BASTA: Новий тест виявляє ранні стадії аутоімунної атаки, яка викликає діабет 1 типу

Новий тест, розроблений австралійськими вченими, може змінити підхід до діагностики цукрового діабету 1-го типу (ЦД1). Аналіз під назвою BASTA дозволяє виявляти ознаки аутоімунної атаки на підшлункову залозу ще до появи клінічних симптомів, відкриваючи шлях до раннього втручання.

BASTA: Новий тест виявляє ранні стадії аутоімунної атаки, яка викликає діабет 1 типу - изображение

Авторка цієї статті — Ольга Крохмалюк, медична редакторка, лікарка-інтерн терапевтка КНП «Вінницька міська клінічна лікарня №1».


У статті, опублікованій у журналі Science Translational Medicine, багатопрофільна команда медичних дослідників з Австралії описує перший у своєму роді тест, який вони розробили та назвали BASTA, що розшифровується як «β-клітинний антиген-специфічний Т-клітинний аналіз».

Цей аналіз може бути корисним інструментом для підтвердження та відстеження аутоімунних процесів, при яких аутоантитіла (сполуки, які імунна система організму виробляє проти власних клітин) руйнують бета-клітини острівців Лангерганса підшлункової залози, які продукують інсулін. Це явище лежить в основі розвитку діабету 1-го типу

Тест виявляє активність двох типів Т-клітин (клітини імунної системи) — CD4+ та CD8+, які можуть атакувати підшлункову залозу.

«Цукровий діабет 1-го типу — це аутоімунне захворювання, опосередковане Т-клітинами, яке виникає внаслідок руйнування β-клітин підшлункової залози, які продукують інсулін», — пояснюють вчені.

До розробки BASTA єдиним способом перевірки аутоімунного руйнування клітин острівців підшлункової залози був аналіз на виявлення специфічних аутоантитіл. 

Новий тест дозволяє на ранніх стадіях виявити ознаки атаки імунної системи на підшлункову залозу та якомога раніше почати лікування.

«BASTA — це простий аналіз крові, який може виявити вплив CD4 + Т-клітин імунної системи на β-клітини підшлункової залози шляхом вимірювання стимульованого антигеном вироблення інтерлейкіну-2», — говорять дослідники, зазначаючи, що інтерлейкін-2 (імунорегуляторний білок) є показником аутоімунітету проти бета-клітин.

Тест також здатний фіксувати імунні відповіді на пептиди (білки) препроінсуліну — попередника інсуліну.

Дослідники припускають, що цей тест зрештою може дозволити краще зрозуміти, як змінюється імунна відповідь у міру прогресування ЦД1 та які нові методи лікування можна розробити на цій основі.

Завдяки своїй простоті та надійності BASTA може бути корисним та потужним інструментом як для аналізу аутоімунних відповідей CD4 + Т-клітин, так і для скринінгу на виявлення ЦД1 на ранніх етапах у дітей та підлітків. 


Читайте також:

Вчені «надрукували» живу тканину, яка виробляє інсулін

«Вилікувати діабет»: Австралія на порозі прориву

Діабет 5-го типу: що потрібно знати про маловідому та небезпечну форму захворювання