
Відчуття постійної втоми є поширеним симптомом цукрового діабету і може бути результатом високого рівня цукру в крові або інших симптомів та ускладнень цього захворювання.
Деякі зміни способу життя можуть допомогти людині впоратись із цим станом.
Патологічна втома (занепад сил) відрізняється від просто втоми, коли після відпочинку людина зазвичай почувається краще. За постійної втоми відпочинок не позбавляє від занепаду сил і млявості.
За даними Американської Діабетичної Асоціації (АДА) 61% людей з нещодавно діагностованим діабетом 2-го типу відзначають втому як симптом свого захворювання. Крім того, втома є другим найбільш поширеним симптомом як для 2, так і для 1 типу цукрового діабету.
Існує кілька причин, чому діабет може викликати втому, зокрема:
Обговоримо кожну з цих можливих причин появи хронічної втоми при ЦД.
Цукровий діабет впливає на те, як організм регулює рівень цукру в крові людини.
Після прийому їжі продукти харчування розщеплюються на прості цукри. У людей з діабетом ці цукри накопичуються в крові, а не проникають у клітини, що і є основою всіх проблем зі здоров'ям при діабеті.
Коли клітини організму не отримують достатньо цукру (тобто, не отримують достатньо енергії), можуть виникати такі симптоми як втома і слабкість.
Протидіабетичні лікарські засоби допомагають більшій кількості цих цукрів проникати в клітини і запобігають їхньому накопиченню в крові. Потенційним побічним ефектом протидіабетичних лікарських засобів є надмірне зниження рівня цукру в крові (гіпоглікемія), яке також може бути причиною патологічної втоми.
Інші симптоми діабету також можуть сприяти виникненню постійної втоми, приміром:
Хоча не всі ці симптоми можуть бути причиною відчуття втоми, багато з них сприяють тому, що людина почувається нездоровою.
Крім того, деякі симптоми діабету можуть порушити сон людини. Наприклад, люди з діабетом (при підвищеному рівні цукру) можуть прокидатися кілька разів за ніч, щоб сходити в туалет або випити води.
Так само, відчуття дискомфорту в кінцівках може ускладнити засинання і спокійний сон, що своєю чергою може бути причиною відчуття постійної втоми.
У людей з неконтрольованим цукровим діабетом можуть розвинутися ускладнення ЦД, які також можуть спричинити відчуття втоми, наприклад:
Згадані ускладнення, а також лікарські засоби, які людина вживає для їхнього лікування, можуть спричиняти відчуття патологічної втоми.
Найчастіше життя з діабетом впливає на психічне та емоційне здоров'я людини.
Згідно з результатами досліджень, люди з діабетом у 2-3 рази частіше відчувають депресію, ніж здорові люди (тобто, без діабету). Депресія також може негативно впливати на те, як людина контролює рівень цукру в крові, і бути причиною постійної втоми.
Насправді, багато із симптомів депресії мають безпосереднє відношення до втоми, зокрема:
Крім депресії, багато людей з діабетом можуть відчувати підвищену тривожність щодо стану їхнього здоров'я. Як і депресія, через порушення сну, тривожність також викликає почуття надмірної втоми.
Багато людей з діабетом, зокрема з діабетом 2-го типу, мають надмірну вагу або страждають на ожиріння, що також може сприяти появі втоми.
Причини зв'язку між надмірною вагою і втомою можуть включати:
Зміна способу життя може допомогти людині боротися як з діабетом, так і з симптомами втоми.
Корисні зміни способу життя включають:
Бувають й інші причини, через які людина з діабетом може відчувати втому, що не пов'язані напряму з основним захворюванням:
Люди з цукровим діабетом повинні проходити регулярні (не рідше 1 разу на рік) обстеження у спеціалістів, щоб контролювати свій стан.
Якщо ви відчуваєте постійну втому, яка заважає вашому повсякденному життю, або є новим (чи погіршуваним) симптомом — обов'язково обговоріть це зі своїм лікарем (ендокринологом), оскільки це може бути ознакою можливого розвитку ускладнень або побічного ефекту лікарських засобів.
Читайте також:
Діабет кличе на допомогу! 10 сигналів організму при поганій компенсації
Як знизити рівень цукру в крові? 5 простих способів
Високий цукор довго не сколюється: 10 можливих причин
Ви не авторизовані