Дослідники виявили новий біомаркер ниркової недостатності, який може допомогти лікарям діагностувати захворювання на ранній стадії.
Продовжуйте читати, щоб дізнатися більше.
Нирки фільтрують всю кров в організмі від відходів, токсинів і зайвої рідини кожні 30 хвилин.
Хронічна хвороба нирок, ХХН (або діабетична нефропатія) виникає, коли нирки пошкоджені і більше не працюють так ефективно, як раніше. Це означає, що відходи і надлишок рідини можуть накопичуватися в організмі, та сприяти виникненню таких захворювань, як хвороби серця та інсульт.
Майже у всіх людей з діабетом 1-го типу з'являються певні ознаки функціональних змін у нирках протягом 2-5 років після встановлення діагнозу. Приблизно у 30-40% розвивається більш серйозне захворювання нирок, зазвичай протягом 10-30 років. Схожа ситуація при діабеті 2-го типу, за вийнятком того, що він розвивається зазвичай у більш старшому віці.
У міру прогресування ХХН нирки все більше втрачають свою функцію, аж поки не перестають працювати — стадія, відома як ниркова недостатність. Щоб вижити, пацієнти з нирковою недостатністю потребують трансплантації нирок або діалізу.
Альбумін — білок, що виробляється печінкою — вважається важливим діагностичним маркером захворювань нирок. Однак до 50% пацієнтів з діабетом з високим ризиком розвитку ХХН та нирковою недостатністю мають низький рівень альбуміну в сечі.
Нещодавно дослідники виявили, що, вищі рівні аденіну, метаболіту [речовини, що утворюються в організмі в результаті обмінних процесів], що виробляється нирками, пов'язані з вищими показниками ниркової недостатності.
Для дослідження вчені проаналізували дані аналізів сечі понад 1200 пацієнтів з діабетом і порушенням функції нирок з трьох міжнародних дослідницьких когорт, зокрема, афроамериканців, білої та європеоїдної раси. У кожній з груп дослідники виявили, що більш високі рівні аденіну були пов'язані з більш високими показниками ниркової недостатності. Це також стосувалося пацієнтів з низьким рівнем альбуміну в сечі.
Вищі рівні аденіну також були пов'язані з вищим ризиком смертності від усіх причин. Дослідники припустили, що метаболіт може також впливати на інші частини тіла.
Далі дослідники випробували препарат, який блокує вироблення аденіну на мишах з діабетом 2-го типу. Це допомогло не лише знизити рівень аденіну в організмі мишей, але й захистив їх від пошкодження нирок та потовщення ниркових стінок (гіпертрофія нирок) не впливаючи на рівень цукру в крові.
Найважливішим результатом цього дослідження, за словами вчених, є те, що тепер ми маємо потужний біомаркер, який може дозволити ідентифікувати пацієнтів з ранньою стадією ХХН, які мають ризик прогресування хвороби.
Дослідники сподіваються також, що їхнє відкриття призведе до створення нових засобів діагностики та лікування ниркової недостатності.
Дослідження було опубліковане в Журналі клінічних досліджень (The Journal of Clinical Investigation).
Джерело: MedicalNewsToday
Читайте також:
Профілактика діабетичної нефропатії: 10 відповідей на запитання
Продукти, яких варто уникати, якщо у вас проблеми з нирками при діабеті
Названо оптимальне значення HbA1c, яке допоможе уникнути проблем із зором і нирками при діабеті
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані