Наразі три чверті населення світу мають щоденний доступ до йоду через їстівну йодовану сіль. Проте питання йододефіциту залишається проблемою в багатьох країнах. І Україна — не виняток.
Дізнайтеся рекомендації від ендокринологині Діни Крилової, чому варто вживати йодовмісні продукти та як розпочати вже зараз.
Автор статті — Діна Крилова, дорослий та дитячий ендокринолог, сімейний лікар.
Instagram: @doc_dinakrylova
Україна — одна з країн, де спостерігається дефіцит йоду. На жаль, у нас не розвинена програма йодування продуктів — молока, хліба, олії тощо. Хоча це могло б значно зменшити кількість йододефіцитних станів у дітей і дорослих.
Добова потреба в йоді для людини становить 150 мкг/добу, за винятком дітей до 2-х та від 6 до 12 років, а також вагітних жінок і жінок на грудному вигодовуванні. Біля 90% йоду надходить в організм з їжею, 10% — з водою.
Аргументи «за» вживання йоду:
⇒ запобігає розвитку найпоширенішого йододефіцитного захворювання — ендемічного зобу, який проявляється збільшенням об'єму щитоподібної залози (ШЗ).
⇒ зменшує чутливість ШЗ до радіоактивного випромінювання: у випадку радіаційної небезпеки, в людей, які мають нестачу цього елемента, організм буде активно поглинати радіоактивний йод.
Управління з контролю за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA), схвалило йодид калію як засіб, що блокує ШЗ, щоб зменшити ризик раку залози у випадку радіаційної загрози.
⇒ запобігає розвитку розумової відсталості в дітей та затримці фізичного розвитку, асоційованих з йододефіцитом.
⇒ необхідний для правильної роботи ШЗ: організм людей, які недоотримують йод, може не виробляти достатньої кількості гормонів ШЗ.
⇒ є особливо важливим мікроелементом для нормального розвитку новонароджених та вагітних.
Це простий та дешевий спосіб збільшити кількість йоду в організмі. Якщо ви купуєте морську, гімалайську або рожеву сіль, зверніть увагу, що саме написано на пакуванні. Шукайте позначку «йодована морська сіль» (наприклад). Якщо її немає — це не йодована сіль.
Відварювання, випікання та консервування харчових продуктів, що містять йодовану сіль, втрачають лише незначну частку йоду під час свого приготування.
Для здорових дорослих людей ВООЗ рекомендує середнє споживання солі — до 5 г/день для досягнення максимальної користі для здоров'я
Це можуть бути яйця, молоко, олія тощо. На пакуванні таких продуктів має бути зазначен «йодовані».
Теж гарний варіант, щоб покращити кількість йоду в організмі.
На йод багаті тріска, тунець, морська капуста, креветки та інші «дари моря».
Численні клінічні дослідження показали, що йододефіцитні захворювання не обмежуються віддаленими гірськими районами в країнах, що розвиваються. Це глобальна проблема громадського здоров'я, присутня в переважній більшості країн.
Читайте також:
Яких вітамінів не вистачає людям з діабетом?
Вітамін D та діабет: що потрібно знати
Йод: коли і кому показаний? Розповідає ендокринолог
ГіпоКартка від 5 червня 2024
Читати номер
Ви не авторизовані