Люди з діабетом 1-го типу та деякі з діабетом 2-го типу потребують регулярних ін'єкцій інсуліну, щоб підтримувати оптимальний рівень глюкози в крові. Вводити інсулін можна кількома способами: за допомогою помпи (ПІТ), інсулінового шприца або шприц-ручки. Останні є найбільш популярними, оскільки доступніші за помпи (а для декого й зручніші) та простіші у використанні і сучасніші за звичайні шприци.
З цієї статті ви дізнаєтеся все про інсулінові шприц-ручки — різні типи, переваги та недоліки їх використання тощо.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Майже кожна інсулінова ручка складається з одних і тих самих основних компонентів. Ці компоненти, або частини, наведені нижче:
Кожна інсулінова шприц-ручка повинна мати три ковпачки: ковпачок для ручки, зовнішній ковпачок для голки та внутрішній ковпачок для голки. Ці ковпачки, разом з паперовою вкладкою, забезпечують чистоту голки та захищають її від пошкоджень.
Зверніть увагу, що голку слід змінювати після кожної ін'єкції для точного дозування і для мінімізації дискомфорту.
Гумова прокладка з'єднує голку з резервуаром, де знаходится інсулін. Якщо ви користуєтеся багаторазовою інсуліновою шприц-ручкою, резервуар для інсуліну містить одноразовий картридж з інсуліном. У більшості шприц-ручок резервуар для інсуліну прозорий, тому ви можете легко побачити, скільки інсуліну залишилося в шприц-ручці або картриджі.
Віконце дозування, яке зазвичай розташоване в центрі або в нижній частині шприц-ручки, показує кількість набраних одиниць інсуліну. Деякі інсулінові шприц-ручки можуть містити ручку дозування, яку можна повертати, щоб набрати потрібну дозу інсуліну. В інших кнопка для введення ін'єкції, яку також називають плунжером, може виконувати функції як регулятора дози, так і засобу для введення ін'єкції інсуліну.
Існує два різних типи інсулінових шприц-ручок: одноразові та багаторазові.
Одноразові шприц-ручки містять попередньо заповнений запас інсуліну. Залежно від типу інсуліну, який використовується, одноразові шприц-ручки слід викидати, коли вони порожні або коли шприц-ручка була використана протягом 28-32 днів.
У випадку з багаторазовими шприц-ручками ви можете утилізувати інсуліновий картридж — контейнер, в якому міститься інсулін — після того, як він спорожніє, і замінити його на новий.
Зверніть увагу, що деякі шприц-ручки вимірюють кожну дозу з кроком у половину одиниці, тоді як інші вимірюють у цілих одиницях.
Люди, які користуються інсуліновими шприц-ручками, повинні також вибирати голки, які накручуються на верхню частину шприц-ручки і змінюються при кожній ін'єкції.
Американська діабетична асоціація (ADA) рекомендує враховувати як довжину, так і калібр (товщину голки) при виборі голок для інсулінової шприц-ручки, зазначаючи, що коротші голки ефективніші для всіх типів фігури, а голки з більшим калібром, як правило, тонші і менш болючі.
Загальні рекомендації щодо використання інсулінової шприц-ручки майже такі самі, як і для ін'єкції за допомогою флакона та шприца.
Процес введення ін'єкції інсуліну за допомогою інсулінової шприц-ручки виглядає наступним чином:
ADA радить зберігати нові інсулінові шприц-ручки в холодильнику (у дверцятах), а інсулін, що вже використовується, зберігати при кімнатній температурі протягом 28-32 днів. Ніколи не слід зберігати інсулін в місцях, що піддаються впливу екстремальних температур, наприклад, у морозильній камері або під прямими сонячними променями. Хорошим загальним правилом є зберігання інсуліну при температурі, при якій ви почуваєтеся комфортно.
Крім того, інсулінові шприц-ручки не слід зберігати з приєднаною голкою, оскільки це може вплинути на чистоту та стерильність голки, що підвищує ризик інфікування. Зберігання інсулінової шприц-ручки з приєднаною голкою також може призвести до витікання інсуліну. Завжди перевіряйте термін придатності шприц-ручки або картриджа з інсуліном перед введенням. У разі сумнівів зверніться до інструкцій виробника щодо зберігання та дотримуйтесь їх.
Читайте також:
Правила підбору голки для шприц-ручки
Як часто міняти голки для інсулінової шприц-ручки?
Як робити ін'єкцію інсуліну: Покрокова інструкція
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані