Діабет 5-го типу: що потрібно знати про маловідому та небезпечну форму захворювання

Офіційно визнано новий тип діабету, який відрізняється від більш відомих форм захворювання, таких як тип 1 і тип 2, та пов'язаний з недоїданням. Він отримав назву «діабет 5-го типу».

Діабет 5-го типу: що потрібно знати про маловідому та небезпечну форму захворювання - изображение
  • Офіційно визнано новий тип діабету «діабет 5-го типу», який пов'язаний з недоїданням
  • Нова форма захворювання відрізняється від більш відомих, таких як ЦД1 та ЦД2
  • Лікарі досі не знають, як правильно його лікувати 
  • Багато людей, у яких діагностували діабет 5-го типу, не живуть більше року після встановлення діагнозу

Кількість випадків діабету в усьому світі зростає, але існує менш відома форма захворювання, яка лише зараз привертає до себе увагу. Відома як діабет 5-го типу, ця форма захворювання, пов'язана з недоїданням, була офіційно визнана 8-го квітня 2025 на Всесвітньому діабетичному конгресі Міжнародної діабетичної федерації (IDF) в Бангкоку, Таїланд. 

Історія

Діабет, пов'язаний з недоїданням, вперше був описаний на Ямайці в 1955 році. Він найчастіше зустрічається у молодих чоловіків у країнах з низьким та середнім рівнем доходу (СНД), які мають індекс маси тіла (ІМТ) < 19. Їм часто помилково ставлять діагноз діабету 1-го типу, але у них не розвивається кетонурія або кетоз, незважаючи на високий рівень глюкози в крові та високу потребу в інсуліні.

У 1985 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) офіційно класифікувала «цукровий діабет, пов'язаний з недоїданням» як окремий тип діабету, але в 1999 році скасувала цю категорію, посилаючись на відсутність доказів того, що недоїдання або дефіцит білка викликає діабет.

Що таке діабет 5-го типу? 

Діабет 5-го типу — це пов'язана з недоїданням форма захворювання, яка зазвичай вражає молодих, худорлявих і недоїдаючих підлітків та молодих людей у країнах з низьким і середнім рівнем доходу. За оцінками, від цього захворювання страждають від 20 до 25 мільйонів людей у всьому світі, переважно в країнах Азії та Африці.

Цікаво, що діабет 5-го типу відрізняється від більш відомих форм захворювання, таких як тип 1 і тип 2.

Якщо діабет 1-го типу є аутоімунним захворюванням, а 2-й тип, як правило, спричинений ожирінням, то 5-й тип значною мірою пов'язаний з недоїданням.

Нове розуміння захворювання

Раніше вважалося, що діабет, пов'язаний з недоїданням, є формою інсулінорезистентності, подібно до діабету 2-го типу. Однак тепер фахівці виявили, що ця форма діабету принципово відрізняється від інших.

За словами вчених, люди з цією формою діабету мають значний дефект у здатності секретувати (виділяти) інсулін, який раніше не був визнаний.

 «Це відкриття докорінно змінило уявлення про цей стан і про те, як потрібно його лікувати», — говорять дослідники.

На відміну від людей з діабетом 1-го типу, які можуть отримати користь від ін'єкцій інсуліну, люди з діабетом 5-го типу не побачать таких же результатів. Насправді, інсулін іноді може спричинити небезпечно низький рівень цукру в крові у таких пацієнтів.

Виклики у лікуванні

Незважаючи на ці важливі зрушення в розумінні хвороби, лікарі все ще не знають, як ефективно лікувати таких пацієнтів. Багато з тих, у кого діагностували діабет 5-го типу, не живуть більше року після встановлення діагнозу, що робить його дуже серйозним захворюванням.

Місія групи з вивчення діабету 5-го типу

Щоб краще зрозуміти діабет 5-го типу та знайти більш ефективні методи лікування, IDF створили спеціальну робочу групу. Першочерговим завданням групи буде розробка офіційних рекомендацій з діагностики та лікування діабету 5-го типу протягом наступних двох років. Також буде створено глобальний реєстр для проведення досліджень та розроблено освітні модулі, які допоможуть медичним працівникам краще зрозуміти цей стан.

Хоча багато чого ще належить зробити, визнання діабету 5-го типу як офіційного захворювання є важливим першим кроком. Сподіваємося, що завдяки подальшим дослідженням та увазі до цієї проблеми будуть знайдені кращі варіанти лікування для тих, хто страждає від цього маловідомого, але дуже небезпечного захворювання.

 

*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.


***Джерело: Medscape

Читайте також:

Типи цукрового діабету: повний список

Вітаємо у «клубі»! Що потрібно знати, якщо вам щойно діагностували діабет 1 типу

Подвійний діабет: тиха загроза, що ховається у пацієнтах з 1 типом