Кетогенна дієта: користь чи модний тренд? Що говорить ендокринолог

Сьогодні існує велика кількість різних дієт. Однією з популярних є кетогенна або кето-дієта. 

Ось що вам потрібно знати про цей тип харчування.

Кетогенна дієта: користь чи модний тренд? Що говорить ендокринолог - изображение

Автор статті — Юлія Кривов'яз, к.м.н., лікарка-ендокринологиня в Медичному центрі Achilles, з більш ніж 10-річним досвідом роботи.

Instagram: @doctor_kryvoviaz


Трохи історії

Кетогенна дієта була вперше запропонована, як спосіб боротьби з епілептичними нападами у дітей. Люди з епілепсією часто постили, щоб зменшити кількість судом. Кето-дієта стала менш обмежувальною альтернативою. В подальшому дієта була заміщена медикаментозними препаратами.

Що означає «кетогенний»?

Усі наші клітини потребують «палива» (енергії), щоб функціонувати. Це «паливо» надходить з їжі, яку ми їмо, і насамперед — з вуглеводів, які легко перетворюються на глюкозу та енергію для наших клітин.

Коли запас глюкози та глікогену (вуглеводний резерв) закінчується, організм починає розщеплювати жири. Наші клітини шукають альтернативну форму енергії. Ця енергія надходить від кетонів, які утворюються з накопиченого і розщепленого жиру.

Отже, кетогенна дієта — це дієта із високим вмістом жирів (до 80-90%) та дуже низьким вмістом вуглеводів (до 5-10%), в результаті чого кетони використовуються для палива замість глюкози.

Збалансованим є харчування, в якому вміст вуглеводів складає 50%, жирів — 30%, білків — 20%.

Що говорять дослідження?

Довгострокова безпека кето-дієти та ефективність не досліджені в повній мірі.

Одне з досліджень 2018 року зазначає, що тривале вживання малої кількості вуглеводів може бути пов'язаним із вищим ризиком смертності та серцево-судинним ризиком. Зафіксовано ряд побічних ефектів кето-дієти: підвищення рівня холестерину, гіпоглікемії, розвиток панкреатиту, різні порушення збоку шлунково-кишкового тракту тощо.

Можливі побічні ефекти кето-дієти

Будь-яка дієта — це спеціальне харчування, як і ліки. Під час дієти ви не отримуєте ряд продуктів, відповідно поживних речовин, вітамінів, мікроелементів, які є важливими для здоров'я людини.

 Надлишок кетонів може спричиняти головний біль, неприємний запах з рота.

⇒ Відсутність клітковини у раціоні може стати причиною закрепу.

⇒ Вживання великої кількості обробленого м'яса та інших продуктів з високим вмістом насичених жирів може збільшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

⇒ Підвищується рівень холестерину ліпопротеїдів низької щільності («поганого» холестерину).

Кето — це дуже жорстка дієта, якої важко дотримуватися. Високий вміст насичених жирів (80-90%) та обмежена кількість фруктів, овочів і цільного зерна — не є оптимальним для здоров’я.


Читайте також:

П'ять найкращих дієт при діабеті

Веганство та вегетаріанство при діабеті: ризик чи користь?

12 ПРАВИЛ ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ

 

Ми в Instagram та Telegram

Коментарі

Ви не авторизовані