Рівень глюкози, або цукру, в крові — важливий показник, за допомогою якого можна діагностувати такі небезпечні та поширені стани, як переддіабет та цукровий діабет.
З цієї статті ви дізнаєтеся, який рівень цукру в крові вважається нормальним, коли може знадобитися перевірка та як це зробити, навіщо людині без діабету турбуватися про рівень цукру в крові та багато іншого.
*Longread
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Глюкоза, або цукор, в основному надходить з вуглеводів, що містяться в їжі та напоях, які ви споживаєте. Це основне джерело енергії для вашого організму. Кров «розносить» глюкозу по всіх клітинах вашого тіла, де вона використовується для отримання енергії.
Кілька процесів в організмі допомагають підтримувати рівень глюкози в крові у здоровому діапазоні. Інсулін, гормон, який виробляє підшлункова залоза, є найважливішим фактором, що сприяє підтримці здорового рівня цукру в крові.
Якщо у вас підвищений рівень глюкози в крові (гіперглікемія), це зазвичай вказує на цукровий діабет. Діабет розвивається, коли підшлункова залоза не виробляє інсулін або виробляє його в недостатній кількості, або коли організм не реагує на дію інсуліну належним чином.
Згідно зі Стандартами лікування діабету Американської діабетичної асоціації (ADA) 2023, рівень цукру в крові вважається «нормальним», якщо він знаходиться в цих межах:
- Натщесерце: 5,5 ммоль/л (99 мг/дл) або менше
- Після прийому їжі (через 2 години): 7,8 ммоль/л (140 мг/дл) або менше
- A1C: менше 5,7%
Рівень цукру в крові контролюється за допомогою інсуліну — гормону, який виробляється підшлунковою залозою і допомагає клітинам використовувати цукор для отримання енергії. Коли рівень цукру в крові підвищується, підшлункова залоза виробляє більше інсуліну, щоб допомогти утримувати рівень глюкози в крові в безпечному діапазоні. З часом це може призвести до розвитку інсулінорзистентності (ІР), переддіабету та, в кінцевому результаті, до цукрового діабету 2-го типу.
Крім того, постійні перепади рівня цукру в крові, навіть у людини без діабету, можуть спричини низку неприємних симптомів, зокрема: постійну втому, сухість шкіри, часті дріжджові інфекції (молочниця), проблеми із зором тощо.
Читайте також: Навіщо турбуватися про глюкозні «витівки», якщо у вас немає діабету? Лайфхаки з їжею
Перевірити рівень глюкози (цукру) в крові можна за допомогою звичайного аналізу крові.
Аналіз крові на глюкозу — це аналіз крові, який в основному скринінгує діабет шляхом вимірювання рівня глюкози (цукру) в крові.
Існує два основних типи тестів на рівень глюкози в крові:
Аналіз венозної крові, як правило, є більш точним, ніж аналіз капілярної крові.
Якщо ваш лікар призначив вам тест на рівень цукру в крові натщесерце, вам потрібно не їсти і не пити нічого, окрім води протягом 8-10 годин перед тестом.
Ваш лікар повідомить вам, чи потрібно дотримуватися якихось особливих інструкцій.
Читайте також: Аналіз крові на цукор: повна інформація про тест
Ще одним показником, за допомогою якого можна дізнатися, чи знаходиться ваш рівень цукру в крові у межах норми, є глікований гемоглобін А1С (або HbA1c).
Глікогемоглобін A1C показує ваш середній рівень цукру в крові за останні 3 місяці. Його також використовують для діагностики цукрового діабету.
Коли глюкоза (цукор) потрапляє в кров, він зв'язується з білком, який називається гемоглобіном. У людей з високим рівнем цукру в крові вищий відсоток білка гемоглобіну, «покритого» цукром. Ваш результат A1C покаже, який відсоток гемоглобіну зв'язаний з цукром.
- Норма (люди без діабету): менше 5,7%
- Переддіабет: від 5,7% до 6,4%
- Діабет: 6,5% або вище
Ви можете перевірити рівень A1C за допомогою аналізу крові в лабораторії.
Читайте також: HbА1с: повна інформація про тест
Найчастіше аналіз крові на рівень глюкози в крові використовується для скринінгу цукрового діабету 2-го типу (ЦД2), який є поширеним захворюванням. Деякі люди схильні до ризику розвитку діабету 2-го типу. Якщо ви маєте будь-які з факторів ризику ЦД2, як-от генетика, спосіб життя, зайва вага, вік тощо, ваш лікар, швидше за все, порекомендує регулярно проходити скринінг на ЦД.
Американська діабетична асоціація (ADA) рекомендує регулярний скринінг для людей віком від 35 років.
Симптоми діабету та підвищеного рівня цукру в крові включають:
Якщо ви відчуваєте ці симптоми на додаток до блювання, утрудненого дихання та/або сплутаності свідомості, якнайшвидше зверніться до найближчого відділення невідкладної допомоги. Можливо, у вас кетоацидоз, пов'язаний з діабетом (ДКА), який є небезпечним для життя.
Читайте також: Гіперглікемія: 10 тривожних симптомів, що попереджають про високий рівень цукру в крові
Якщо рівень глюкози в крові натще становить від 5,6-6,9 ммоль/л, це зазвичай означає, що у вас переддіабет. Люди з переддіабетом мають до 50% ймовірності розвитку цукрового діабету 2-го типу протягом наступних 5-10 років. Але ви можете вжити заходів, щоб запобігти розвитку захворювання.
Якщо рівень глюкози в крові натще 7,0 ммоль/л або вище під час кількох тестувань, це зазвичай означає, що у вас цукровий діабет.
У будь-якому з цих випадків ваш лікар, швидше за все, призначить вам тест на глікований гемоглобін A1С, перш ніж поставити діагноз переддіабету або діабету.
Існує кілька різних типів діабету. Найпоширеніші з них такі:
Читайте також: Типи цукрового діабету: повний список
Інші причини високого рівня глюкози включають:
Рівень цукру в крові 3,9 ммоль/л або нижче зазвичай вважається низьким.
Епізоди низького рівня цукру в крові (гіпоглікемія) найчастіше трапляються у людей з цукровим діабетом 1-го та 2-го типу, які приймають інсулін та/або інші цукрознижувальні ліки.
Якщо у вас немає діабету, низький рівень глюкози в крові може бути його ознакою:
Ці стани зазвичай спричиняють часті епізоди низького рівня цукру в крові. У людей, які не хворіють на цукровий діабет, єдиний результат тесту на низький рівень цукру в крові зазвичай не є причиною для занепокоєння.
За даними Американської діабетичної асоціації (ADA), цільовий рівень цукру в крові повинен бути адаптований до вас, виходячи з таких факторів, як ваш вік, тип діабету, тривалість перебігу захворювання та загальний стан здоров'я.
Загалом, «нормальний» рівень цукру в крові при діабеті, а також рівень глікогемоглобіну А1С становить:
Існує кілька кроків, які ви можете зробити, щоб допомогти контролювати рівень цукру в крові:
*Якщо ви відчуваєте симптоми низького або високого рівня цукру в крові, зверніться за консультацією до сімейного лікаря чи ендокринолога.
Читайте також:
Як зрозуміти, що ви «прямуєте до діабету». Зверніть увагу на ці симптоми
12 продуктів, які допомагають підтримувати здоровий рівень цукру в крові
Вчені з Китаю вперше вилікували людину від діабету 2 типу
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані