Скоріше за все ви чули про цукровий діабет 1-го та 2-го типу. Але окрім них є й інші, так звані, специфічні «різновиди» діабету. Вони не такі поширені і зустрічаються набагато рідше. Деякі з них можуть маскуватися під «популярні» типи ЦД, хоча мають іншу етіологію виникнення та потребують дещо відмінного лікування.
Ось, що вам потрібно знати.
Авторка цієї статті — Юлія Кривов'яз, к.м.н., лікарка-ендокринологиня в Медичному центрі Achilles, з більш ніж 10-річним досвідом роботи.
Instagram: @doctor_kryvoviaz
Під час вагітності плацента виділяє гормони, які сприяють підвищенню рівня глюкози (цукру) в крові, і якщо підшлункова залоза не справляється зі своєю функцією, розвивається гестаційний діабет (ГД). Найчастіше після пологів рівень глікемії приходить в норму, але такі жінки знаходяться в групі ризику розвитку діабету 2-го типу.
Читайте також: Гестаційний діабет: все, що потрібно знати
LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults) — тип цукрового діабету, при якому початок і перші симптоми схожі із ЦД 2-го типу, а причини виникнення схожі із ЦД 1-го типу. Деякі джерела називають цей вид діабету — «діабет 1,5 типу». Під час LADA-діабету імунна система атакує власний організм і знищує бета-клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін. Цей тип діабету з'являється в дорослому віці, і довгий час може маскуватися під 2-й тип.
Читайте також: Що таке LADA діабет? Симптоми, причини виникнення та варіанти лікування
Maturity Onset Diabetes of the Young, або діабет дорослого типу у молодих — група захворювань, які обумовлені мутаціями в одному з генів, що беруть участь в регуляції глюкози. Цей діабет має аутосомно-домінантний тип успадкування. На MODY припадає близько 1-2% усіх випадків діабету, хоча його поширеність може бути й до 5%. Часто помилково діагностується як ЦД 1-го або 2-го типу.
Читайте також: MODY: рідкісна спадкова форма діабету
Захворювання, яке виникає на тлі первинного ураження підшлункової залози різного генезу: хронічний панкреатит, панкреонекроз, операції на підшлунковій залозі.
Так-так, існує таке захворювання! Його головними симптомами, як і при ЦД 1-го або 2-го типу, є сильна спрага та часте сечовиділення (за добу 5-15 л сечі), але рівень цукру в крові при цьому залишається в нормі. Ця патологія немає відношення до попередніх різновидів діабету. При нецукровому діабеті може спостерігатися також зниження ваги, відсутність апетиту, сухість шкіри та зниження потовиділення.
Читайте також: Що таке НЕцукровий діабет, та чим він відрізняється від цукрового?
Читайте також:
«Із цим треба навчитися жити». Український співак MELOVIN вперше розповів про свій діабет
Глюкоза і мозок: чому хворобу Альцгеймера називають діабетом 3-го типу?
Цукровий діабет 2-го типу: все, що потрібно знати про захворювання
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані