Правильне харчування — одна з умов гарної компенсації діабету. При цьому немає необхідності дотримуватися суворої дієти, потрібно просто грамотно підійти до цього питання. І першочергово важливе при діабеті — знати кількість вуглеводів (або хлібних одиниць) у їжі.
Дотримуйтесь наступних порад, щоби правильно порахувати вуглеводи у вашій страві.
Авторка цієї статті — Олена Філатова, сертифікована спеціалістка зі здорового способу життя, діабет-блогерка (стаж ЦД 1 — 19 років), авторка блогу про корисне харчування.
Instagram: @lena.filatova
Рахуйте вуглеводи в усій страві, а не тільки в явних вуглеводах, як-от хліб чи картопля. Ви будете здивовані, але овочі, сир, м'ясо також містять вуглеводи. І це також потрібно враховувати.
Щоб підрахувати вуглеводи, краще використовувати якийсь калькулятор калорій. Наприклад, myfitnesspal, fatsecret або будь-який інший (запитайте подругу, яка постійно худне).
У вас мають бути кухонні ваги. Інакше це неможливо зробити!
Беремо інгредієнт, зважуємо, заносимо в лічильник калорій. Потім підсумовуємо вуглеводи по всьому списку. Зважайте також на кількість білків і жирів у страві (це окрема тема).
Читайте також: Інсулін на білок та жир: як розрахувати дозу?
Якщо ви рахуєте вуглеводи в хлібних одиницях (ХО), а не в грамах, розділіть отриману суму вуглеводів на 12.
Найпростіше для початку «набити руку» на продуктах, які зрозумілі, наприклад, містять етикетку. Тобто, не вагова крупа, а крупа у пачці.
Крупи і все, що готується, зважуємо сирим.
Врахуйте, що етикетки і лічильники калорій можуть брехати. Помітили нелогічність, ніби в продукті більше вуглеводів, ніж вказано на етикетці? Можливо, так воно і є. Зробили позначку в блокноті й не засмучуємося.
Діліться своїми порадами і лайфхаками у коментарях.
Читайте також:
9 фактів про вживання вуглеводів при діабеті
Як рахувати вуглеводи: ДО чи ПІСЛЯ обробки?
Скільки вуглеводів на день потрібно людині з діабетом?
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані