Поговорімо про те, як цукровий діабет, зокрема діабет 1 типу, може впливати на ваш сон, про можливі наслідки недосипання, а також про те, що із цим можна зробити.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Є дещо спільне у всіх людей, які живуть із ЦД1. Це бажання, нарешті, добре виспатися!
Між екстремально високим і низьким рівнем цукру в крові, пізніми нічними будильниками, походами до ванної кімнати та нічним занепокоєнням, що часто може виникати на тлі діабету, часто в повсякденному житті людини з ЦД1 може практично не бути місця для гарного сну.
Дослідження показують, що порушення сну дуже поширені при будь-якому типі діабету, а при ЦД1 «сон може бути порушений в результаті як поведінкових, так і фізіологічних аспектів... і може негативно вплинути на прогресування захворювання і розвиток ускладнень».
Хронічне недосипання пов'язане з підвищеним ризиком ожиріння, серцевих захворювань, діабету 2 типу, гіпертонії, інсульту, підвищеного стресу, збільшення кількості нещасних випадків і навіть передчасної смерті.
Достатня кількість сну особливо важлива для людей, які живуть із ЦД1, оскільки порушення сну може викликати резистентність до інсуліну, психічні розлади і загалом значно ускладнює лікування діабету.
Як і правильне харчування, і регулярні фізичні вправи, сон має вирішальне значення для гарного фізичного та психічного здоров'я. Коли людина спить, її тіло регенерує і відновлює пошкоджені клітини від повсякденного зносу. Сон допомагає очистити кровоносні судини, зменшити запалення і підготувати організм до наступного дня.
Сон також врівноважує рівні гормонів в організмі, які допомагають організму впоратися з усім: від управління стресом і рівнями енергії до контролю гніву, підтримання сексуального потягу, а також керувати відчуттям голоду й насичення та підтримувати емоційне благополуччя.
Сон також захищає імунну систему організму, допомагаючи людям краще боротися з повсякденними інфекціями та вірусами.
Люди з ЦД1 і ЦД2 більше за інших схильні до подібних захворювань, що пов'язано з вищою частотою невропатії (пошкодження нервів) і нефропатії (захворювання нирок). Ці стани сприяють не тільки безсонню, а й денній сонливості, що негативно позначається не тільки на лікуванні діабету, а й на загальній якості життя.
Коли ви не висипаєтеся, вам, найімовірніше, буде потрібно більше інсуліну (через резистентність до інсуліну через стрибки рівня кортизолу), щоб контролювати рівень цукру в крові. Ваше тіло буде природним чином відчувати почуття голоду, коли рівень лептину (гормон, що регулює енергетичний обмін) вийде з рівноваги, що ускладнить приймання їжі, управління прийомами їжі та підрахунок вуглеводів. Що ще гірше, ви почуватиметеся більш втомленим протягом дня. Це вплине не тільки на вашу успішність на роботі / навчанні, а й на те, що вам буде важче знаходити сили для занять спортом, приготування їжі й узагалі для того, щоб добре піклуватися про себе.
Усе це в підсумку може негативно позначитися на компенсації діабету та якості життя загалом. Ще одна проблема полягає в тому, що якщо ви боретеся з денною сонливістю і подрімаєте опівдні, то тієї ж ночі вам буде важко заснути. Що може призвести до хронічного безсоння, тільки посиливши проблему.
Отже, що ми можемо зробити з усім цим?
Якщо діабет заважає вам добре спати, не ігноруйте це! Є кроки, які ви можете зробити, щоб поліпшити свій сон і загальну якість життя.
Читайте також:
Нові рекомендації з управління діабетом: ADA 2023
Діабет кличе на допомогу! 10 сигналів організму при поганій компенсації
Фізична активність взимку: Як тримати діабет під контролем?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані