Смородина — терпка, ароматна, смачна. Неможливо залишатися байдужим до цієї літньої ягоди! Давайте поговоримо про корисні властивості смородини та норми споживання при діабеті.
Американська діабетична асоціація (ADA) назвала ягоди суперпродуктом для людей з діабетом. Вони багаті на вітаміни, антиоксиданти, мінерали та клітковину, які сприяють загальному зміцненню здоров'я, а також можуть допомогти запобігти розвитку різних захворювань.
Одразу розставимо всі крапки над «і»: чорні ягоди називають смородиною — її листя запашне (має смрад); білі і червоні ягоди — то порічки, бо у природі вони зазвичай ростуть по берегах річок. У цій статті йдеться саме про смородину.
Порція свіжої смородини у 100 г містить (Джерело):
Глікемічний індекс (ГІ) свіжої смородини — 15.
Що таке глікемічний індекс читайте ТУТ
У 100 грамах смородини міститься майже 5 г клітковини. Це досить багато. Для порівняння: полуниця містить 2,2 г клітковини на 100 г, шовковиця — 1,7 г, черешня — 1,4 г.
Користь клітковини при діабеті у тому, що вона може допомогти підтримувати оптимальний рівень глікемії: клітковина сповільнює процес всмоктування вуглеводів у кров, запобігаючи тим самим різким коливанням глюкози.
Смородина — відмінне джерело вітаміну С. У 100 грамах свіжої ягоди міститься близько трьох добових норм. Вітамін С — потужний антиоксидант, який захищає клітини від окислювального пошкодження. А ще це здорові судини, молода та сяюча шкіра.
Багата смородина й вітамінами группи В, дефіцит яких часто зустрічається у людей з діабетом. Вітаміни групи В необхідні для обміну речовин і нормальної роботи нервової системи.
Антоціани — це поліфенольні сполуки (потужні антиоксиданти), що містяться у багатьох овочах та фруктах темно-синього, фіолетового та червоного кольорів.
Дослідження, проведені в США і Фінляндії, показали, що споживання продуктів, багатих антоціанами, особливо ягід, може знизити ризик діабету 2 типу.
При діабеті рекомендовано вживати продукти з низьким або середнім глікемічним індексом, оскільки вони повільніше засвоюються, повільніше розщеплюються до глюкози і довше всмоктуються, не спричиняя різких коливань рівня цукру в крові (на відміну від продуктів з високим ГІ). Всі ягоди, зокрема й смородина, мають низький ГІ, що робить їх гарним вибором для людей з діабетом.
Смородина має низьку калорійність — всього 32 ккал на 100 г свіжої ягоди. Це робить її гарним вибором для людей з діабетом, зокрема 2-го типу, які часто мають проблеми із зайвою вагою.
Смородина містить гамма-ліноленову кислоту (омега-6 жирна кислота), що зменшує запальні процеси.
При діабеті 2-го типу споживайте не більше 200 г смородини на добу. Це приблизно одна склянка об'ємом 250 мл. Цю порцію краще розділити на 2 прийоми.
Обов'язково перевірте рівень цукру в крові до та через 1-2 години після вживання.
При діабеті 1-го типу — також необхідний контроль цукру перед вживанням ягоди та підколювання болюсного інсуліну (за потреби).
Найкраще їсти ягоди у свіжому вигляді — так ви отримаєте максимум користі. Адже при термічній обробці смородина втрачає частину своїх корисних властивостей.⠀
Як самі ягоди, так і листя, бруньки та навіть гілочки смородини багаті ефірними оліями, що робить їх незамінним інгредієнтом в приготуванні відварів та чаїв.
Смородина відмінно підходить для приготування низькокалорійних десертів та лимонадів.
Соуси на основі смородини добре поєднуються з м'ясом і рибою. Спробуйте! Ви не пошкодуєте.
Читайте також:
Шовковиця при діабеті: можна чи не можна?
Поживна цінність та глікемічний індекс ягід: ТАБЛИЦІ
8 найкорисніших фруктів та ягід при діабеті: рекомендації ADA
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані