Інсулінова помпа робить дозування інсуліну більш гнучким порівняно зі звичайними ін'єкціями за допомогою шприца або шприц-ручки.
Вона дозволяє користувачеві встановлювати різні базальні дози залежно від часу доби, рівня фізичної активності тощо, а також різні болюсні дози для різних видів їжі.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Інсулінова помпа — невеликий електронний пристрій, який імітує роботу підшлункової залози і 24/7 вводить ультракороткі аналоги інсуліну (Хумалог, НовоРапід, Апідра/Епайдра) в підшкірно-жирову клітковину.
Існує два різних режими введення інсуліну:
Сучасні інсулінові помпи дозволяють використовувати різні типи болюсів: від стандартних (подібних до одноразової ін'єкції) до складних болюсів (квадратний болюс, болюс подвійної хвилі), які передбачають постійне введення інсуліну протягом декількох годин, щоб «впоратися» з їжею, яка повільніше перетравлюється.
Цей болюс найбільше схожий на той, який ви отримуєте за допомогою ін'єкції шприцем або шприц-ручкою. Це одноразова доза, що вводиться протягом короткого періоду часу, зазвичай протягом декількох хвилин.
Стандартний болюс необхідний для того, щоб скоригувати різке підвищення рівня цукру в крові у відповідь на вживання вуглеводної їжі з відносно низьким вмістом жирів.
Усі сучасні інсулінові помпи мають вбудований калькулятор «Помічник болюса», який розраховує, скільки активного болюсного інсуліну («інсулін на борту»/IOB) у вашому організмі на даний момент, і, відповідно, скільки інсуліну вам потрібно ввести для корекції високого рівня глюкози в крові.
Складні болюсні дози, описані далі, дають можливість адаптувати спосіб введення болюсного інсуліну. Ці дози можуть допомогти краще скомпенсувати цукор при вживанні їжі, яка спричиняє підвищення рівня глюкози в крові через кілька годин після їжі.
Починати випробовувати більш складні дози слід після того, як ви навчилися впевнено користуватися помпою і добре розумієте, як різна їжа впливає на ваш рівень цукру в крові.
Заручиться підтримкою вашого ендокринолога та будьте обрежені, тестуючи нову схему болюсного дозування, щоби не допустити гіпоглікемії (зниження рівня цукру) в результаті.
Якщо стандартний болюс — це одноразова доза інсуліну, то пролонгований (або квадратний) болюс — це доза інсуліну, яка вводиться протягом певного періоду часу, зазвичай від 15 або 30 хвилин до декількох годин, якщо це необхідно. При такому типі болюсу доза інсуліну послідовно вводиться з однаковою швидкістю протягом заданого періоду часу.
Квадратний болюс потрібен, якщо ви вживаєте їжу з низьким вмістом вуглеводів і високим вмістом жирів або білків, наприклад, стейк або сир з цвітною капустою тощо.
Це більш складний спосіб введення інсуліну, за якого ви отримуєте початковий болюс, а потім подовжений болюс, який слідує за початковим.
Подвійний болюс потрібен для компенсації таких продуктів, як піца, суші, паста, жирні десерти (торт з кремом), шоколад тощо, які зазвичай спричиняють додаткове підвищення рівня глюкози в крові через кілька годин після вживання (так звані «хвости»).
Є різні схеми компенсації подвійного болюсу/болюсу подвійної хвилі. Тут важливо враховувати кілька факторів, наприклад, ГІ їжі, яку ви збираєтеся їсти.
Ці цифри підбираються індивідуально, експериментуючи і аналізуючи графік глікемії.
Також не забувайте про рівень цукру в крові на момент прийому їжі та паузу між введенням болюсу та початком прийому їжі.
ГАРНИХ ЦУКРІВ!
Читайте також:
Що таке інсулін на борту і чому це важливо?
Підбір базальної та болюсної дози інсуліну. Рекомендації експерта
Пауза між ін'єкцією інсуліну та прийомом їжі
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані