Інсулінові шприц-ручки: види, поради щодо використання та зберігання

Люди з діабетом 1-го типу та деякі з діабетом 2-го типу потребують регулярних ін'єкцій інсуліну, щоб підтримувати оптимальний рівень глюкози в крові. Вводити інсулін можна кількома способами: за допомогою помпи (ПІТ), інсулінового шприца або шприц-ручки. Останні є найбільш популярними, оскільки доступніші за помпи (а для декого й зручніші) та простіші у використанні і сучасніші за звичайні шприци. 

З цієї статті ви дізнаєтеся все про інсулінові шприц-ручки — різні типи, переваги та недоліки їх використання тощо.

Інсулінові шприц-ручки: види, поради щодо використання та зберігання - изображение

Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.

Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.


З чого складається інсулінова шприц-ручка?

Майже кожна інсулінова ручка складається з одних і тих самих основних компонентів. Ці компоненти, або частини, наведені нижче:

Інсулінові шприц-ручки: види, поради щодо використання та зберігання - 2 изображение

Кожна інсулінова шприц-ручка повинна мати три ковпачки: ковпачок для ручки, зовнішній ковпачок для голки та внутрішній ковпачок для голки. Ці ковпачки, разом з паперовою вкладкою, забезпечують чистоту голки та захищають її від пошкоджень.

Зверніть увагу, що голку слід змінювати після кожної ін'єкції для точного дозування і для мінімізації дискомфорту.

Гумова прокладка з'єднує голку з резервуаром, де знаходится інсулін. Якщо ви користуєтеся багаторазовою інсуліновою шприц-ручкою, резервуар для інсуліну містить одноразовий картридж з інсуліном. У більшості шприц-ручок резервуар для інсуліну прозорий, тому ви можете легко побачити, скільки інсуліну залишилося в шприц-ручці або картриджі.

Віконце дозування, яке зазвичай розташоване в центрі або в нижній частині шприц-ручки, показує кількість набраних одиниць інсуліну. Деякі інсулінові шприц-ручки можуть містити ручку дозування, яку можна повертати, щоб набрати потрібну дозу інсуліну. В інших кнопка для введення ін'єкції, яку також називають плунжером, може виконувати функції як регулятора дози, так і засобу для введення ін'єкції інсуліну.

Різні типи інсулінових ручок

Існує два різних типи інсулінових шприц-ручок: одноразові та багаторазові.

Одноразові шприц-ручки містять попередньо заповнений запас інсуліну. Залежно від типу інсуліну, який використовується, одноразові шприц-ручки слід викидати, коли вони порожні або коли шприц-ручка була використана протягом 28-32 днів.

У випадку з багаторазовими шприц-ручками ви можете утилізувати інсуліновий картридж — контейнер, в якому міститься інсулін — після того, як він спорожніє, і замінити його на новий.

Зверніть увагу, що деякі шприц-ручки вимірюють кожну дозу з кроком у половину одиниці, тоді як інші вимірюють у цілих одиницях.

Голки для шприц-ручок

Люди, які користуються інсуліновими шприц-ручками, повинні також вибирати голки, які накручуються на верхню частину шприц-ручки і змінюються при кожній ін'єкції.

Американська діабетична асоціація (ADA) рекомендує враховувати як довжину, так і калібр (товщину голки) при виборі голок для інсулінової шприц-ручки, зазначаючи, що коротші голки ефективніші для всіх типів фігури, а голки з більшим калібром, як правило, тонші і менш болючі.

Правила підбору голки для шприц-ручки

Як користуватися інсуліновою шприц-ручкою?

Загальні рекомендації щодо використання інсулінової шприц-ручки майже такі самі, як і для ін'єкції за допомогою флакона та шприца. 

Процес введення ін'єкції інсуліну за допомогою інсулінової шприц-ручки виглядає наступним чином:

 1. Перевірте шприц-ручку, щоб переконатися, що у вас правильний тип інсуліну і що термін придатності шприц-ручки (або картриджа, якщо ви використовуєте багаторазову шприц-ручку) не закінчився. Також слід переконатися, що шприц-ручка або картридж містять достатню кількість інсуліну для вашої дози.
 2. Якщо ви використовуєте попередньо змішаний інсулін (каламутний), покрутіть шприц-ручку між долонями кілька разів, щоб перемішати його. Ви можете пропустити цей крок, якщо використовуєте швидкодіючий або довготривалий (прозорий) інсулін.
 3. Приєднайте чисту голку до кінчика шприц-ручки та зніміть ковпачок. Важливо завжди використовувати нову шприц-ручку для кожної ін'єкції, щоб зменшити ризик інфікування та ліпогіпертрофії (накопичення зайвого жиру під шкірою), а також зробити процес ін'єкції менш болючим.
 4. Заправте шприц-ручку, направивши голку вгору, набравши одну-дві одиниці і натискаючи великим пальцем на поршень (кнопку для ін'єкції), доки не з'явиться крапля.
 5. Встановіть потрібну дозу інсуліну за допомогою регулятора на шприц-ручці.
 6. Виберіть місце для ін'єкції. Уникайте ін'єкцій у зоні біля пупка — намагайтеся триматися на відстані кількох сантиметрів від нього. Також не забувайте регулярно чергувати місця ін'єкцій і не використовуйте одне місце, оскільки це може спричинити ліпогіпертрофію.
 7. Переконайтеся, що ваша шкіра чиста, щоб зменшити ризик інфікування. Якщо ви схильні до високого ризику інфікування, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем для отримання додаткових інструкцій.
 8. Затисніть шкіру в місці ін'єкції між великим і вказівним пальцями.
 9. Швидким рухом введіть голку в шкіру під кутом 90°, переконавшись, що голка увійшла до кінця.
 10. Відпустіть шкірний зажим і натискайте великим пальцем на кнопку ін'єкції з постійною швидкістю, доки не почнеться введення інсуліну. Тримайте голку в шкірі до рахунку 10, щоб переконатися, що весь інсулін був введений.
 11. Витягніть голку назовні.
 12. Утилізуйте кінчик голки належним чином у контейнер для гострих предметів, який можна замовити в інтернеті або зробити самому (наприклад, з контейнера з-під прального порошку). Не зберігайте використану голку на ручці та не використовуйте голки повторно.

Плюси та мінуси використання інсулінових шприц-ручок:

Плюси:

 • Інсулінові шприц-ручки більш прості у використанні порівняно з флаконом та шприцом;
 • Маленькі, непомітні та портативні інсулінові ручки можна носити в кишені, сумочці або рюкзаку;
 • Інсулінові шприц-ручки дозволяють вимірювати дози за допомогою циферблата, що робить дозування інсуліну більш точним та ефективним;
 • Деякі марки шприц-ручок використовують кольорове кодування або привабливий дизайн, щоб відрізнити шприц-ручки з різними типами інсуліну, який вони містять, що особливо корисно для людей з порушенням зору.

Недоліки:

 • Інсулінові ручки можуть коштувати дорожче, ніж флакон і шприц;
 • Неможливо зупинити подачу інсуліну за необхідності, як, наприклад, при використанні інсулінової помпи;
 • Інсулінові ручки, як правило, залишають трохи інсуліну в картриджі, що дехто може вважати марнотратством.

Як зберігати інсулінову шприц-ручку

ADA радить зберігати нові інсулінові шприц-ручки в холодильнику (у дверцятах), а інсулін, що вже використовується, зберігати при кімнатній температурі протягом 28-32 днів. Ніколи не слід зберігати інсулін в місцях, що піддаються впливу екстремальних температур, наприклад, у морозильній камері або під прямими сонячними променями. Хорошим загальним правилом є зберігання інсуліну при температурі, при якій ви почуваєтеся комфортно.

Крім того, інсулінові шприц-ручки не слід зберігати з приєднаною голкою, оскільки це може вплинути на чистоту та стерильність голки, що підвищує ризик інфікування. Зберігання інсулінової шприц-ручки з приєднаною голкою також може призвести до витікання інсуліну. Завжди перевіряйте термін придатності шприц-ручки або картриджа з інсуліном перед введенням. У разі сумнівів зверніться до інструкцій виробника щодо зберігання та дотримуйтесь їх.


Читайте також:

Правила підбору голки для шприц-ручки

Як часто міняти голки для інсулінової шприц-ручки?

Як робити ін'єкцію інсуліну: Покрокова інструкція
 

Ми в Instagram та Telegram