Шоколад: особливості та користь для людей з діабетом

Чи можна їсти шоколад за діабету? Яка користь шоколаду для організму? Чи варто купувати «діабетичний» шоколад?

Спробуємо відповісти на ці запитання.

Шоколад: особливості та користь для людей з діабетом - изображение

Що таке шоколад?

Шоколад — продукт із плодів і насіння дерева какао, яке походить з лісів Амазонки.

Ботанічно шоколадне дерево відоме як «теоброма какао» і має три основні різновиди: Форастеро, Трінітаріо і Кріолло. Форастеро — найчастіше використовуваний у виробництві сорт. Найрідкісніший і найцінніший (завдяки своїм аромату і тонкому смаку) — Кріолло.

Після збору, очищення, обсмажування та інших підготовчих процесів зерна дробляться і змішуються з такими інгредієнтами, як цукор, ароматизатори, сухе молоко тощо (залежить від виду передбачуваного готового продукту). Подальші процедури: подрібнення суміші до однорідності, вимішування маси за підвищених температур і розлив у форми.

Шоколад: особливості та користь для людей з діабетом - 2 изображение

Чи можна їсти шоколад за цукрового діабету?

За цукрового діабету важливим є дотримання здорового збалансованого раціону:  варто контролювати вживання цукрів і надлишково жирних продуктів.

Щодо заборони щоколаду при ЦД — давно доведено, що це міф. У помірних кількостях та високої якості шоколад може бути корисним задоволенням.

Як обрати якісний шоколад читайте ТУТ

Чи варто купувати «діабетичний» шоколад?

Коротко кажучи, ні. І ось чому:

Підсолоджувачі

Шоколад, іменований «діабетичним», містить підсолоджувачі, як-от фруктоза, сорбітол тощо, які абсолютно небезпечні для нормальних цукрів. Крім того, наявність підсолоджувачів може викликати неприємні побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту (здуття, розлади тощо).

Трансжири

Жири в хорошому шоколаді повинні бути присутніми у вигляді олії какао. Потрібно уважно читати етикетки: нерідко в складі можна зустріти інші (шкідливі для здоров'я) жири. Бачите написи «гідрогенізований», «частково гідрогенізований», «маргарин», «рафінований» — все це трансжири, вживання яких вкрай негативно позначається на стані організму, зокрема серцево-судинної системи.

Калорійність

Немає причин очікувати, що калорійність такого шоколаду буде меншою, ніж калорійність звичайного.

Висока ціна та жодної користі

Такий шоколад зазвичай дорого коштує та при цьому не несе жодної користі вашому організму (на відміну від звичайного якісного темного шоколаду).

Робіть висновки. 

Шоколад: особливості та користь для людей з діабетом - 3 изображение

Користь темного шоколаду

Найважливіше, що потрібно знати про користь шоколаду: що більший вміст какао бобів, то вища його цінність.

На жаль, звичайний молочний шоколад не може похвалитися особливою користю для організму. Хіба що як молочну складову в нього додано сироватковий або рослинний протеїн, а солодкий смак забезпечують безпечні природні підсолоджувачі, як-от еритрит, стевія тощо.

Користь темного (або гіркого) шоколаду з високим (понад 70%) вмістом какао неоціненна:

У 30 грамах гіркого/темного (70-99%) шоколаду близько:

 • 13 г вуглеводів
 • 168 калорій (108 калорій з жирів)
 • 2 г білка
 • Глікемічне навантаження: 4
 • Глікемічний індекс: 23 (низький)
 • Насичені або мононенасичені жири
 • 19% денної норми (ДН) заліза
 • 16% ДН магнію
 • 25% ДН міді
 • 27% ДН марганцю
 • калій, фосфор, цинк і селен
 • 22,4 мг кофеїну та 225 мг теоброміну

Саме темний шоколад є джерелом антиоксидантів (флаваноли, катехіни тощо), що допомагають знизити шкідливу дію окислювального стресу.

Високі рівні цукрів діють на організм подібно до токсину, збільшуючи виробництво вільних радикалів, які провокують окислювальний стрес. Антиоксиданти нейтралізують дію вільних радикалів, запобігаючи пошкодженню клітин організму.

Крім того, флаваноли темного шоколаду здатні стимулювати кровоносні судини до утворення оксиду азоту NO, що сприяє зниженню артеріального тиску і поліпшенню кровотоку, зменшуючи серцево-судинні ризики.

Завдяки наявності кофеїну і теоброміну темний шоколад може покращувати функції мозку. І головне — темний шоколад здатен позитивно впливати на резистентність до інсуліну.

У невеликому порівняльному дослідженні учасники вживали білий шоколад і темний шоколад (не менше 70% какао). По закінченню 15 днів у тих, хто вживав щодня близько 50 грамів гіркого шоколаду, були зафіксовані нижчі рівні цукру в крові, нижчі рівні ЛПНЩ (поганого холестерину) і підвищення ЛПВЩ (хорошого холестерину).

6 правил вживання шоколаду з користю для здоров'я: 

 1. Купуйте чорний шоколад високої якості (вміст какао бобів 70% і вище).
 2. Їжте повільно, свідомо — дайте шматочку шоколаду розтанути в роті, аби повною мірою відчути його смак та текстуру.
 3. Зберігайте шоколад у холодильнику: холодний шматочок буде довше розчинятися у роті, а значить можна буде довше насолоджуватися смаком і, можливо, «шоколадне» бажання буде задоволено меншою кількістю.
 4. Щоб уникнути переїдання, намагайтеся їсти шоколад після основного прийому їжі.
 5. Пам'ятайте про поміркованість: навіть найкорисніший продукт може принести шкоду, якщо зловживати ним. 30 грамів темного шоколаду на день цілком достатньо і для задоволення, і для здорових переваг.
 6. Не все, що іменується шоколадом, насправді є шоколадом. Чимала кількість десертів, випічки та батончиків, на етикетках яких красується напис «зі смаком шоколаду», не містять його зовсім. Або містять шоколадну глазур чи ароматизатор, але це зовсім не рівнозначно шоколаду. У кращому випадку у складі буде трохи какао, багато олії (і далеко не завжди це олія какао) і цукру.

Якість їжі, яку ви їсте безпосередньо впливає на якість вашого життя. Пам'ятайте про це! І будьте уважні, обираючи той чи інший продукт для себе і близьких.


Читайте також:

Як обрати правильний шоколад?

Правда про «користь» фруктози

Шоколадні панкейки: низьковуглеводний рецепт
 

Ми в Instagram та Telegram