Поширена помилкова думка, що людям з цукровим діабетом не можна їсти фрукти. Під особливою забороною виноград, манго і... банани. Але правда в тому, що можна все, але в міру (як, власне, і всім людям, незалежно від того, чи є у них діабет). Головне — раціональний підхід!
Фрукти не варто вносити в категорію «шкідливих». Тим паче повністю виключати їх зі свого раціону. Так, вони містять природний цукор, але поряд із тим — вітаміни, мінерали, клітковину, антиоксиданти та інші важливі нутрієнти.
Американська діабетична асоціація (ADA) рекомендує їсти свіжі, заморожені або консервовані фрукти без додавання цукру замість продуктів, які містять цукор.
Спробуємо розібратися, що таке банан і як (чи можна?) його безпечно вживати при діабеті.
Вміст вуглеводів:
100 г банана = 23 г вуглеводів
1 (середнього розміру) банан = 2 ХО
Глікемічний індекс (ГІ) бананів:
- ГІ = 30 — незрілі банани (зелені)
- ГІ = 42 — майже дозрілі банани (жовті з зеленими плямами)
- ГІ = 51 — стиглі банани (жовті)
- ГІ = 52 — перестиглі банани (жовті з коричневими цяточками)
Коротко — так, якщо ви з розумом підходите до свого харчування.
Невеликий банан (краще трохи зелений, ніж перезрілий) як перекус — може бути чудовим вибором при діабеті. 100 г очищеного банана — це в середньому 90 калорій, а ще хороша порція клітковини, антиоксидантів, мінералів і вітамінів.
Згідно рекомендацій клініки Майо (Mayo Clinic), одна порція фруктів не повинна містити більше 15 грамів вуглеводів.
Банани багаті на калій, який необхідний для здоров'я серця і стабільного кров'яного тиску. Рівень калію в організмі може знижуватися внаслідок прийому деяких ліків від високого артеріального тиску, що є частою проблемою при діабеті, зокрема 2-го типу.
Згідно з даними Clinical Journal of the American Society of Nephrology, багате калієм харчування здатне захистити серце і нирки від ускладнень діабету.
Чи знали ви, що банани можна їсти не тільки в сирому вигляді? Спробуйте запекти або підсмажити їх на грилі з часником і орегано — незвичайний гарнір забезпечений. Крім того, банан часто зустрічається в рецептах з м'ясом: додайте трохи стиглої м'якоті в тушковане м'ясо — страва стане більш насиченою і ніжною. Але в такому випадку варто виключити з прийому їжі вуглеводний гарнір (рис, картопля тощо), а також хліб. А ось доповнивши таку м'ясну страву свіжими некрохмалистими овочами (наприклад, зелені листові), ви отримаєте ідеально збалансований обід або вечерю.
Це чудовий варіант перекусу, коли у вас низький рівень цукру. Крім того, це зручне рішення для тих, хто подорожує (замість калорійних кексів і батончиків). Якщо обираєте сушені або в'ялені банани для перекусу, пам'ятайте, що порція має бути зовсім невеликою: концентрація цукру в процесі сушіння може значно збільшитися. А ось смузі можна дозволити собі трохи більше. Крім того, банан або банановий смузі — чудова основа для домашніх коктейлів, морозива або мультифруктового, фруктово-овочевого чи фруктово-ягідного смузі.
Не забувайте, що кожен організм унікальний. Обов'язково перевірте цукор в крові до і після вживання фрукта, щоб розуміти його вплив на ваш рівень глікемії.
*Цей контент містить лише загальну інформацію і жодним чином не замінює кваліфікованих медичних рекомендацій.
Читайте також:
9 харчових звичок, які шкодять вашій компенсації
Поживна цінність та глікемічний індекс фруктів: ТАБЛИЦЯ
8 фруктів, які варто додати до свого зимового раціону
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані