Більшість людей з цукровим діабетом 1-го типу, ймовірно, скажуть вам, що він, нібито, з'явився випадково і раптово. Насправді ж його можна виявити за допомогою аналізу крові задовго до того, як він спричинить проблеми зі здоров'ям. Дедалі більше експертів стверджують, що все більше людей, зокрема ті, хто мають сімейний анамнез діабету 1-го типу, повинні проходити скринінг на наявність специфічних аутоантитіл.
Проактивний скринінг на діабет 1-го типу дозволить вам отримати нове лікування, яке може допомогти відтермінувати початок захворювання, та пройти навчання, яке допоможе зробити перехід до життя з діабетом безпечнішим і менш травматичним.
Скринінг цукрового діабету 1-го типу (ЦД1) використовує аналіз крові для пошуку «несправних» білків, які називаються аутоантитілами. Ці аутоантитіла атакують бета-клітини підшлункової залози, які виробляють і вивільняють інсулін — гормон, який регулює рівень цукру в крові. Коли організм втрачає здатність виробляти інсулін, рівень цукру в крові підвищується до небезпечного рівня. Ця аутоімунна атака є причиною діабету 1-го типу [хоча, що саме спонукає організм атакувати і вбивати власні здорові клітини досі достеменно не відомо].
Читайте також: Причини виникнення цукрового діабету 1-го типу: що говорить сучасна наука
Існує кілька типів аутоантитіл, і для розвитку ЦД1 необхідна наявність щонайменше двох різних типів.
Якщо ваш аналіз крові показує, що у вас немає аутоантитіл, ймовірно, у вас низький ризик розвитку діабету 1 типу — хоча й не обов'язково нульовий. Якщо у вас лише один тип аутоантитіл, у вас підвищений ризик розвитку ЦД1. Вам, швидше за все, буде рекомендовано пройти ще один тест на аутоантитіла в майбутньому, щоб перевірити, чи не з'явилися у вас додаткові аутоантитіла.
Однак люди з двома або більше типами аутоантитіл практично гарантовано захворіють на діабет 1-го типу, хоча до початку повноцінної хвороби можуть пройти роки. Фактично, люди з двома (або більше) типами аутоантитіл технічно вже мають діабет 1-го типу — навіть якщо він ще не викликав жодних симптомів.
Скринінг дозволяє лікарям підтвердити наявність діабету 1-го типу до того, як він стане небезпечним.
Більшості людей з ЦД1 діагноз ставлять лише після того, як вони звертаються до лікаря для лікування симптомів гіперглікемії (підвищеного рівня цукру в крові). Ці тривожні ознаки, які включають сильну спрагу, часте сечовипускання, різку невмотивовану втрату ваги, нечіткість зору та інші, вказують на те, що рівень цукру в крові піднявся до небезпечного діапазону. Однак ці ознаки є фінальною стадією повільного прогресування діабету 1-го типу.
Виділяють три стадії розвитку діабету 1 типу:
Аналіз крові покаже наявність двох або більше типів аутоантитіл, які з часом спричинять аутоімунну атаку, що є характерною ознакою діабету 1-го типу. На цій стадії рівень цукру в крові все ще нормальний і немає жодних симптомів.
Аутоімунна атака триває, і клітини підшлункової залози знаходяться в процесі руйнування. На цьому етапі тест на глюкозу покаже аномальний рівень цукру в крові, який ще не є достатньо високим, щоб викликати симптоми.
Повноцінний діабет 1-го типу. До цього часу пацієнт втратив так багато бета-клітин і виробляє так мало інсуліну, що відчуває симптоми гіперглікемії. Лікування інсуліном тепер необхідне.
Оскільки перша та друга стадії розвитку ЦД1 не мають очевидних симптомів, їх можна виявити лише за допомогою скринінгу. Хоча не існує способу запобігти розвитку діабету 1-го типу, виявлення цих ранніх стадій захворювання може значно покращити прогноз.
Читайте також: Безкоштовне генетичне дослідження для людей з діабетом 1 типу: як взяти участь
Раннє виявлення ЦД1 має три великі переваги: профілактика діабетичного кетоацидозу (ДКА) , навчання та раннє лікування для відтермінування появи симптомів.
Мабуть, найбільшою перевагою скринінгу діабету 1-го типу є зниження частоти розвитку діабетичного кетоацидозу (ДКА) — потенційно небезпечного для життя стану, що розвивається у наслідок важкої гіперглікемії.
ДКА також має негативні довгострокові наслідки для здоров'я. Людям, у яких ДКА діагностовано під час виявлення діабету, надалі важче контролювати свій стан, а деякі з них можуть також зазнати когнітивних порушень.
Якщо ви знатимете, що у вас рання стадія діабету 1-го типу або підвищений ризик його розвитку, вам, швидше за все, призначать регулярне вимірювання рівня цукру в крові, щоб мати змогу вчасно виявити перші ознаки гіперглікемії. Регулярне тестування та співпраця з лікарем дозволить прийняти міри (тобто, почати прийом інсуліну) до того, як стан прогресує до критичного.
Раннє виявлення ЦД1 також може дати вам час дізнатися про діабет і елементи лікування діабету, такі як підрахунок вуглеводів, що забезпечує набагато більш плавний і менш стресовий перехід, коли потрібно буде почати інсулінотерапію.
Існує один препарат, схвалений для лікування людей на ранній стадії діабету — теплізумаб (Tzield). При прийомі людьми з діабетом 1-го типу на 2 стадії Tzield затримує появу симптомів в середньому майже на три роки.
Відтермінування інсулінозалежності на кілька років може мати величезні переваги, особливо для молодих людей.
Tzield, який схвалений для пацієнтів віком від 8 років, являє собою рідину, яку вводять у вигляді внутрішньовенної інфузії один раз на день протягом двох тижнів.
Читайте також: Препарат Teplizumab зберігає функцію бета-клітин у дітей з ЦД1: результати нового дослідження
Діабет 1-го типу найчастіше розвивається у дитячому та підлітковому віці, і це захворювання передається в сім'ї. Це означає, що найкращими кандидатами на скринінг діабету 1-го типу є діти, у яких є члени сім'ї із діабетом 1-го типу.
Наразі немає чітких рекомендацій щодо того, хто повинен проходити скринінг. Американська діабетична асоціація (ADA) зазначає, що «скринінг слід пропонувати тим, у кого в родині є випадки діабету 1-го типу або відомий підвищений генетичний ризик».
Дорослі з сімейною історією захворювання також можуть розглянути можливість проходження скринінгу. Хоча ЦД1 має репутацію захворювання, яке вражає переважно дітей, близько половини всіх діагнозів ставлять людям старше 18 років.
Діабет 1-го типу прогресує повільно, і його можна виявити на ранніх стадіях за допомогою простого аналізу крові. Експерти рекомендують членам сімей людей з діабетом 1-го типу розглянути можливість проходження скринінгу на цей стан. Раннє виявлення дозволяє пацієнтам та їхнім родинам підготуватися до появи симптомів, що може значно зменшити рівень стресу та хвилювання, які часто супроводжують встановлення діагнозу.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Джерела: EverydayHealth, ClevelandClinic, DiabetesCare
Читайте також:
Вітаємо у «клубі»! Що потрібно знати, якщо вам щойно діагностували діабет 1 типу
Маркери цукрового діабету 1-го типу
Коли (чи варто) перевіряти дитину на цукровий діабет 1-го типу?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані