«Мій сусід їсть смажений бекон, запиває пивом і здоровий, як бик!», «Мама мого друга вела здоровий спосіб життя: правильно харчувалася, займалася спортом, приймала вітаміни і померла від раку». Де справедливість? Де логіка? Чи допомагає в реальності здоровий спосіб життя? Спойлер: так, але є нюанси.
Авторка цієї статті — Олена Філатова, сертифікована спеціалістка зі здорового способу життя, діабет-блогерка (стаж ЦД 1 — 19 років), авторка блогу про корисне харчування.
Instagram: @lena.filatova
ЗСЖ не дає гарантій, але він підвищує і знижує ймовірності. За даними ВООЗ (World Health Organization) 7 із 10 смертей у світі відбуваються через нездоровий спосіб життя — паління, погане харчування та низьку активність.
Ось список захворювань, яким можна запобігти власними зусиллями, навіть не вдаючись до ліків, а всього лише збалансувавши раціон і рухаючись 30 хвилин на день:
Дійсно, ви могли помітити, що ваша подруга їсть, але не товстіє. А друг «вбиває» себе величезними порціями жиру і цукру, але здоровий, як бик.
Найбільш довгоживуча жінка (і людина) у світі — Жанна Луїза Кальман — палила протягом 90 років, їла шоколад, пила багато вина, пережила 2 війни, кількох своїх дітей (а отже багато стресу), і прожила 122 роки.
Де логіка? Тут є кілька важливих моментів.
Вчені досі не знають, у чому полягає секрет довголіття. Точніше, секрети, бо це безліч чинників, а не один. Звісно, потенціал однієї людини в плані довголіття і міцного здоров'я дуже сильно відрізняється від потенціалу іншої. Однак, ви ніколи не дізнаєтеся, у якій групі перебуваєте. І навіть якщо ваші батьки, бабусі й дідусі вирізнялися міцним здоров'ям і прожили до 90 років, немає гарантії, що ваші гени спрацюють так само.
Ми дізнаємося про один випадок і робимо висновок: ось довгожитель, який попивав винце на ґанку і помер у саду в 102 роки. Значить, вино корисне для здоров'я. А ось сусід, який щодня бігав, їв тільки рослинну їжу і раптово загримів у лікарню з гастритом. Висновок який? Рослинна їжа шкідлива, на ній не проживеш. Ну, або біг. Це все від бігу.
Насправді ж ми не думаємо про те, що довгожитель все життя харчувався скромно, працював в саду (а не в офісі), жив у віддаленому гірському селі й дихав чистив повітрям. А бігун-вегетаріанець зловживав соками, що і привело його в стаціонар.
Їсть і не повніє — це означає «поки не повніє». Після 30-40 років усі погані звички дають про себе знати, тіло починає буквально розвалюватися. І вже тоді доводиться щось робити, усвідомлюючи, що так, дійсно, все життя робив це неправильно.
Сучасній людині не потрібно «напрягатися». Немає часу (або бажання) йти до супермаркету за продуктами? За вас все зроблять: куплять по списку, запакують і доставлять прямо під двері. А тепер уявіть себе людиною вашої статі 200 000 років тому. І, коли ви сумніваєтеся, чи можна мені це їсти, пити, не спати, гуляти, палити тощо, поставте собі запитання: «А чи робили так мої предки?». Наприклад:
Щоб прокинутися, нам не потрібна кава, але тільки якщо ми лягли вчасно. Щоб бути струнким (чи стрункою), не потрібно виснажувати себе в спортзалі — достатньо обмежити надходження калорій з їжею, а ось рух продовжувати.
Звісно, не потрібно відмовлятися від пеніциліну і жити в поселеннях. Але дещо з давніх часів можна і потрібно практикувати. Наприклад, більше рухатися, їсти менше напівфабрикатів, а готувати домашню і сезонну їжу, відмовитися від цукру, надлишку солі та жиру. Не в один день, а поступово.
Знайти можливість присвячувати собі час — хоча б 15-20 хвилин на день. Невеликі радощі, не пов'язані з їжею, роблять наше життя більш наповненим і щасливим, попереджають переїдання і депресію. А ще підтримувати соціальні зв'язки, тільки офлайн (через інтернет так не працює).
Найдовше дослідження, проведене на людях гарвардськими вченими показало, що саме соціальні зв'язки, незважаючи на кволе здоров'я, подовжують нам життя і роблять його щасливим і якісним.
Читайте також:
Як допомогти літнім родичам з діабетом, які не хочуть лікуватися?
15 низьковуглеводних перекусів, що не спричинять стрімких коливань рівня цукру в крові
23 питання, які варто задати своєму ендокринологу
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані