Нашому організму потрібна енергія, щоб функціонувати. І беремо ми цю енергію з їжі. А точніше з глюкози, на яку перетворюються вуглеводи з їжі у процесі травлення. Здавалося б, організму потрібна глюкоза, то що ж в ній може бути поганого?
Давайте розбиратися.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Глюкоза — це «улюблене» джерело енергії для нашого тіла. Кожна клітинка організму використовує глюкозу для свого функціонування: легені, мозок, серце, очі та інші. Тож вона є надважливою.
Основним джерелом надходження глюкози в організм є їжа, зокрема вуглеводна їжа, як-от крохмалисті продукти (хліб, макарони, рис, картопля) та «цукрові» продукти (фрукти, солодощі, десерти).
Не всі вуглеводи однакові. Вони бувають прості (швидкі, тобто такі, що швидко підіймають рівень цукру в крові) і складні (довгі, корисні). У цій статті ми говоримо здебільшого про прості вуглеводи, які практично не приносять довготривалої користі організму, за вийнятком лікування гіпоглікемії (низького рівня цукру в крові).
Здавалося б, що, оскільки організму необхідні вуглеводи, то що ж в них поганого? Але відоме правило «Все корисно в міру» діє тут якнайкраще!
Навіть у здорових людей (тобто, у людей без діабету) надлишок спожитих за короткий час простих вуглеводів викликає перепади рівня цукру в крові. Це, своєю чергою, негативно впливає як на фізичне, так і ментальне здоров'я.
5 несподіваних симптомів стрибків рівня глюкози в крові, про які ви, ймовірно, не знали
Постійні підйоми та падіння рівня цукру в крові змушують нас почуватись втомленими, ми постійно відчуваємо жагу до чогось смачненького, голодніємо дуже швидко після прийому їжі. Не кажучи вже про пошкодження судин — головну причину розвитку важких ускладнень діабету (ретинопатія, нейропатія, нефропатія тощо), які можуть спричинити стрімкі коливання глюкози в крові.
Також скачки рівня цукру пов'язані із:
Діабет кличе на допомогу! 10 сигналів організму при поганій компенсації
Різкі перепади цукру негативно впливають на мітохондрії — органели, що відповідають за перетворення їжі на енергію, перегружаючи їх, що призводить до запальних процесів та перешкождає їх якісній роботі.
Ще одним важливим побічним ефектом таких скачків є глікація організму, яка призводить до швидкого старіння та загальної шкоди всім органам.
Тож, коли рівень цукру в крові підвищується за межі норми (біля 10 ммоль/л, або зі швидкістю 5+ ммоль/л за годину), це впливає не лише на склад нашої крові, а й на кожен орган та клітину.
Це лише деякі шкідливі наслідки надмірного вживання «пустих» вуглеводів, проте й цього достатньо для розуміння необхідності підтримувати рівень цукру в оптимальному діапазоні.
Джерело: Jessie Inchauspe «Glucose Goddess Method»
Читайте також:
Як навчитися тримати стабільний рівень цукру? 6 простих порад
5 несподіваних симптомів стрибків рівня глюкози в крові, про які ви, ймовірно, не знали
Як знизити рівень цукру в крові? 5 простих способів
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані