Цукровий діабет 2 типу: причини, профілактика та лікування

Цукровий діабет – це хронічне захворювання, яке впливає на те, як організм переробляє глюкозу (або цукор) у крові. Діабет 2 типу є найпоширенішою формою, на яку припадає 90-95% випадків діабету. У цій статті ви знайдете огляд причин, профілактичних заходів та методів лікування діабету 2 типу.

Цукровий діабет 2 типу: причини, профілактика та лікування - изображение

На правах реклами

Що спричиняє діабет 2 типу?

Діабет 2 типу виникає, коли організм стає стійким до дії інсуліну або втрачає здатність виробляти достатню кількість інсуліну. Інсулін – це гормон, що виробляється підшлунковою залозою, який дозволяє глюкозі з їжі потрапляти в кров і досягати клітин для отримання енергії. На даний момент діабет є невиліковним, проте його негативний вплив можна послабити, приймаючи ліки від цукрового діабету 2 типу за призначенням лікаря.

Розвитку діабету 2 типу сприяють кілька факторів:

 • Генетика – обтяжена сімейна історія підвищує ризик. Певні етнічні групи є більш сприйнятливими
 • Вага – надмірна вага чи ожиріння впливає на вироблення інсуліну. Надлишок жиру в животі особливо підвищує ризик.
 • Спосіб життя – малорухливий спосіб життя, нездорове харчування, стрес і проблеми зі сном можуть призвести до діабету
 • Вік – ризик зростає з віком, особливо після 45 років
 • Гестаційний діабет – наявність діабету під час вагітності робить жінку схильною до нього.

Як модифіковані, так і немодифіковані фактори ризику відіграють певну роль. Зміна способу життя може значно знизити ризик навіть за наявності генетичної схильності.

Кроки для запобігання або уповільнення розвитку діабету 2 типу

Внесення певних змін у спосіб життя може допомогти запобігти або відтермінувати появу діабету 2 типу у людей з високим ризиком. 

Рекомендовані профілактичні кроки включають:

 1. Досягнення та підтримання здорової ваги тіла за допомогою дієти та фізичних вправ. Втрата лише 5-10% зайвої ваги має велике значення
 2. Займатися регулярними фізичними вправами щонайменше 30 хвилин щодня, щоб покращити чутливість до інсуліну
 3. Дотримуватися збалансованої, низькоглікемічної дієти, орієнтованої на овочі, фрукти, цільне зерно, нежирний білок і здорові жири
 4. Відмова від куріння, яке підвищує ризик розвитку діабету
 5. Обмежити споживання алкоголю, оскільки надмірне вживання алкоголю підвищує рівень глюкози в крові
 6. Зменшення стресу та покращення якості сну також допомагають підтримувати здоровий рівень цукру в крові.

Помірні покращення способу життя, які підтримуються протягом тривалого часу, значно знижують ризик розвитку діабету.

Варіанти лікування діабету 2 типу

Якщо лише зміни способу життя не дають змоги добре контролювати рівень цукру в крові, різні медикаментозні методи лікування можуть допомогти впоратися з діабетом 2 типу:

 • Пероральні препарати – зазвичай першим вибором є метформін. Інші варіанти включають сульфонілсечовину, інгібітори ДПП-4, інгібітори SGLT2 та тіазолідиндіони
 • Ін'єкційні препарати – агоністи GLP-1 та інсулін допомагають, коли пероральні препарати є недостатніми
 • Інсулінотерапія – необхідна на пізніх стадіях захворювання, коли підшлункова залоза виробляє мало інсуліну
 • Медичні прилади – безперервні моніторинги рівня глюкози та інсулінові помпи забезпечують покращений контроль рівня глюкози.

Лікування підбирається індивідуально з урахуванням таких факторів, як вік, тяжкість діабету, інші захворювання та ризик побічних ефектів.

Здоровий спосіб життя з діабетом 2 типу

На додаток до прийому призначених ліків, оптимальне лікування діабету передбачає комплексний підхід, що включає здоровий спосіб життя. Важливим елементом є щоденний самоконтроль рівня глюкози в крові за допомогою глюкометра. Регулярна перевірка рівня цукру в крові надає життєво важливі дані для оцінки ефективності поточного лікування.

Дотримання відповідного плану харчування при діабеті також має важливе значення. Зосередження на вживанні цільних, багатих на поживні речовини продуктів при помірному споживанні вуглеводів може допомогти тримати рівень цукру в крові під контролем. Регулярні фізичні вправи, такі як ходьба, плавання або силові тренування, також корисні для контролю діабету.

Регулярне відвідування лікарів дає змогу перевіряти ключові параметри. Це включає в себе регулярні аналізи крові на HbA1c, дослідження функції нирок, скринінг рівня холестерину, моніторинг артеріального тиску та обстеження діабетичної стопи. Ефективне управління стресом за допомогою методів релаксації, сильної соціальної підтримки та достатнього сну також покращує результати. Відмова від куріння та обмеження вживання алкоголю сприяють загальному зміцненню здоров'я.

Внесення позитивних змін у спосіб життя та дотримання медичних рекомендацій допомагає людям з діабетом 2 типу насолоджуватися повноцінним, активним життям, незважаючи на їхній стан. Дотримання здорових звичок разом із правильним лікуванням дозволяє процвітати.

Висновок

Діабет 2 типу – це хронічне порушення обміну речовин, що характеризується резистентністю до інсуліну та/або зниженим виробленням інсуліну. Його розвитку сприяє поєднання генетичних факторів та способу життя, таких як ожиріння та недостатня фізична активність. Зміна раціону харчування, фізичні вправи та контроль ваги допомагають знизити ризик. Різноманітні стратегії лікування та коригування способу життя допомагають контролювати діабет у довгостроковій перспективі. За умови належного лікування та здорового способу життя люди з діабетом 2 типу можуть процвітати.