Фініки при діабеті: можна чи не можна?

Фініки прийнято вважати забороненим продуктом при діабеті. Але є одне правило: всього має бути в міру! Яка ж «міра» фініків для людини з діабетом, як їхнє вживання може вплинути на рівень цукру в крові та як обрати правильні фініки — про все читайте далі. 

Фініки при діабеті: можна чи не можна? - изображение

Фініки — справжнє джерело мікро- і макроелементів: мідь, марганець, залізо, магній, цинк, калій — усі вони важливі та необхідні для здоров'я.

Навіть кілька фініків можуть допомогти знизити ймовірність розвитку ускладнень, пов'язаних із серцево-судинною системою та зором, завдяки вітаміну А та калію у своєму складі.

Фініки добре втамовують голод — можуть стати непоганим перекусом, коли потрібно підкріпитися і вже дуже хочеться солодкого. Але що, як у вас цукровий діабет?


Калорійність і глікемічний індекс (ГІ) фініків:

Фініки досить калорійні — близько 300 ккал у 100 г, і насичені вуглеводами — близько 70 г у 100 г.

Глікемічний індекс (ГІ) сушених фініків також досить високий — від 103 до 165 — це робить їх придатними для купірування гіпоглікемії.

Інсуліновий індекс (ІІ) сушених фініків = 110.

Глікемічне навантаження (ГН) сушених фініків = 65.

Вчимося вибирати правильні фініки

Якщо є можливість, вибирайте свіжі фініки з міцною, товстою, злегка блискучою шкіркою. М'якоть таких плодів соковита і не приторно солодка, а кісточка всередині щільно «сидить».

Частіше на прилавках ринків і магазинів можна зустріти в'ялені фініки. Вони мають бути насичено коричневого кольору, округлої форми, сухі (трохи липкі), без прим'ятин, зморшок і тріщин. Усередині такі фініки (якщо ми говоримо про хорошу якість) м'які та жилаві, з кісточкою, яка легко відокремлюється.  

Сушені фініки можуть бути м'якими або твердими — це залежить від способу природного сушіння. Але сушать фініки і механічним шляхом, що загалом непогано, якщо тільки виробники не використовують при цьому «хімію» — на таких фініках може утворюватися білий наліт. Якщо ви помітили, що шкірка фініка по всій поверхні потріскалася і, можливо, відшарувалася — найімовірніше, сушіння проводилося в надмірно розігрітій камері. На сонці фініки теж можуть «перегрітися» і від цього покритися тріщинами, але вони будуть менш помітними.

Фініки іноді обробляють парафіном (нафтопродукт), рідким димом, гліцерином або пальмовою олією, щоб збільшити термін товарного вигляду продукту. Унаслідок цього вони (як і інші сухофрукти) стають неприродно блискучими. Такі фініки не варто вживати.  

Нерідко фініки обробляють глюкозним сиропом або штучними есенціями з ароматом меду. Вам, напевно, траплялися «Фініки в меду» — це вони і є. Але, як розумієте, ні про який натуральний мед не йдеться. Усе це для того, щоб продовжити термін придатності. А відрізнити такі фініки можна за надмірно блискучою і липкою шкіркою, на якій, до речі, налипає сила-силенна пилу, бактерій тощо.

Якщо помітили на поверхні фініків кристалики цукру, не купуйте такі сухофрукти: вони, ймовірно, зберігалися або транспортувалися в неналежних умовах.

Перед вживанням фініки, як і будь-які інші сухофрукти, слід промити під проточною водою. А зберігати краще в холодильнику, у щільно закритому посуді. До речі, можна і заморожувати.

Фініки при цукровому діабеті: можна чи все ж таки не можна?

Якщо у вас діабет 1 або 2 типу, і при цьому ви розумно підходите до свого харчування, то фініки здатні стати чудовим додатковим джерелом корисних нутрієнтів, незамінних амінокислот, а також клітковини. Крім того, фініки допоможуть організму активувати функції очищення, поліпшити стан судин, стимулювати функцію серця, впоратися з анемією, зміцнити імунітет.

Завдяки бета-каротину в складі фініки можуть вважатися корисними в разі порушень зору (актуально для профілактики діабетичної ретинопатії).

Крім того, фініки — це чудовий поживний перекус, який допоможе знизити тягу до солодкого, поліпшить настрій.


Фініки при цукровому діабеті можуть бути корисним перекусом. Проте не забувайте, що це високовуглеводний продукт. Контролюйте кількість, стежте за рівнем цукру в крові, правильно підбирайте дозу інсуліну, якщо ви на інсулінотерапії. Фініки підходять для купірування легкої стадії гіпоглікемії, за відсутності інших варіантів.

Читайте також:

Насіння соняшнику при діабеті: можна чи не можна?

Сухофрукти при діабеті: можна чи не можна?

6 горіхів, корисних при діабеті

 

Ми в Instagram та Telegram 

Коментарі

Ви не авторизовані