Навіть незначне зниження ефективності інсуліну внаслідок його неправильного зберігання тягне за собою можливість порушення глікемічного контролю і необхідність корекції дози препарату.
Ось чому так важливо дотримуватися правил зберігання цього життєво-важливого гормону!
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Температура зберігання інсуліну складає 4-8 °С. Закриті флакони (шприц-ручки, картриджі) необхідно зберігати в холодильнику в їхній оригінальній упаковці.
Інсулін, що зберігається в холодильнику, іноді також може замерзнути. Тримайте його ближче до дверцят холодильника, щоб запобігти замерзанню.
Відкриті (розпочаті) флакони (шприц-ручки, картриджі) з інсуліном зберігайте при кімнатній температурі до 25 °С від 28 днів до 6 тижнів, але не більше!
Різні інсуліни мають різні рекомендовані температури для безпечного зберігання?
Ось офіційні рекомендації щодо зберігання препаратів.
Базальний інсулін тривалої дії Tresiba слід зберігати в холодильнику за температури від 2 до 8 °С (нерозкриті флакони/ручки). Після відкриття флакони або ручки можна безпечно зберігати при кімнатній температурі (не вище 25 °С). Якщо вони захищені від джерел тепла і прямих сонячних променів, ліки будуть функціонувати до 56 днів.
Відкриті ручки і флакони НЕ повинні зберігатися в холодильнику.
А як щодо інших марок?
Швидкодіючий Apidra від Sanofi, інсуліни тривалої дії Humalog від Lilly, Lantus і Toujeo від Sanofi — усі вони мають однаковий діапазон від 2 до 8 °С (нерозкриті флакони/ручки).
Ультрашвидкодіючий Fiasp має ті самі температурні діапазони, як для нерозкритого, так і для використовуваного препарату, але коротший термін зберігання за кімнатної температури — 28 днів. У нього також є додаткова цікава примітка: максимальний термін служби в резервуарі інсулінової помпи — шість днів, якщо тільки він не зазнає впливу температури понад 37 °С. У цьому випадку його необхідно вилити.
Інсулін тривалої дії (базальний) Левемір має ті самі температури та правила, що й Tresiba, за винятком того, що його дія триває 42 дні за кімнатної температури (не вище 25 °С).
Підступність інсуліну, який швидко руйнується під впливом гарячої або холодної температури, полягає в тому, що ви не можете зрозуміти, що він зіпсувався, поки раптово не побачите, що рівень цукру в крові підвищився.
Зіпсований інсулін не пахне, не змінює колір, не має жодних ознак того, що він зіпсований, крім відсутності впливу на рівень цукру в крові.
Для людей із діабетом 1 типу це може означати різкий стрибок цукру в крові та небезпечний для життя діабетичний кетоацидоз (ДКА).
Для людей із діабетом 2 типу це може означати різкий стрибок цукру в крові та постійні труднощі з контролем цукру залежно від того, як довго ви продовжуєте використовувати зіпсований інсулін.
Щойно ви відкрили флакон або шприц-ручку з інсуліном, при зберіганні за кімнатної температури проходить від 28 до 30 днів, перш ніж він починає поступово руйнуватися — навіть якщо ви продовжуєте зберігати його в холодильнику між дозами.
Це не означає, що вам обов'язково потрібно викинути весь відкритий інсулін через 28 днів, але будьте дуже уважні до рівня цукру в крові. Адже коли інсулін руйнується, він стає менш ефективним у регулюванні рівня цукру в крові.
Пам'ятайте, що навіть якщо ваш інсулін перебуває в діабетичному наборі або сумці, він все одно вразливий до екстремальних температур.
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані