Вуглеводи відіграють важливу роль у контролі діабету, оскільки їх споживання безпосередньо пов'язане із підвищенням рівня цукру в крові.
Скільки вуглеводів на день рекомендують вживати спеціалісти людині з діабетом, які вуглеводи є більш корисними і що буде, якщо повністю відмовитися від вуглеводів — читайте далі, щоб дізнатися.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Вуглеводи є важливою складовою здорового раціону кожної людини, у тому числі людини з діабетом. Питання в тому, які саме вуглеводи і скільки?
Вуглеводи бувають прості (або швидкі) та складні (або повільні).
За діабету потрібно надавати перевагу саме складним вуглеводам. Це вироби зі 100% цільного зерна, макарони з твердих сортів пшениці, бобові, каші тощо. Складні вуглеводи перетравлюються повільніше, запобігаючи різкому підвищенню рівня цукру в крові. Вони також дають тривале відчуття насиченння.
Щодо простих вуглеводів — цукор, солодощі, здобна випічка, солодкі газовані напої тощо — від них краще взагалі відмовитися або значно обмежити. Вони швидко підіймають рівень цукру в крові та додають порожніх калорій до вашого раціону.
Американська Діабетична асоціація (ADA) рекомендує людям з діабетом отримувати більшу частину вуглеводів з необроблених джерел вуглеводів, таких як цільні зерна та некрохмалисті овочі.
За даними Центру контролю та профілактики захворювань США (CDC), люди, які живуть з діабетом, повинні отримувати близько 45% від загальної кількості калорій щодня за рахунок вуглеводів.
Низьковуглеводна дієта може бути корисною для людей, які живуть з діабетом 2 типу, оскільки це може допомогти зменшити їхню потребу в цукрознижувальних преператах.
Оптимальна кількість вуглеводів, необхідних людині з діабетом на день, також може варіюватися залежно від індивідуальних особливостей.
Важливо поєднувати вуглеводи з білками та жирами, щоб уповільнити травлення, запобігти різкому підвищенню рівня цукру в крові та довше відчувати себе ситим.
Чим активніша людина, тим більше калорій їй потрібно для отримання енергії. Це може вплинути на те, скільки вуглеводів їй знадобиться протягом дня.
За даними Коаліції з боротьби з ожирінням, люди з надмірною вагою та ожирінням можуть потребувати менше вуглеводів.
Зниження споживання вуглеводів у людей з переддіабетом може допомогти запобігти або відтермінувати появу діабету 2 типу.
Хоча це може здатися заманливою ідеєю, різке скорочення або виключення вуглеводів з раціону — це важкоздійсненно, абсолютно не потрібно, ба більше того, може бути шкідливо для вашого здоров'я.
Вуглеводи є головним джерелом енергії для організму. Вони містять необхідні калорії (енергію), вітаміни, мінерали та антиоксиданти, які є важливими для підтримання гарного здоров'я.
Деякі фрукти, некрохмалисті овочі та цільні зерна (які є вуглеводами) також сповнені клітковини, яка може допомогти підтримувати здоровий рівень глікемії.
За даними Центру з контролю і профілактики захворювань (CDC), люди з діабетом, які вживають достатню кількість клітковини, краще контролюють рівень цукру в крові, ніж ті, хто їсть менше клітковини.
Люди з діабетом повинні отримувати близько 45% добової норми калорій з вуглеводів. Однак цей показник може змінюватися залежно від різних факторів. Ваш лікар або дієтолог може допомогти вам скласти індивідуальний план харчування відповідно до вашого способу життя та глікемічних цілей.
Читайте також:
Як скласти план харчування при діабеті?
Як обрати хліб при діабеті? 7 порад
12 продуктів, які допомагають підтримувати здоровий рівень цукру в крові
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані