Диня містить цукор, але чи означає це, що вона небезпечна для людей з цукровим діабетом? Дізнайтеся про це, а також про потенційні переваги фрукта у цій статті.
Диня має високий глікемічний індекс / ГІ (60-65) — параметр, який показує швидкість, з якою цукор з певного продукту потрапляє в кров. А продукти з високим ГІ — це повне «ні» при діабеті.
Однак, якщо розглянути глікемічне навантаження / ГН динь, то воно дуже низьке. Це показник кількості вуглеводів у порції їжі та швидкості, з якою вони фактично підвищують рівень глюкози (цукру) в крові. Тобто ГН — це поєднання ГІ та фактичного вмісту вуглеводів в одній порції цієї їжі.
Отже, якщо йдеться про діабет, то саме на ГН потрібно звертати увагу. Завдяки високому вмісту води, шматочок дині насправді містить дуже мало цукру на порцію, а це означає, що його вплив на рівень цукру в крові надзвичайно низький.
Крім того, дині багаті на вітамін С, бета-каротин, калій та лікопін, які є дуже корисними для людей з діабетом.
Харчова цінність продукту на 100 грамів:
- Ккал — 39
- Білки — 0,6 г
- Жири — 0 г
- Вуглеводи — 9,1 г
Глікемічний індекс (ГІ) дині — 60-65 (високий)
Кількість споживаних вуглеводів прямо пропорційна розміру порції. ГІ дині становить 65, а от ГН — лише 7 (низьке) за розміру порції в 120 г (одна скибочка). Таким чином, диня може бути корисним доповненням до вашого раціону при діабеті за умови контролю порцій.
Про те, як порахувати глікемічне навантаження (ГН) ми писали тут
Поєднуйте її з джерелом білка (наприклад, простим грецьким йогуртом) або корисних жирів (наприклад, мигдалем).
Одна чашка нарізаної кубиками дині містить приблизно 150 мл води. Споживання достатньої кількості води допомагає нам залишатися зволоженим і запобігає зневодненню.
Окрім води, найважливішою поживною речовиною дині є вітамін С. Одна чашка нарізаної кубиками дині забезпечує близько третини добової потреби в цій поживній речовині, що підтримує імунітет.
Антиоксидантні властивості вітаміну С також захищають клітини від пошкоджень, які підвищують ризик хронічних захворювань. Організм не може зберігати водорозчинні вітаміни протягом тривалого часу, тому для підтримки здорової імунної функції необхідне регулярне і достатнє споживання вітаміну С.
Диня має високий вміст калію, корисний для контролю кров'яного тиску. Калій допомагає контролювати кров'яний тиск, змушуючи нирки виводити надлишок натрію — поживної речовини, яка в надлишку може спричинити підвищення кров'яного тиску. Калій також послаблює напругу в стінках кровоносних судин, що ще більше знижує кров'яний тиск.
Одне дослідження показало, що вживання дині активує вироблення речовини, яка називається оксид азоту (NO). NO допомагає гладким м'язам тіла розслабитися, в тому числі кровоносним судинам, що призводить до зниження артеріального тиску.
Рідина та клітковина, що містяться в дині, є важливим поєднанням для регулярного випорожнення кишечника та профілактики запорів.
Диня є хорошим джерелом води та вітаміну С, а також має протизапальну дію, що сприяє здоров'ю шкіри. Клітини шкіри залежать від вітаміну С для вироблення колагену і регулювання балансу колагену та еластину.
Занадто мала кількість вітаміну С може призвести до поганого загоєння шкіри та її запалення.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Читайте також:
Кавун при діабеті: вуглеводи, глікемічний індекс та особливості вживання
Поживна цінність та глікемічний індекс фруктів: ТАБЛИЦЯ
8 найкорисніших фруктів та ягід при діабеті: рекомендації Американської діабетичної асоціації
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані