
Цукровий діабет (ЦД) багато в чому визначає спосіб життя людини, зокрема й режим фізичних навантажень. Розглянемо найкорисніші та найефективніші види тренувань для людей із ЦД.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Спорт — важлива складова комплексного лікування цукрового діабету.
По-перше, будь-яке фізичне навантаження, що залучає до роботи м'язи, сприяє поглинанню цукру, за рахунок чого його рівень у крові знижується. По-друге, за регулярних і в міру інтенсивних фізичних навантажень, збільшується витрата енергії, і в хід ідуть енергетичні запаси тіла (тобто, жир), отже, знижується вага. По-третє, заняття спортом допомагають нормалізувати обмін речовин і кров'яний тиск.
Крім того фізичні вправи тренують серцево-судинну систему і знижують ризик виникнення ускладнень діабету, а також підвищують знижену чутливість до інсуліну.
Які ж фізичні навантаження найбільш рекомендовані людям з діабетом? Ось три найкорисніші та найефективніші види тренувань при ЦД:
Згідно з дослідженням індійських фізіологів, в учасників експериментальної групи, які регулярно займалися йогою протягом трьох місяців, помітно знизився рівень цукру в крові. Крім того, знизилася вага, нормалізувався кров'яний тиск і зміцнився м'язовий корсет.
Йога — це справді оптимальний вибір. Вона не перевантажує роботу серцево-судинної системи (можна самостійно обрати інтенсивність і тривалість навантаження), розвиває гнучкість і рухливість суглобів, допомагає на певний час відволіктися від зовнішньої метушні та побутових проблем, занурившись у себе та заспокоївши розум. Виконуючи асани, особливо скручування, ви в буквальному сенсі робите масаж внутрішнім органам. Як результат — гарне травлення і справна робота печінки та нирок.
Головною перевагою йоги є те, що нею можна почати займатися в будь-якому віці, незалежно від стану здоров'я. До того ж, йога — це не тільки фізичне навантаження, а й духовна практика.
Плавання зміцнює серцево-судинну систему, що дуже важливо для людей з діабетом, які і так мають підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
У воді значно знижується навантаження на суглоби, але при цьому зміцнюється весь опорно-руховий апарат. Імовірність отримання у воді травм мінімальна, оскільки відбувається рівномірний розподіл навантаження по всьому тілу і задіяно максимальну кількість м'язів. Під час плавання задіяно все тіло, завдяки чому дуже добре спалюються зайві калорії і йдуть жирові клітини.
Глибоке дихання разом зі скороченням м'язів надає сприятливий масажний ефект на органи черевної порожнини.
Скандинавська ходьба користується дедалі більшою популярністю серед людей з дабетом. Дослідження засвідчили можливість усунення або зменшення застосування ліків за цукрового діабету, зокрема 2-го типу, саме завдяки скандинавській ходьбі та покращеній дієті. Заняття скандинавською ходьбою також сприяють поліпшенню якості сну.
Порівняно зі звичайною ходьбою, скандинавська ходьба дає змогу спалити більше калорій (і, відповідно, знизити вагу) при меншому навантаженні на суглоби і спину завдяки палицям, які використовуються під час ходьби.
Протипоказань для скандинавської ходьби немає (ні вікових, ні за станом здоров'я). Рекомендується уникати ходьби по твердих поверхнях (наприклад, асфальт) і здійснювати прогулянки в спеціальному взутті м'якшими поверхнями, такими як трава і щільний пісок.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Читайте також:
Коли краще займатися спортом? Що показало дослідження
Рівень цукру в крові: 10 способів залишатися в цільовому діапазоні
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані