Солодкі напої здатні спричинити різкі коливання рівня цукру в крові, а їхнє регулярне вживання може призвести до порушень метаболізму та інших проблем зі здоров'ям, як показало нове дослідження.
Дізнайтеся більше про це, а також про те, що можна пити замість них.
Солодкі напої швидко засвоюються, спричиняючи різкий стрибок рівня глюкози (цукру) в крові, але при цьому мають низьку поживну цінність. Регулярне вживання таких напоїв з часом може призвести до збільшення ваги, резистентності до інсуліну та цілої низки метаболічних проблем, пов'язаних з цукровим діабетом 2-го типу (ЦД2) та серцево-судинними захворюваннями (ССЗ).
Згідно з новим дослідженням, результати якого були нещодавно опубліковані в журналі Nature Medicine, солодкі напої є причиною понад 2,2 мільонів нових випадків діабету та 1,1 мільона нових випадків ССЗ на рік у всьому світі. Найбільш постраждалими регіонами виявилися країни Латинської Америки та Африки.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), більше 800 мільйонів людей у світі хворіють на діабет, більшість з них живуть у країнах з низьким та середнім рівнем доходу. На відміну від цукрового діабету 1-го типу (ЦД1), ЦД 2-го типу можна запобігти. ССЗ є основною причиною смерті в усьому світі, забираючи блтзько 18 мільонів життів щороку. Понад три чверті цих смертей припадає на країни з низьким та середнім рівнем доходу.
Даріуш Мозаффарян (Dariush Mozaffarian), один з авторів дослідження та директор Інституту Тафта (Tufts University) в США, сказав:
«Підсолоджені цукром напої активно рекламуються і продаються в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. Ці країни не тільки споживають шкідливі продукти, а й часто гірше підготовлені до того, щоб боротися з довгостроковими наслідками для здоров'я».
Автори дослідження закликають вжити низку заходів, включаючи кампанії з охорони здоров'я, регулювання реклами солодких напоїв і податки на підсолоджені цукром напої.
Експерти також зазначають, що заміна солодких напоїв на більш здорові варіанти, такі як вода — звичайна або зі шматочками свіжих фруктів, трав'яні чаї або чайний гриб (шукайте сорти з низьким вмістом цукру), може не лише допомогти знизити рівень споживання цукру, а й пропонує додаткові переваги для здоров'я, такі як пробіотики та поліфеноли.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Джерела: Nature Medicine, healthline
Читайте також:
Як дієтична солодка газованка може впливати на ваше здоров'я? Ось що говорять дослідження
Скільки води потрібно пити щодня при діабеті?
Чому ультраоброблені продукти такі шкідливі?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані