
Відчуваєте пригніченість та сонливість? Чи настільки роздратовані, що готові кричати? Можливо, ваш рівень цукру в крові занадто високий або занадто низький.
Який зв'язок між рівнем глікемії та настроєм? Читайте далі, щоб дізнатися.
Діабет впливає не лише на ваше фізичне здоров'я, а й на ваш емоційний стан і настрій (і часто на настрій ваших близьких). Рівень цукру в крові, настрій і емоції дуже тісно пов'язані між собою: як гіпер-, так і гіпоглікемія можуть призвести до різноманітних змін настрою.
Чому це відбувається та що ви можете із цим зробити? Спробуємо розібратися.
Чи помічали ви колись, що стаєте дратівливими або навіть трохи агресивними, якщо зголодніли? Чи відчуваєте ви нервозність і тривогу після нічного поїдання цукерок? Такими змінами настрою можете завдячити вашому рівню цукру в крові та мозку.
Наш мозок — найбільш енергоємний орган в організмі, що складається з мережі нервових клітин (нейронів), які постійно працюють. Мозок потребує постійного постачання «палива», щоб підтримувати належний рівень функціонування. Оскільки основним джерелом палива для мозку є глюкоза [яка утворюється з аденозинтрифосфату (АТФ)], зміни концентрації цукру в крові суттєво впливають на когнітивні функції та настрій.
Читайте також: Глюкоза і мозок: чому хворобу Альцгеймера називають діабетом 3-го типу?
Коли рівень цукру в крові падає занадто низько [нижче 3,9 ммоль/л], ваш мозок просто не отримує достатньо енергії, необхідної для функціонування. Коли це відбувається, першим симптомом часто стає дратівливість, яка може супроводжуватися пітливістю, відчуттям слабкості, тремтінням і труднощами з концентрацією уваги. А якщо рівень цукру в крові не нормалізувати, може з'явитися головний біль та сплутаність свідомості.
Нерідко під час епізоду гіпоглікемії оточуючи можуть помітити зміни в настрої у людини з діабетом. Наприклад, ваш партнер може помітити, що ви стали похмурими і роздратованими [деякі люди кажуть, що бачать низький рівень цукру у чоловіка/дружини лише за виразом його/її обличчя].
Читайте також: Гіпоглікемія: 10 тривожних симптомів, що попереджають про падіння рівня цукру в крові
Хоча найпоширенішими симптомами підвищеного рівня цукру в крові є надмірна спрага і часте сечовипускання, він також може впливати на ваш настрій: можливо, ви вже помічали, що відчуваєте себе роздратованими і не в дусі, коли рівень глюкози в крові вище норми. Гіперглікемія також може викликати відчуття розгубленості та втоми.
Дослідження, яке вивчало вплив гіперглікемії на когнітивні функції у людей з цукровим діабетом 2-го типу, показало, що під час гострої гіперглікемії когнітивні функції знижуються, а настрій погіршується. Хронічно високий рівень цукру в крові (через поганий контроль діабету) також може призвести до погіршення депресивних станів.
Читайте також: Гіперглікемія: 10 тривожних симптомів, що попереджають про високий рівень цукру в крові
Найважливіше, що ви можете зробити для запобігання перепадам настрою — намагатися підтримувати оптимальний рівень цукру в крові. Це означає приймати інсулін та/або інші цукрознижувальні ліки відповідно до призначень вашого лікаря, дотримуватися здорового збалансованого харчування, регулярно займатися фізичними вправами, відмовитися від шкідливих звичок (як-от паління, вживання алкоголю тощо), проходити необхідні перевірки здоров'я.
Тривалі епізоди перепадів настрою можуть бути ознакою того, що ваш рівень цукру в крові не контролюється належним чином. Якщо ви помітили, що у вас часто трапляються епізоди поганого настрою, поговоріть зі своїм ендокринологом. Він допоможе вам з'ясувати, що може бути не так з контролем вашого діабету, і що ви можете зробити, щоб це виправити.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Читайте також:
Діабет через недоїдання: ендокринолог про нову небезпечну форму захворювання
7 натуральних способів знизити рівень цукру в крові
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані