
Хоча, зазвичай, стрес асоціюється з психічним здоров'ям, він також може викликати широкий спектр фізичних симптомів, як-от проблеми із травленням, мігрень, шкірні захворювання тощо.
Дізнайтеся більше про фізичні прояви стресу і про те, як ви можете впоратися з ним.
Періодичні прояви стресу — звичайна справа. Насправді короткочасний стрес може навіть бути корисним — наприклад, може захистити вас у разі раптової небезпеки, коли вам потрібно діяти швидко, щоб убезпечити себе; або ж сприяти підтриманню енергії та драйву, коли ви працюєте над досягненням мети або дедлайну.
Але без управління стрес може стати хронічним (довготривалим). Це трапляється, коли стресори у вашому житті впливають на вас безперервно. Прикладами стресорів можуть бути вимоги на роботі, втрата роботи, сімейні обставини та складні життєві події.
Незалежно від того, чи турбуєтеся ви про роботу, особисте життя чи щось інше, стрес може впливати не лише на ваше ментальне здоров'я. Насправді, є кілька ключових фізичних ознак і симптомів, пов'язаних зі стресом, які ви можете розпізнати у себе або у близької людини.
Стрес — це сильне фізичне, ментальне або емоційне напруження, реакції, які виникають у людини, коли вона відчуває, що вимоги до неї перевищують її індивідуальні й соціальні ресурси.
Гормони стресу, такі як кортизол і адреналін, можуть впливати на організм, збільшуючи частоту серцевих скорочень, кров'яний тиск і рівень глюкози (цукру) в крові. Ця реакція відома як «бий або біжи».
Це може призвести до наступних фізичних проявів стресу:
У випадку хронічного стресу людина може звикнути до своїх фізичних симптомів стресу і більше не помічати їх.
Певні способи можуть допомогти запобігти хронічному стресу або мінімізувати наслідки гострих стресових проявів. До них відносяться:
Інші стратегії подолання стресу можуть включати:
Хоча ви не можете повністю уникнути стресу у своєму житті, стратегії подолання стресу можуть допомогти вам краще справлятися з випадковими стресовими факторами у більш здоровий спосіб.
Типові методи лікування стресу — це опанування стратегій саморегуляції, які допоможуть вам стати більш стійкими до стресових факторів. Але у деяких випадках, як-от тривожний розлад або посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) лікар може порекомендувати вам певні ліки, які допоможуть зменшити ваші симптоми і поліпшити якість життя.
Тривалий стрес змушує організм постійно перебувати в стані «бий або біжи», що може негативно вплинути на загальний стан здоров'я, підвищуючи ймовірність розвитку:
Ви можете звернутися до спеціаліста (психолога або психіатра), якщо ви відчуваєте стрес, який впливає на ваше повсякденне життя протягом двох тижнів або довше. Сюди відносяться такі симптоми:
Зверніться за допомогою, якщо у вас або вашої близької людини виникають суїцидальні думки або дії через стрес. Зателефонуйте або надішліть смс на гарячу лінію підтримки з питань запобігання самогубствам та підтримки психічного здоров'я, наприклад, Lifeline Ukraine за номером 7333
Хронічний стрес має багато негативних наслідків для здоров'я, які також можуть проявлятися фізично. Якщо ви відчуваєте фізичні ознаки стресу, які не зникають протягом двох тижів, зверніться до лікаря.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
***Джерело: healthline
Читайте також:
Як впоратися зі стресом при діабеті? 8 порад від психологині
Ці симптоми можуть вказувати на високий рівень кортизолу в організмі
20 причин стрибків цукру: що може несподівано підвищити і знизити рівень глюкози в крові?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані