Якщо ваш діабет контролюється не достатньо добре, тіло завжди підказує, що щось йде не так. Важливо вміти розпізнати ці сигнали, щоби уникнути розвитку важких ускладнень захворювання у довгостроковій перспективі. Часте сечовипускання та втома — деякі з симптомів неконтрольованого діабету.
Діабет — це хронічне захворювання, що характеризується високим рівнем глюкози (цукру) в крові. Це відбувається тому, що організм або не виробляє достатньо інсуліну (гормону, який регулює рівень цукру в крові), або не може ефективно використовувати інсулін, який виробляється.
Існує діабет 1-го типу, коли імунна система організму атакує клітини підшлункової, що виробляють інсулін. Іншим поширеним типом діабету є діабет 2-го типу, коли організм стає стійким до інсуліну (інсулінорезистентність) або підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну.
Вчасне вживання ліків (інсулін та/або таблетовані цукрознижувальні препарати) є обов'язковим для контролю діабету. При діабеті 2-го типу також важливо стежити за харчуванням, щоб контролювати свій стан. Щоб запобігти ускладненням діабету, таким як серцеві захворювання, проблеми з очима та нирками тощо, стежте за симптомами неконтрольованого діабету.
Неконтрольований діабет означає, що рівень цукру в крові дуже високий. Існує кілька факторів, які можуть сприяти неконтрольованому діабету, зокрема:
Ось деякі з найпоширеніших ознак високого або низького рівня цукру в крові:
Коли рівень цукру в крові високий, надлишок глюкози потрапляє в сечу. Глюкоза в сечі «витягує» воду з крові, що призводить до зневоднення. Це запускає механізм спраги в мозку.
Глюкоза з'являється в сечі, коли рівень цукру в крові перевищує 10 ммоль/л. Щоб вивести надлишок глюкози, нирки фільтрують її з крові та виводять із сечею. Цей процес вимагає більше води, що призводить до збільшення вироблення сечі.
Навіть якщо рівень цукру в крові високий, клітини можуть відчувати «голод» через недостатню кількість інсуліну або інсулінорезистентність. Коли це відбувається, в мозок надходить сигнал про те, що організму потрібно більше їжі, що спричиняє посилення голоду.
Коли клітини не можуть отримати доступ до глюкози для отримання енергії, організм починає розщеплювати жир і м'язову тканину для отримання енергії, що призводить до втрати ваги. Це відбувається, навіть якщо споживання калорій є нормальним або збільшеним.
Без достатньої кількості інсуліну глюкоза залишається в крові замість того, щоб потрапляти в клітини і використовуватися для отримання енергії. Це призводить до нестачі енергії та постійної втоми. Втома може виникати при помірно підвищеному рівні глюкози (понад 7,8 ммоль/л) і погіршується при більш високому рівні.
Високий рівень цукру в крові призводить до зміни форми кришталика ока, оскільки рідина потрапляє в нього, спотворюючи зір. Згодом високий рівень цукру в крові може пошкодити кровоносні судини в сітківці, що призведе до серйозніших проблем із зором.
Підвищений рівень глюкози погіршує кровотік, що може затримати процес загоєння. Крім того, високий рівень цукру в крові може перешкоджати здатності імунної системи боротися з інфекціями. Фактично, високий рівень цукру в крові може створити середовище, сприятливе для росту бактерій і грибків, що призводить до рецидивів інфекцій, особливо на шкірі, яснах, сечовивідних шляхах і в області статевих органів.
Тривалий високий рівень цукру в крові може пошкодити нерви, особливо в кінцівках. Це може спричинити поколювання, оніміння та біль у руках або ногах — стан, відомий як діабетична нейропатія.
Неконтрольований діабет може призвести до ряду серйозних ускладнень, включаючи підвищений ризик серцевих захворювань, інсульту та гіпертонії, і навіть смерті. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, високий рівень цукру в крові є причиною близько 20% смертей від серцево-судинних захворювань. Він також може призвести до ниркової недостатності та пошкодження очей.
Дотримуйтесь цих порад для контролю діабету:
Знаючи симптоми неконтрольованого діабету та керуючи ним, ви можете зменшити ризик ускладнень, пов'язаних із цим хронічним захворюванням.
Читайте також:
Як знизити рівень цукру в крові? 5 простих способів
Профілактика діабету: 6 порад, як взяти ситуацію під контроль
9 ранніх ознак цукрового діабету 2 типу
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані