«Звідки взявся мій діабет? Адже в моїй родині ніхто не хворіє!», «Коли будуть винайдені ліки?», «Чи можна перестати колоти інсулін?». Відповіді на ці та інші питання — у статті.
P.S.: Всім «новачкам» з діабетом обов'язково до прочитання.
Авторка цієї статті — Олена Філатова, сертифікована спеціалістка зі здорового способу життя, діабет-блогерка (стаж ЦД 1 — 19 років), авторка блогу про корисне харчування.
Instagram: @lena.filatova
Авторский блог: lenafilatova.com
Діабет 1 типу — аутоімунне захворювання. Воно не має нічого спільного з дієтою і способом життя, і може виникнути абсолютно несподівано. Вчені вважають, що цей тип викликається спрацьовуванням генів під впливом чинників довкілля, наприклад, вірусів. Ваші діти можуть успадкувати ваші гени. Однак, імовірність захворіти досить низька: 2-4% якщо діабет у мами, 10% — у тата. Дослідження активно ведуться, ви могли чути про гормон Фабкін, залежність від рівня заліза та вітаміну Д.
Генетика цукрового діабету: Причини виникнення та ризики для вашої дитини
Найімовірніше, йдеться про так званий «медовий місяць». Це короткий період після того, як ви почали використовувати інсулін. Дози можуть знизитися до мінімальних, а деякі зовсім не використовують інсулін кілька місяців. На жаль, цей період дуже короткий. Піти з інсуліну назавжди не вдасться (при ЦД 1-го типу). Поступово загибель бета-клітин призведе до повної зупинки виробництва інсуліну і дози доведеться повертати та підвищувати. Є випадки неправильної діагностики: пацієнти починають інсулін, потім відмовляються від нього.
«Медовий місяць» або фаза ремісії цукрового діабету 1 типу: відповіді на найчастіші запитання
Точної відповіді НЕМАЄ. Ви могли чути про клітинну терапію в поєднанні з CRISPR (редагування генів), біонічні підшлункові (з глюкагоном) і системи loop — поки що це найімовірніші варіанти. Якщо ви чули, що нас ніхто не хоче лікувати, бо це невигідно, то оцінка прибутковості по штучній підшлунковій залозі, наприклад, Seraccess — $30 млрд. Нас хочуть лікувати, це просто складно!
Крім цукрового діабету існує й не цукровий. Це досить рідкісне захворювання, що супроводжується сечовиснаженням і спрагою. Механізми виникнення, перебігу та лікування відмінні від цукрового діабету.
Клінічна картина не завжди збігається з діагнозом. Наприклад, діабет 1 типу може з'явитися після 40-ка, а діабет другого типу — у дитячому віці. Існують такі типи ЦД, як LADA і MODY, які раніше погано діагностувалися. Існує також «подвійний діабет». Ваш лікар може певний час спостерігати та коригувати план лікування, підбираючи той, який справді підійде. Це не говорить про його некомпетентність. Просто ваш випадок може бути не такий очевидний, нестандартно протікати.
Якщо у вас цукровий діабет 1 типу, то іншого способу жити, окрім як приймати інсулін — не існує! Інсулін потрібен для того, щоб клітини тіла могли використовувати глюкозу як джерело енергії. Він також має анаболічну функцію — допомагає будувати м'язову і жирову тканину.
Інсулін провокує апетит. Тому намагайтеся не їсти багато солодощів і фруктів, щоб не переколювати занадто багато. Приводьте свої дози до таких, щоб вони покривали звичний вам раніше раціон. Якщо ви будете колоти більше, вам доведеться більше їсти. Апетит при цьому буде відповідний.
Якщо до призначення інсуліну у вас була недостатня вага, цілком нормально, що ви наберете масу. Але якщо вага була нормальною і ви набираєте зайві кілограми, це може означати, що дози для вас занадто великі. Постарайтеся кілька тижнів вести харчовий щоденник і щоденник цукру. Простежте, де підколки викликають гіпоглікемію (низький цукор) і вам доводиться під'їдати, щоб цукор не впав. Перегляньте ваші коефіцієнти (вуглеводний та коефіцієнт чутливості), щоб не колоти занадто багато і не наїдати.
Нестабільність цукру, в принципі, і становить суть захворювання цукровий діабет. Тобто, можна сказати, що стрибати цукор не перестане ніколи. При першому типі діабету рівень цукру дуже чутливий і реагує на безліч чинників, про які ви могли навіть не здогадуватися. Особлива складність у тому, що ці фактори варіюються від людини до людини. Скажімо, у когось цукор може сильніше зростати на банани, а в когось — від стресу. Хтось без проблем п'є молоко і їсть сир, а комусь доводиться підколювати інсулін. Тому не думайте, що ваш діабет якийсь особливо злий, неправильний. Ми всі унікальні, засвоюємо їжу по-різному. Тіло має індивідуальну чутливість до різних інсулінів. І відрізняється вона залежно від різних чинників.
10 несподіваних речей, які можуть вплинути на рівень цукру в крові
Читайте також:
Що радять люди зі стажем діабету «діа-новачкам»?
FDA схвалило біонічну підшлункову залозу iLET для пацієнтів з діабетом 1 типу
4 способи зберегти позитивний настрій, якщо у вас діагностували діабет
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані