Денну гіпоглікемію зазвичай можна контролювати, перевіряючи рівень цукру в крові та реагуючи на симптоми.
Нічна ж гіпоглікемія часто може залишатися непоміченою. Як наслідок, рівень цукру в крові може знизитися до критично низького рівня.
Цю статтю перевірила Монашненко Ольга, лікарка-ендокринологиня, Клініка для дорослих ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України», дійсна членкиня Української діабетологічної асоціації.
Детальніше про те, як ми перевіряємо якість наших статей — читайте ТУТ.
Нічна гіпоглікемія — це низький рівень цукру в крові, який виникає під час сну.
Фактори ризику нічної гіпоглікемії включають більш низькі показники гемоглобіну HbA1c, фізичні вправи, низький рівень глюкози в крові перед сном та денну гіпоглікемію.
Низьким рівнем цукру в крові вважається значення нижче 3.9 ммоль/л. Тяжка гіпоглікемія — це коли рівень глюкози опускається нижче 3.0 ммоль/л.
Дослідження підтверджують, що більше половини випадків важкої гіпоглікемії припадає саме на нічний час.
Дослідження, в якому взяли участь 45 осіб віком від 15 до 45 років з діабетом 1 типу, визначило основні фактори ризику виникнення нічної гіпо:
Інші потенційні причини низького рівня цукру в крові, що виникає вдень або вночі, можуть включати:
Фізичні симптоми часто попереджають про низький рівень цукру в крові.
Якщо гіпоглікемія сталася вночі, ви можете відчути деякі ознаки. Ваш партнер, сусід по кімнаті або члени сім'ї також можуть помітити ці симптоми:
Ознакою того, що у вас був низький рівень цукру в крові під час сну є наступні симптоми:
Деякі люди не усвідомлюють гіпоглікемію. Вони можуть не мати звичайних фізичних симптомів низького рівня цукру в крові. Такі люди схильні до більшого ризику розвитку тяжкої гіпоглікемії, коли без сторонньої допомоги впоратися з симптомами може бути неможливо.
Нічна гіпоглікемія лікується так само, як і денна.
Якщо у вас виникла нічна гіпоглікемія, скористайтеся «Правилом15»:
Якщо ви доглядаєте за людиною з ознаками низького рівня цукру в крові, розбудіть її. Якщо вона прокинулася і може самостійно сидіти, дайте їй глюкозу швидкої дії, наприклад, сік або гель / таблетку для купірування гіпо. Після цього слід поїсти вуглеводи повільної дії і перевіряти рівень цукру в крові кожні кілька годин.
Якщо людина з ознаками низького рівня цукру в крові не прокидається, скористайтеся її аварійним набором глюкагону. Якщо такого набору немає вдома, зателефонуйте 103.
Після того, як людина повністю прокинеться після ін'єкції глюкагону, слід поїсти вуглеводи повільної дії і перевіряти рівень цукру в крові кожні кілька годин.
Для запобігання нічної гіпоглікемії на постійній, довготривалій основі слід проконсультуватися з вашим лікарем, а також:
Важливо звернутися до лікаря, як тільки ви дізналися або підозрюєте, що у вас була нічна гіпоглікемія. Після цього ви з лікарем можете обговорити план управління діабетом.
Деякі варіанти, які може запропонувати ваш лікар, включають:
Щоб зменшити ризик виникнення нічної гіпоглікемії, ретельно контролюйте рівень цукру в крові та дотримуйтесь ефективного режиму здорового харчування та доз інсуліну.
Якщо у вас виникла нічна гіпоглікемія, разом з лікарем розробіть надійний план лікування, щоб запобігти її виникненню в майбутньому.
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані