Муковісцидозний діабет — рідкісна форма діабету. Як його розпізнати та лікувати?

Муковісцидозний діабет — найпоширеніший тип діабету у людей з муковісцидозом. Хоча він має ознаки як 1-го, так і 2-го типу, муковісцидозний діабет є окремим захворюванням, та відрізняється причинами розвитку та лікуванням. 

З цієї статті ви дізнаєтеся, що спричиняє муковісцидозний діабет, як його розпізнати та лікувати. 

Муковісцидозний діабет — рідкісна форма діабету. Як його розпізнати та лікувати? - изображение

Що таке муковісцидоз? 

Муковісцидоз — це генетичне захворювання, з яким деякі люди народжуються. Зазвичай його діагностують у дуже ранньому віці (до 1 року). Він виникає через те, що обидва батьки передають дитині дефектний ген CFTR. 

Люди з муковісцидозом виробляють густий, липкий слиз, який може накопичуватися в легенях, підшлунковій залозі та інших органах. Це може спричинити цілу низку симптомів, зокрема проблеми з диханням, легеневі інфекції та проблеми з перетравленням їжі. 

Що спричиняє муковісцидозний діабет?

Накопичення липкого слизу, спричинене муковісцидозом, може призвести до запалення та рубцювання підшлункової залози. Це може пошкодити клітини, які виробляють інсулін, і призвести до підвищення рівня глюкози (цукру) в крові. 

Оскільки підшлункова залоза не може виробляти достатню кількість інсуліну, рівень цукру в крові може продовжувати зростати. Це називається муковісцидозний діабет (fibrosis diabetes)

Читайте також: Що таке діабет типу 3с?

Ознаки та симптоми муковісцидозного діабету

Більшість випадків діабету при муковісцидозі діагностують до того, як починають розвиватися симптоми. Ось чому так важливо проходити скринінг діабету в рамках постійного лікування муковісцидозу.

Симптоми муковісцидозного діабету можуть включати:

  • частіші інфекції грудної клітки
  • втрата ваги
  • відчуття сильної спраги
  • часті походи до туалету 
  • відчуття більшої втоми, ніж зазвичай

*Якщо ви відчуваєте будь-який з цих симптомів, важливо негайно звернутися до свого лікаря. Не чекайте наступного планового скринінгу. 

Якщо його не лікувати, гіперглікемія (високий рівень цукру в крові) може призвести до втрати ваги, частих інфекцій грудної клітки та погіршення функції легенів. Це також може призвести до ускладнень діабету, які можуть уразити різні частини вашого тіла, включаючи очі, ноги та серце. 

Як діагностують муковісцидозний діабет?

Діагноз муковісцидозу можна поставити за допомогою безперервного моніторингу рівня глюкози (CGM) або перорального тесту толерантності до глюкози (ПТТГ)

Встановлення правильного діагнозу допоможе вам отримати необхідне лікування та консультації, щоб ви могли знайти найкращі способи контролювати рівень цукру в крові та жити з цим захворюванням.

Читайте також: Норма цукру в крові: повна інформація про показник

Лікування муковісцидозного діабету

Існує низка методів лікування, які допоможуть вам контролювати цей стан. 

Дієта

Дієтичні поради для людей, у яких діагностовано діабет внаслідок муковісцидозу, відрізняються від порад, які зазвичай дають людям з діабетом 1-го або 2-го типу. Це пов'язано з тим, що при муковісцидозі може бути важко підтримувати здорову вагу, оскільки ви витрачаєте багато енергії на боротьбу з інфекціями та підтримку роботи легенів. 

Часто людям з муковісцидозним діабетом потрібно продовжувати вживати звичну для них висококалорійну їжу з високим вмістом білків і жирів. 

При прийомі модуляторів регулятора трансмембранної провідності муковісцидозу (CFTR) в рамках лікування муковісцидозу, може спостерігатися збільшення ваги. Це означає, що вам може знадобитися внести деякі зміни у свій раціон, щоб підтримувати здорову вагу. 

Інсулін

Ін'єкції інсуліну є поширеним методом лікування для людей з муковісцидозним діабетом.

Фізична активність 

Активність має багато переваг для здоров'я при муковісцидозному діабеті, тому може бути корисно включити певні види фізичної активності у свій спосіб життя. 

Ускладнення муковісцидозного діабету

Діабет може означати, що у вас є ризик розвитку ускладнень, таких як проблеми з очима (ретинопатія) та пошкодження нервів (нейропатія). Але є кроки, які ви можете зробити, щоб запобігти їм (або відстрочити). 

До них відносяться підтримання рівня цукру в крові, артеріального тиску та рівня холестерину у крові в межах цільового діапазону. Ви також повинні проходити щорічні перевірки стану здоров'я щодо діабету. У нас є багато додаткової інформації про те, що вони включають. 

 

*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.


Джерело: diabetes.org.uk

Читайте також:

Типи цукрового діабету: повний список

Жінка з діабетом 1-го типу почала виробляти інсулін після трансплантації стовбурових клітин

Вчені з Китаю вперше вилікували людину від діабету 2 типу