
Незалежно від того, чи використовуєте ви шприци або інсулінові шприц-ручки, ін'єкції можуть бути болючими — в буквальному сенсі. Пропонуємо техніки та поради, які допоможуть зробити введення інсуліну легким та безболісним.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Існують різні способи прийому інсуліну: за допомогою шприців, інсулінових шприц-ручок або інсулінової помпи. Спосіб прийому інсуліну дуже індивідуальний — різні люди мають різні потреби в дозуванні, часі та вподобаннях.
Якщо ви приймаєте інсулін через ін'єкції, скористайтеся наступними порадами, щоби зробити введення максимально легким і безболісним.
Обираючи місце для ін'єкції інсуліну, завжди уважно оглядайте свою шкіру. Уникайте ін'єкцій у пошкоджені ділянки, наприклад, шрами, подразнення, рани або розтяжки. Якщо ви вводите інсулін у ділянку на животі, обов'язково тримайтеся на відстані близько 2,5-3 см від пупка з усіх боків.
Також важливо уникати повторних ін'єкцій в одну й ту саму ділянку. Робіть ін'єкцію на відстані не менше одного пальця від місця останньої ін'єкції. Це допоможе запобігти виникненню ліпогіпертрофії — ускладнення інсулінотерапії, що характеризується появою потовщень підшкірно-жирової клітковини, та може вплинути на дію інсуліну і погіршити глікемічний контроль.
Перед початком процедури переконайтеся, що у вас є все необхідне: флакон з інсуліном, шприц або шприц-ручка, засоби для миття рук, спиртові серветки та контейнер для безпечної утилізації гострих предметів для шприців.
Бажано зберігати інсулін, який ви зараз використовуєте, при кімнатній температурі [бажано на видному місці, щоб не забути прийняти], а всі невідкриті флакони з інсуліном — у холодильнику. Холодний інсулін, взятий безпосередньо з холодильника, може пекти під час ін'єкції, тож вийміть його заздалегідь.
Використовуйте найкоротшу довжину голки [4 мм для шприц-ручок і 6 мм для шприців], щоб мінімізувати дискомфорт і забезпечити стабільне всмоктування інсуліну.
Завжди мийте руки або використовуйте дезінфікуючий засіб для рук перед введенням інсуліну, щоб запобігти інфікуванню місця ін'єкції.
Якщо ви використовуєте шприц-ручку, використовуйте свіжу голку для кожної ін'єкції, оскільки гострі голки зменшують біль і травмування шкіри.
Інсулін слід вводити в жировий шар під шкірою [тому це й називається підшкірною ін'єкцією]. Якщо ви введете ін'єкцію занадто глибоко, він може потрапити у м'язи і засвоїтися занадто швидко; така ситуація може спричинити падіння рівня цукру в крові (гіпоглікемію). Крім того, ін'єкції в м'язи, як правило, більш болючі.
Якщо у вас мало жиру в організмі, щоб запобігти потраплянню ін'єкції в м'язи, краще затиснути цю ділянку [сформувати так звану шкірну складку] і зробити ін'єкцію по діагоналі під кутом 45 градусів.
Перш ніж зробити ін'єкцію, розслабте м'язи в зоні введення, щоб нерви стали менш чутливими — можливо, допоможе глибокий вдих або сидяче положення. Коли ви будете готові, введіть голку прямо в шкіру під кутом 90 градусів (або 45 градусів — Див.пункт №6) швидким, плавним рухом. Намагайтеся не тиснути занадто сильно, щоб не загнати голку в м'яз під жировим прошарком.
Після ін'єкції витягніть голку зі шкіри та відпустіть защемлення шкіри.
Використовуйте спеціальні засоби для знеболення місць ін'єкцій інсуліну: ін'єкційний порт (катетер) для безболісного введення iPort Advance, гелі/креми-анестетики, лід.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Читайте також:
Як подолати страх перед ін'єкціями інсуліну?
Чому цукор не реагує на підколювання інсуліну? 6 головних причин
Прорив у боротьбі з діабетом: нове лікування дозволяє відмовитися від ін'єкцій інсуліну
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані