Чи може стрес спровокувати діабет? Чи впливає генетика на те, як ви реагуєте на стрес? Який зв'язок між хронічним стресом і виникненням психічних розладів?
Дізнайтеся більше фактів про стрес, а також про деякі можливі фактори, що його спричиняють.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Стрес — це природня реакція організму на небезпеку, і саме вона допомагала нашим предкам вижити. Короткочасний (гострий) стрес, швидше за все, не спричинить серйозних проблем зі здоров'ям. Але з довготривалим (хронічним) стресом справа йде інакше.
Коли ви перебуваєте у стресовому стані протягом декількох днів — або навіть тижнів чи місяців — ви піддаєтеся ризику численних наслідків для здоров'я.
Ця реакція починається з частини мозку, яка називається гіпоталамус. Коли ви відчуваєте стрес, гіпоталамус посилає сигнали по всій нервовій системі і до нирок.
У свою чергу, нирки виділяють гормони стресу. До них відносяться адреналін і кортизол.
Жінки частіше відчувають більше фізичних ознак стресу, ніж чоловіки.
Це не означає, що чоловіки не переживають стрес. Навпаки, чоловіки частіше намагаються «втекти» від стресу і не проявляють жодних ознак.
Стрес може призвести до збоїв у роботі травної системи, викликаючи діарею, розлад шлунку та надмірне сечовипускання.
За даними Національного інституту психічного здоров'я (National Institute of Mental Health), тривога і депресія є найбільш поширеними.
Коли ви не можете вгамувати думки, які не дають вам спокою вночі, сон може даватися нелегко.
Такі головні болі часто називають головним болем напруги. Головний біль може з'являтися щоразу, коли ви стикаєтеся зі стресом, або ж він може бути постійним при тривалому стресі.
У свою чергу, ви, швидше за все, помітите, що почали частіше хворіти на застуду та грип, навіть якщо зараз не сезон для цих захворювань.
У деяких людей можуть з'являтися акне, у інших — сверблячі висипання. Обидва симптоми можуть бути пов'язані із запальною реакцією на стрес.
У деяких жінок може спостерігатися збій циклу внаслідок стресу.
Одне дослідження показало, що жінки відчувають менший інтерес до сексу, коли відчувають тривогу.
Стрес сам по собі не викликає діабет. Але вчені вважають, що між стресом і ризиком розвитку діабету 2 типу може існувати зв'язок. Ймовірно, це пов'язано з вивільненням кортизолу, який може збільшити вироблення глюкози (цукру) в крові.
Пов'язані зі стресом харчові звички, такі як вживання нездорової їжі або переїдання та «заїдання» стресу, також можуть призвести до появи зайвих кілограмів.
Хронічний стрес і нездоровий спосіб життя призводять до підвищення артеріального тиску (АТ). З часом високий кров'яний тиск може спричинити незворотні пошкодження серця.
Якщо у вашій родині є хтось із надмірно активною реакцією на стрес, ви можете відчувати те ж саме.
Якщо ви їсте багато нездорової або обробленої їжі, надлишок жиру, цукру і натрію посилює запалення.
Крім того, що фізичні вправи корисні для серця, вони також допомагають мозку виробляти серотонін. Ця хімічна речовина може допомогти вам зберегти здоровий емоційний стан, запобігаючи тривозі та депресії.
Читайте також:
Стрес + діабет: як нормалізувати цукри?
Як заспокоїти дитину у стресовій ситуації
Важка депресія часто спричинена інсулінорезистентністю: результати дослідження
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані