Перше, що хочеться відповісти — не мати діабету! В іншому ж випадку, неминуче будуть періоди «промахувань» із дозуванням інсуліну, вуглеводами, гормональних змін тощо. Все це (і не тільки це) дуже впливає на рівень цукру в крові.
Наступні поради допоможуть вам підтримувати більш стабільний рівень глікемії.
Авторка цієї статті — Олена Філатова, сертифікована спеціалістка зі здорового способу життя, діабет-блогерка (стаж ЦД 1 — 19 років), авторка блогу про корисне харчування.
Instagram: @lena.filatova
Насамперед, важливо підібрати правильні дози базального інсуліну. Оптимальна доза бази повинна забезпечувати стабільні цукри між прийомами їжі та вночі (тобто, без вживання їжі та застосування (ультра-)короткого інсуліну). Як перевірити, чи ваші дози базального інсуліну підібрані вірно? Я намагаюся періодично пропускати то сніданок, то обід, то вечерю, щоб подивитися, як поводиться база в цей період. Якщо без їжі рівень цукру в крові тримається більш-менш стабільним — значить все гаразд. На сучасних інсулінах, на кшталт Новорапіду або Епайдри, пропускати прийоми їжі не складно. Вони працюють до 4-х годин (у когось можуть трохи менше-більше).
Читайте також: Як підібрати базальну дозу інсуліну?
На гіпо (низький рівень цукру в крові) звертаємо пильну увагу. Усуваємо їх насамперед, позбуваючись зайвого інсуліну. Після їх усунення цукор може бути трохи зависоким, але він стане рівнішим.
Тривалість дії інсуліну (DIA), або час активного інсуліну — це час, який потрібен інсуліну, щоб завершити процес зниження рівня цукру в крові. Час DIA починається, коли вводиться болюс і закінчується, коли болюс перестає знижувати рівень цукру в крові. Точне DIA мінімізує накопичення інсуліну і можливість гіпоглікемії, що може статися, коли болюси вводяться занадто близько один до одного. У більшості дорослих тривалість дії інсуліну становить 4-4,5 години; у більшості дітей — 3-3,5 години (хоча ці цифри індивідуальні та визначаються досвідченим шляхом).
Якщо у вас багато гіпо в «голодні» проміжки (тобто, періоди без їжі), спробуйте встановити більш тривалий час активного інсуліну, наприклад, 4,5 години (для тих, хто на помпі). Тим, хто на шприцах, шприц-ручках, врахувати активний інсулін допоможуть діабет-застосунки.
Читайте також: Що таке інсулін на борту і чому це важливо?
Важливо правильно коригувати гіпо- і гіпер- . Не всім потрібно 15 г вуглеводів для лікування гіпоглікемії: це стандарт, від якого ми відштовхуємося. Дивно, але деякі засоби можуть підвищувати цукор краще, ніж інші. Наприклад, соку мені достатньо випити 50-60 мл, а ось цукру потрібно 10 г. Якщо після корекції гіпо- у вас регулярно підвищується цукор, потрібно «погратися» із засобами (і дозуваннями), які ви використовуєте для лікування низького цукру.
Якщо у вас гіперглікемія, не намагайтеся відразу збити великою дозою. Спробуйте використати половину або третину. Якщо ви на помпі — спробуйте знизити гіпер- тимчасовим базальним. Може спрацювати: малі дози ефективніші і ви уникнете гіпо- після перекорекції.
Я не пропоную позбавлятися вуглеводів, але вважаю, що порції мають бути невеликими — до 20 г. Порції понад 60 г компенсувати складніше — тілу потрібно більше інсуліну для засвоєння великих порцій їжі. Якщо у вас є маленький прорахунок у дозах — він обов'язково «вилізе» на великій порції.
Розумне поєднання БЖВ допомагає їжі засвоюватися повільніше. До кожного вуглеводного прийому їжі додавайте клітковину та/або невелику порцію здорових жирів.
Додавайте ваші лайфхаки в коментарях! Що працює добре у вас?
Читайте також:
Як покращити компенсацію? Три базові показники для «слухняного» діабету
Як навчитися тримати стабільний рівень цукру: 6 простих порад
10 несподіваних речей, які можуть вплинути на рівень цукру в крові
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані