Раннє виявлення тривожних ознак — ключ до запобігання розвитку захворювання.
Цукровий діабет 2-го типу (ЦД2) — хронічний стан, який виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну — гормону, що регулює рівень цукру в крові, або використовує його неефективно. Це призводить до накопичення глюкози (цукру) в крові. З часом гіперглікемія (високий рівень цукру в крові) може спричинити серйозні проблеми зі здоров'ям, включаючи підвищений ризик серцевих захворювань, інсульту, хвороб нирок, пошкодження нервів та захворювань очей. Тому розуміння того, що спричиняє діабет 2-го типу, і які кроки ви можете зробити, щоб запобігти йому, має вирішальне значення.
На відміну від діабету 1-го типу, який є аутоімунним захворюванням, діабет 2-го типу зазвичай спричинений поєднанням віку, генетики та способу життя. Звичайно, ви не можете контролювати свій вік або сімейну історію. Але іншим факторам ризику можна запобігти, і кілька простих змін у способі життя можуть допомогти вам у цьому.
Ось на що слід звернути увагу:
Згідно з оглядом досліджень, опублікованим у International Journal of Molecular Sciences, ожиріння є найбільш значущим фактором ризику розвитку діабету 2 типу. Це пов'язано з тим, що надлишок жиру в організмі — особливо шкідливого вісцерального жиру, який накопичується навколо органів у середній частині тіла - пов'язаний з резистентністю до інсуліну. Це стан, при якому організм не реагує належним чином на інсулін. Якщо її не контролювати, інсулінорезистентність може призвести до переддіабету або діабету 2 типу.
Щоб розпочати здорову втрату ваги, спробуйте внести наступні зміни у свій спосіб життя:
Дослідження, опубліковане в журналі Diabetes Care, показало, що певні ультраперероблені продукти — такі як рафінований хліб, соуси, приправи, перероблене м'ясо, підсолоджені напої та готові страви — підвищують ризик розвитку діабету 2-го типу на 12%, коли ви збільшуєте споживання цих продуктів всього на 10%.
Скоротіть споживання оброблених продуктів з високим вмістом насичених жирів і цукру. Для початку спробуйте замінити сік цілими фруктами: вживання висококалорійних напоїв може призвести до значного збільшення споживання цукру та калорій і сприяти розвитку резистентності до інсуліну. Якщо ви хочете випити апельсинового або яблучного соку, просто з'їжте ці фрукти. Бонус: ви також отримаєте ситну дозу клітковини з цільних фруктів, яка допоможе вам довше відчувати себе ситими.
Малорухливий спосіб життя — ще один ключовий фактор, якщо розглядати причини виникнення діабету 2-го типу. Огляд 45 досліджень, опублікованих у Public Library of Science, показав тісний зв'язок між недостатньою фізичною активністю та ЦД2. Сидячий спосіб життя може призвести до зниження кровотоку та накопичення вісцерального жиру, що є факторами ризику захворювання: без фізичних вправ поглинання глюкози клітинами обмежене; глюкоза перетворюється на жир і відкладається як паливо на потім.
Встановіть будильник для перерв на рух. Робіть перерву на розтяжку або прогулянку кожні дві години, коли ви сидите і працюєте. Навіть такі дрібниці, як спуск сходами або паркування на більш далекій відстані, ніж зазвичай, це колективні дії, які складаються в єдине ціле!
Скоротіть час перед телевізором, коли можете. Дослідження сидячого способу життя, опубліковане в журналі Frontiers in Endocrinology, показало, що час, проведений перед телевізором, тісно пов'язаний з ризиком розвитку діабету, набагато більше, ніж час, проведений за комп'ютером або за кермом автомобіля. Спробуйте знайти активні способи розслабитися, наприклад, піші прогулянки з друзями, вигул собаки, плавання або танці.
Якщо ви не висипаєтеся щоночі, це може порушити гормональний баланс, зокрема гормон стресу кортизол і гормони, які допомагають регулювати апетит. Згідно з оглядом, опублікованим у журналі Cureus, недосипання також може спровокувати запальну реакцію, яка пов'язана з підвищеним ризиком резистентності до інсуліну та більшим ризиком розвитку ЦД2.
Прості зміни у звичках можуть допомогти полегшити отримання глибокого, спокійного сну, необхідного для контролю гормонів і запобігання інсулінорезистентності. Спробуйте внести наступні зміни у свій режим сну:
Якщо після внесення цих щмін, ви все ще маєте проблеми зі сном, поговоріть зі своїм лікарем.
Діабет 2-го типу зазвичай розвивається протягом декількох років. З часом резистентність до інсуліну може призвести до переддіабету — стану, при якому рівень глюкози в крові натще підвищений, але недостатньо високий, щоб відповідати критеріям діагнозу діабету. Якщо його не контролювати, переддіабет може з часом перерости в повноцінний діабет 2-го типу.
Регулярно проходьте обстеження. Раннє виявлення переддіабету може знизити ризик розвитку ЦД2. Аналізи крові, які можуть допомогти виявити переддіабет, включають:
Якщо ви маєте будь-які фактори ризику розвитку діабету 2-го типу, включаючи зайву вагу, недостатню фізичну активність або обтяжену спадковість, важливо проконсультуватися з лікарем щодо проходження обстеження принаймні раз на рік і працювати над формуванням здорових звичок.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Читайте також:
ADA оновила стандарти лікування діабету. Ключові рекомендації на 2025 рік
Діабет набув масштабів пандемії: нове дослідження показало шокуючу статистику
Ці 8 речей можуть підвищити ризик розвитку переддіабету
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані