5 поширених міфів про діабет, які варто знати

Навіть незважаючи на прогрес медицини і підвищення обізнаності, діабет все ще  оточений міфами. Дехто вважає, що діабет від солодкого або що людям з діабетом не можна займатися спортом. Такі уявлення ускладнюють управління захворюванням і посилюють стигматизацію. Тому важливо розібратися з ними і допомогти людям усвідомити реальність життя з діабетом.

5 поширених міфів про діабет, які варто знати - изображение

Міф №1: «Якщо я буду їсти багато цукру, у мене буде діабет» 

Це поширена думка, але не все так просто. Діабет не є безпосередньою причиною вживання солодощів. Він виникає, коли організм перестає виробляти взагалі (як при ЦД1) або не виробляє у достатній кількості (як при ЦД2) гормон інсулін, відповідальний за контроль рівня цукру в крові, або не використовує його (інсулін) ефективно. В результаті глюкоза (цукор) накопичується в крові замість того, щоб використовуватися для отримання енергії. Це призводить до гіперглікемії (високий рівень цукру в крові).

При цьому надмірне вживання цукру може призвести до збільшення ваги, а надмірна вага є одним з основних факторів ризику розвитку діабету 2-го типу. Тому, хоча цукор сам по собі не викликає діабет, здорове, збалансоване харчування все одно важливе.

Міф №2: «Ніхто в моїй родині не хворіє на діабет, тому мені не варто хвилюватися»

Хоча наявність діабету у батьків або братів чи сестер дійсно підвищує ризик, сімейний анамнез — це ще не все. Багато людей з діабетом не мають родичів з цим захворюванням. Спосіб життя, вага, вік та інші фактори здоров'я також відіграють велику роль. Тому навіть за відсутності сімейної історії важливо знати про ризики.

Існує кілька факторів ризику діабету 2-го типу, які не залежать від сімейного анамнезу. До них відносяться надмірна вага, вік понад 45 років, переддіабет або гестаційний діабет в анамнезі. Такі захворювання, як синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), також можуть підвищити ризик. У багатьох людей з діабетом немає сімейного анамнезу, тому генетика — це ще не вся історія.

Міф №3: «Діабету можна запобігти»

Не завжди, але в багатьох випадках, зокрема при діабеті 2-го типу, ви можете знизити ваші ризики. Мова про спосіб життя.

Підтримка здорової ваги, збалансоване харчування, фізична активність, навички управління стресом, дотримання режиму сну та регулярні (принаймні раз на рік) профілактичні огляди — все це має значення. Скорочення вживання алкоголю та відмова від паління також можуть допомогти.

Йдеться не про те, щоби бути досконалим, а про те, щоб робити здоровий вибір.

Міф №4: «Інсулін викликає залежність»

Цей міф поширений, але це неправда.

Інсулін не робить вас залежним і не змушує підшлункову залозу «лінуватися». На той час, коли людині потрібен інсулін, її підшлункова залоза вже виснажена. Ін'єкції інсуліну дають організму те, що він не може виробити самостійно. Для людей з діабетом 1-го типу, і для деяких з діабетом 2-го типу, це важлива частина лікування, яка дозволяє тримати рівень цукру в крові під контролем і уникати серйозних ускладнень.

Міф №5: «Люди з діабетом не можуть займатися спортом»

Насправді, вони повинні займатися спортом. Вправи допомагають краще контролювати рівень цукру в крові та покращують використання організмом інсуліну. Багато спортсменів живуть з діабетом, як Начо Фернандес, колишній гравець мадридського «Реалу».

Головне — вживати заходів обережності. Люди з діабетом повинні контролювати рівень цукру в крові до, під час і після тренування, щоб запобігти розвитку гіпо- (низький рівень цукру в крові) або гіперглікемії.

 

*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.


Читайте також:

Діабет від солодкого, та ще 13 міфів про здоров'я, в які потрібно перестати вірити

Можливі причини розвитку діабету: повний список факторів ризику

Незвичні симптоми цукрового діабету: на що звернути увагу?

 

Теми: діабет