в якийсь момент вона зможе рухатися сама.
Постарайтеся прийняти той факт, що:
Ваші зусилля проти волі близького з діабетом можуть призвести до агресії, конфліктів або просто нічим не закінчаться. Подумайте, чи варто їх спрямовувати на війну з тим, хто не бажає лікуватися?
1. Оплатити аналізи вдома або в лабораторії поблизу.
2. Ходити разом на прийом до лікаря і, у разі чого, захищати та підтримувати близьку людину.
3. Купити додому якісні цукрозамінники і напекти корисних солодощів.
4. Купити красивенну кулінарну книгу з відповідними рецептами.
5. Вибрати новіший глюкометр і забезпечити тест-смужками.
6. Показати хороші приклади людей з діабетом. Покажіть позитив! Знайдіть фото в інстаграмі — підійдуть і блогери, і знаменитості.
7. Вислухати зайвий раз і найняти психолога. Майже у всіх діабетиків є депресія від усвідомлення повільної інвалідизації, та й з фізіологічних причин. Тому потрібні ресурси, потрібна підтримка. Багато хто чинитиме опір, вважаючи, що психологія для дурнів. Можна навести приклади авторитетних для вашого близького людей, які ходять до психолога або самі є спеціалістами у цій сфері.
8. Просто відстати на деякий час із будь-якими моралями.
9. Не щадити і не жаліти зайвий раз — витягувати на прогулянки, пропонувати різні активності тощо.
10. Залучати в різні зустрічі з друзями, пікніки і демонструвати, що є за що поборотися.
11. Купити розважальний тур. Не потрібно лікувальний. Якщо хочете, щоб людина боролася за життя, припиніть її лікувати і покажіть радості!
12. Купити настільні ваги і навчити користуватися калькулятором на телефоні.
13. Додатися в друзі у соц.мережах й дивитися, що родич їсть і які в нього цукри. Але не дорікати і не лаятися. Просто пропонувати допомогу в приготуванні їжі, підрахунках і виявленні трендів.
14. Роздрукувати корисні таблиці з ХО.
15. Купити бокси для їжі і виміряти, скільки ХО куди поміщається.
16. Зробити фото порцій на одній і тій самій тарілці: ось 1 ХО в гречці, а ось в апельсинах. Роздрукувати або скинути на телефон, щоб він/вона міг швидко прикинути, скільки їсть.
17. Прочитати етикетки всього, що любить їсти ваш близький. Розповісти, в яких заховані хімія чи додані цукри.
18. Допомогти з абонементом у басейн або групою занять для літніх.
19. Купити спеціальний бокс для ліків. Є навіть із нагадуваннями про прийом. Туди можна закласти пігулки на весь день і за списком приймати.
20. Іноді можна нагадати, що це ви — діти, і, взагалі-то, вам би теж хотілося підтримки. А отже, батькам краще зайнятися своїм здоров'ям.
Бажання допомогти рідній людині — природнє і цілком зрозуміле. Але іноді воно розбивається об сніговий ком причин, непорозумінь, агресії тощо. У цьому випадку потрібно примиритися з позицією дорослої людини і поставитися до неї з повагою.
Але на цьому ваша роль не закінчується. Ви багато чим можете допомагати! Дійте дуже м'яко, ввічливо і з повагою. Пам'ятайте, що людина обирає те, що краще для неї в даний момент, навіть якщо вам здається інакше. Без внутрішнього «щелчка» вона не стане змінюватися — ви можете м'яко допомогти і почекати цього моменту. Але він може й не настати.
Читайте також:
Цукровий діабет 2 типу: Все, що потрібно знати
Найкращі та найгірші продукти при діабеті
Як знизити рівень цукру в крові? 5 простих способів
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані