Якщо ви помітили ці «червоні прапорці», настав час звернутися до лікаря.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Цукровий діабет 1-го типу (ЦД1) — це аутоімунне захворювання, при якому імунна система організму помилково атакує і руйнує бета-клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін, гормон, який допомагає клітинам використовувати глюкозу (основний тип цукру у вашій крові) для отримання енергії.
За даними Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC), діабет 1-го типу вражає в першу чергу дітей — насправді, цей стан раніше називали ювенільним діабетом — і на нього хворіють кожні 35 з 10 000 людей віком до 20 років.
За останні кілька десятиліть кількість діагнозів у дітей зросла — з 2001 по 2017 вона збільшилася на 45%. [дослідники точно не знають, чому це сталося, але певну роль може відігравати вплив шкідливих речовин у навколишньому середовищі або навіть просто збільшення кількості скринінгових обстежень].
Читайте також: Причини виникнення цукрового діабету 1-го типу: що говорить сучасна наука
Лише 10% випадків діабету 1-го типу передаються в сім'ях, тому не завжди існує генетичний зв'язок. Це також означає, що для багатьох людей хвороба є невідомою (особливо у порівнянні з діабетом 2-го типу, який є набагато поширенішим серед дорослих). Це може призвести до затримки в постановці діагнозу, і якщо діабет 1-го типу не лікувати, може виникнути діабетичний кетоацидоз (ДКА) — серйозне ускладнення, що загрожує життю.
Ви можете діяти на випередження, знаючи, як виглядають симптоми ЦД1 і як вони можуть проявлятися у вашої дитини. Ось коли потрібно обстежити дитину.
У звіті 2022, опублікованому в журналі Diabetes, пропонується, щоб діти проходили тестування на діабет 1-го типу у віці двох років, а потім ще раз у віці від п'яти до семи років, але це не є офіційною урядовою рекомендацією. Діти будь-якого віку, які мають попереджувальні ознаки захворювання, повинні бути протестовані негайно.
Ось на які «червоні прапорці» слід звертати увагу, згідно з даними Американської академії педіатрії (American Academy of Pediatrics /AAP):
Діабет 1-го типу ускладнює перетворення їжі на енергію, тому дитина з цим захворюванням може їсти набагато більше, ніж зазвичай, і при цьому втрачати вагу.
При діабеті 1-го типу нирки працюють понаднормово, щоб відфільтрувати і поглинути зайву глюкозу в крові, і коли вони не встигають, зайвий цукор виводиться в сечу. Це часто призводить до надмірного сечовипускання (і подальшого зневоднення).
Діти з ЦД1 можуть швидко втомлюватися, оскільки їхній організм недостатньо ефективно використовує поживні речовини, що містяться в продуктах, які вони вживають.
Згідно з дослідженнями, високий рівень глюкози в крові може негативно впливати на настрій.
Це не дуже поширений симптом (порівняно із вище зазначеними), але він також може виникнути, якщо у дитини підвищений рівень цукру в крові.
Ці симптоми можуть дещо різнитися від дитини до дитини, але часте сечовипускання та сильна спрага, як правило, є дуже характерними ознаками ЦД1.
Перший аналіз, котрий має бути зроблений — це глюкоза крові натще (саме венозна кров).
Читайте також: Що таке нормальний рівень цукру в крові при діабеті? Ось, що вам потрібно знати
Ваш лікар також може запропонувати додаткові тести, як-от:
Якщо вас турбує ризик розвитку діабету 1-го типу у вашої дитини або ви помітили симптоми, які можуть вказувати на наявність цього захворювання, як-от сильна спрага, часте сечовипускання та інші (Див. вище), поговоріть з педіатром. Не переймайтеся занадто сильно! Просто уважно стежте за змінами в поведінці вашої дитини і повідомляйте про них лікаря, якщо вони виникають.
Читайте також:
ADA оприлюднила Стандарти лікування цукрового діабету 2024: ключові оновлення
Препарат Teplizumab зберігає функцію бета-клітин у дітей з ЦД1: результати нового дослідження
Безкоштовне генетичне дослідження для людей з діабетом 1 типу: як взяти участь
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані