Чи можна їсти шоколад за діабету? Яка користь шоколаду для організму? Чи варто купувати «діабетичний» шоколад?
Спробуємо відповісти на ці запитання.
Шоколад — продукт із плодів і насіння дерева какао, яке походить з лісів Амазонки.
Ботанічно шоколадне дерево відоме як «теоброма какао» і має три основні різновиди: Форастеро, Трінітаріо і Кріолло. Форастеро — найчастіше використовуваний у виробництві сорт. Найрідкісніший і найцінніший (завдяки своїм аромату і тонкому смаку) — Кріолло.
Після збору, очищення, обсмажування та інших підготовчих процесів зерна дробляться і змішуються з такими інгредієнтами, як цукор, ароматизатори, сухе молоко тощо (залежить від виду передбачуваного готового продукту). Подальші процедури: подрібнення суміші до однорідності, вимішування маси за підвищених температур і розлив у форми.
За цукрового діабету важливим є дотримання здорового збалансованого раціону: варто контролювати вживання цукрів і надлишково жирних продуктів.
Щодо заборони щоколаду при ЦД — давно доведено, що це міф. У помірних кількостях та високої якості шоколад може бути корисним задоволенням.
Коротко кажучи, ні. І ось чому:
Шоколад, іменований «діабетичним», містить підсолоджувачі, як-от фруктоза, сорбітол тощо, які абсолютно небезпечні для нормальних цукрів. Крім того, наявність підсолоджувачів може викликати неприємні побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту (здуття, розлади тощо).
Жири в хорошому шоколаді повинні бути присутніми у вигляді олії какао. Потрібно уважно читати етикетки: нерідко в складі можна зустріти інші (шкідливі для здоров'я) жири. Бачите написи «гідрогенізований», «частково гідрогенізований», «маргарин», «рафінований» — все це трансжири, вживання яких вкрай негативно позначається на стані організму, зокрема серцево-судинної системи.
Немає причин очікувати, що калорійність такого шоколаду буде меншою, ніж калорійність звичайного.
Такий шоколад зазвичай дорого коштує та при цьому не несе жодної користі вашому організму (на відміну від звичайного якісного темного шоколаду).
Робіть висновки.
Найважливіше, що потрібно знати про користь шоколаду: що більший вміст какао бобів, то вища його цінність.
На жаль, звичайний молочний шоколад не може похвалитися особливою користю для організму. Хіба що як молочну складову в нього додано сироватковий або рослинний протеїн, а солодкий смак забезпечують безпечні природні підсолоджувачі, як-от еритрит, стевія тощо.
Користь темного (або гіркого) шоколаду з високим (понад 70%) вмістом какао неоціненна:
У 30 грамах гіркого/темного (70-99%) шоколаду близько:
- 13 г вуглеводів
- 168 калорій (108 калорій з жирів)
- 2 г білка
- Глікемічне навантаження: 4
- Глікемічний індекс: 23 (низький)
- Насичені або мононенасичені жири
- 19% денної норми (ДН) заліза
- 16% ДН магнію
- 25% ДН міді
- 27% ДН марганцю
- калій, фосфор, цинк і селен
- 22,4 мг кофеїну та 225 мг теоброміну
Саме темний шоколад є джерелом антиоксидантів (флаваноли, катехіни тощо), що допомагають знизити шкідливу дію окислювального стресу.
Високі рівні цукрів діють на організм подібно до токсину, збільшуючи виробництво вільних радикалів, які провокують окислювальний стрес. Антиоксиданти нейтралізують дію вільних радикалів, запобігаючи пошкодженню клітин організму.
Крім того, флаваноли темного шоколаду здатні стимулювати кровоносні судини до утворення оксиду азоту NO, що сприяє зниженню артеріального тиску і поліпшенню кровотоку, зменшуючи серцево-судинні ризики.
Завдяки наявності кофеїну і теоброміну темний шоколад може покращувати функції мозку. І головне — темний шоколад здатен позитивно впливати на резистентність до інсуліну.
У невеликому порівняльному дослідженні учасники вживали білий шоколад і темний шоколад (не менше 70% какао). По закінченню 15 днів у тих, хто вживав щодня близько 50 грамів гіркого шоколаду, були зафіксовані нижчі рівні цукру в крові, нижчі рівні ЛПНЩ (поганого холестерину) і підвищення ЛПВЩ (хорошого холестерину).
Якість їжі, яку ви їсте безпосередньо впливає на якість вашого життя. Пам'ятайте про це! І будьте уважні, обираючи той чи інший продукт для себе і близьких.
Читайте також:
Шоколадні панкейки: низьковуглеводний рецепт
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані